A A A

Darmowa ochrona

PC Format 11/2011
Czy możliwe jest chronienie komputera przed wirusami bez ponoszenia dodatkowych kosztów? Tak. Czy wszystkie darmowe programy zapewniają pełną ochronę? Nie. Który program wybrać? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz poniżej. AGNIESZKA SERAFINOWICZ
W artykule:
 • Informacje o możliwościach bezpłatnych programów ochronnych
 • Cechy dobrego programu do ochrony
 • Opisy testowanych produktów i wyniki testu 6 programów

Każdy domowy komputer podłączony do internetu jest narażony na różnego typu zagrożenia, które mogą skutkować usunięciem ważnych plików, uszkodzeniem systemu, czy choćby szpiegowaniem naszych działań. Na szczęście na rynku jest wiele programów ochronnych udostępnianych bezpłatnie. Czy realizowana przez nie ochrona jest wystarczająca? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest ona uzależniona od stopnia komplikacji interfejsu aplikacji i wiedzy użytkownika, ale także od tego, jakie działania są przez użytkownika podejmowane na jego komputerze.

Nie tylko przez sieć

Przyjęło się przekonanie, że praktycznie wszystkie infekcje, jakie może „złapać” współczesny komputer, pochodzą z internetu. Jeżeli zamienimy słowo „wszystkie” na „większość”, będzie to prawda, wciąż jednak wiele zagrożeń przenosi się np. za pomocą nośników przenośnych: kart pamięci i flashdysków. W pozbawionym ochrony systemie złośliwy kod może się zagnieździć dość szybko.

Interesy twórców złośliwego kodu zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Kiedyś autorowi wirusa zależało na rozgłosie i tworzony przez niego kod ujawniał swoją obecność. Teraz złośliwy kod ma pozostać jak najdłużej niewykryty, dzięki czemu można zdobyć więcej danych i dłużej korzystać z mocy obliczeniowej zainfekowanego komputera. Nielegalnie przejęte zasoby nieświadomego posiadacza peceta mają na czarnym cyberrynku konkretną wartość.

Możliwości

Bezpłatne programy mają swoje wady, niektóre zawierają niepotrzebne dodatki (np. różnego typu toolbary czy wersje próbne), niemal wszystkie wyświetlają reklamy produktów komercyjnych danego producenta. Oferując produkt za darmo, zakłada się, że z czasem użytkownik będzie potrzebował jakiejś dodatkowej funkcji ochronnej, za którą będzie skłonny zapłacić.

Bezpłatny program antywirusowy ma działający na żądanie skaner antywirusowy. Skaner analizuje pliki znajdujące się we wskazanym obszarze i w razie wykrycia infekcji jakiegoś pliku neutralizuje złośliwy kod. Kolejnym stopniem ochrony jest działający w tle rezydentny monitor, który na bieżąco analizuje wszelkie zapisy i odczyty ze wszystkich dysków i w razie wykrycia zainfekowanych danych reaguje. Antywirus nie monitoruje sieci, ale niektóre z testowanych programów mają taką możliwość, o czym wspomnieliśmy w opisach programów.

Cechy dobrego programu ochronnego

 • ŁATWOŚĆ OBSŁUGI
  Program powinien działać w tle. Skomplikowane komunikaty wymuszające podejmowanie decyzji, nie służą poprawnej ochronie.
 • SZYBKOŚĆ DZIAŁANIA
  Skanowanie dużej ilości danych może zająć wiele czasu, jednak bez względu na ich ilość powinniśmy wykonać pełny skan komputera. Szybkość wykonywania skanu jest istotną zaletą dobrego programu zabezpieczającego.
 • NIEWIELKIE ZUŻYCIE ZASOBÓW
  Oprogramowanie ochronne musi stale działać, tym samym im mniej zasobów sprzętowych pochłonie, tym więcej ich zostanie dla pozostałych aplikacji.
 • CERTYFIKATY
  Warto wybrać rozwiązanie certyfikowane przez niezależne laboratoria, które żyją z testów. Samodzielne sprawdzenie skuteczności programu antywirusowego wobec istnienia milionów złośliwych kodów jest po prostu niemożliwe.

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Epson EH-LS10500 - zamiast telewizora 4K
24 września 2016
Na rynek trafia laserowy projektor marki Epson, obsługujący format Blu-ray Ultra HD. Model EH-LS10500 ma stanowić alternatywę dla telewizorów...


Internet przez gniazdko elektryczne
23 września 2016
Rolą PL7600 KIT jest zmiana instalacji elektrycznej w sieć internetową oraz połączenie w jej ramach komputera, telewizora czy zestawu kina...

JAM Dynamite - mały, ale ma kopa
23 września 2016
JAM Dynamite to bezprzewodowy głośnik oferujący dźwięk w systemie stereo. Urządzenie wyposażono w dwa aktywne przetworniki i dwa pasywne...
Artykuły z wydań

 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 10/2016
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto