A A A

Firewall pod kontrolą

PC Format 2/2013
Program Windows Firewall Control sprawi, że wbudowana w system zapora sieciowa stanie się znacznie bardziej funkcjonalna. Dzięki niemu nie tylko zapewnisz sobie błyskawiczny dostęp do najczęściej wykorzystywanych opcji kontrolnych, ale także uprościsz zarządzanie całą zaporą. MACIEJ PIOTROWSKI

Zadaniem wbudowanej w Windows systemowej zapory firewall jest monitorowanie przepływu danych między sieciami a chronionym komputerem oraz blokada tych połączeń, które mogą stwarzać zagrożenie. Chociaż zakres oferowanej ochrony jest w tym wypadku satysfakcjonujący, to jednak ma ona sporo wad. Przede wszystkim nie jest intuicyjna. Trudno też tu mówić o łatwej obsłudze. Domyślnie filtruje tylko ruch przychodzący, a dostęp do opcji monitorujących połączenia wychodzące jest przesadnie skomplikowany. Wystarczy jednak zainstalować darmową aplikację Windows Firewall Control, aby znacznie rozszerzyć możliwości systemowej zapory. Czytelny panel kontrolny dostępny jednym kliknięciem umożliwi wybór jednego z czterech poziomów ochrony, a pełna integracja z menu kontekstowym i rozbudowany menedżer reguł zapewnią szybką kontrolę wszystkich połączeń.

Proste zarządzanie systemową zaporą

Podczas instalacji program Windows Firewall Control (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) integruje się z zaporą systemową, upraszczając dostęp do jej najważniejszych opcji konfiguracyjnych i dodając kilka nowych funkcji. Dzięki temu tworzenie nowych reguł i ich modyfikacja jest szybka i łatwa.


Program uruchomi się automatycznie po zakończeniu standardowej instalacji. O jego działaniu w tle dowiesz się, sprawdzając zasobnik systemowy.


W tym momencie jest domyślnie ustawiony tryb średniej filtracji połączeń wychodzących. Oznacza to, że część aplikacji korzystających z sieci może przestać działać. Podczas naszych testów połączenie z siecią utracił program 4Sync. Stało się tak z powodu automatycznej blokady tych połączeń, które nie pasują do reguł zapory. Aby dodać te aplikacje do wyjątków zapory, wywołaj panel kontrolny programu Windows Firewall Control, klikając jego ikonę umieszczoną w zasobniku systemowym.



Na ekranie wyświetli się teraz okno opcji, otwarte na zakładce Profiles. Możesz tu zweryfikować ustawiony aktualnie tryb ochrony. Nie zalecamy jednak jego zmiany. Zamiast tego kliknij przycisk z zielonym plusikiem, aby uruchomić procedurę odblokowywania dostępu do internetu dla wybranej aplikacji.


Komunikat: Click the desired program window to allow the program connecting, który pojawi się wówczas w panelu kontrolnym, zasygnalizuje konieczność wskazania pożądanego programu. W tym przypadku wystarczy kliknięciem wskazać okno lub ikonę programu (nawet tę znajdującą się w zasobniku systemowym), aby dodać regułę. O utworzeniu nowej reguły poinformuje stosowny komunikat: A new rule was successfully created to allow all connections for:


Gdy zajdzie konieczność utworzenia reguł dotyczących programów, które znajdują się na dysku, możesz wykorzystać do ich wyszukania opcję. Kliknięcie tej ikony wywołuje okno Eksploratora Windows, pozwalając na przeglądanie zawartości dysków twardych, a po odnalezieniu właściwego pliku – na przypisanie do niego konkretnej reguły.


W celu skorzystania z możliwości blokowania i odblokowywania za pomocą menu kontekstowego połączeń wybranych plików wykonywalnych wskaż w panelu kontrolnym programu zakładkę Options i zaznacz pole Shell integration. Teraz wystarczy kliknięcie prawym przyciskiem myszki na dowolnym programie, aby w rozwijanym menu kontekstowym zobaczyć dwie nowe opcje:


W każdej chwili możesz też przejrzeć wszystkie utworzone i zapisane reguły oraz dokonać w nich niezbędnych zmian. Służy do tego przycisk Manage Rules znajdujący się w panelu kontrolnym programu. Po jego naciśnięciu otwiera się rozbudowany menedżer reguł, w którym znajdziesz zarówno opcję wyszukiwania niepowiązanych z niczym wpisów, jak i funkcje pozwalające tworzyć nowe reguły bądź modyfikować te zastane i usuwać na przykład powtarzające się – sekcja Options.

Dodatkowe, płatne funkcje

Chociaż program Windows Firewall Control jest bezpłatny, to pewne jego opcje dostępne są jedynie dla zarejestrowanych użytkowników, i to po przeprowadzeniu przez nich procesu aktywacji. Status zarejestrowanego użytkownika uzyskuje się po wpłacie 10 USD na konto twórców programu. W zamian za to otrzymuje się pełną wielostanowiskową licencję na oprogramowanie wraz z dostępem do zablokowanego wcześniej trybu uczenia się programu przez system interaktywnych powiadomień Notifications.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto