A A A

Jak zmylić Facebooka

PC Format 5/2017
Facebook wie o użytkownikach bardzo dużo i wielu z nich nie podoba się, że są cały czas obserwowani. Można jednak zmylić algorytmy serwisu. Pokazujemy, co zrobić, aby poprawić prywatność. Grzegorz Kubera


W 2013 r. w USA przeprowadzono badanie, które objęło 58 tys. użytkowników Facebooka. Naukowcy chcieli się przekonać, czy ludzie nieświadomie ujawniają intymne informacje – także dotyczące orientacji seksualnej, zażywania narkotyków i przekonań politycznych – jedynie poprzez używanie przycisku „Lubię to!”. Wnioski? Korzystając tylko z danych o polubieniach, badacze byli w stanie dokładnie wywnioskować, jakiej rasy są użytkownicy, jaki jest ich średni poziom inteligencji, orientacja seksualna czy wspomniane sympatie polityczne.

Wyniki badań

Uzyskane wyniki nie były w 100 proc. zgodne ze stanem faktycznym, ale w wielu przypadkach badacze byli bardzo blisko prawdy. Aby odgadnąć wszystkie te informacje, naukowcy wykorzystali oprogramowanie predykcyjne i technologie z zakresu BI (business intelligence, analityki biznesowej). Nie podali ich nazw, ale podkreślili, że każda osoba, która potrafi posługiwać się narzędziami do analizy danych, mogłaby dojść do tych samych wniosków. Wszystko za sprawą analizy związanej wyłącznie z klikaniem „Lubię to!”, a przecież na Facebooku jest dostępnych znacznie więcej danych na temat użytkowników.

Emocje z automatu

Facebook dodał więcej przycisków do reagowania na przeróżne materiały. Jeśli korzystasz z nich, aby pokazywać swoją reakcję i emocje, wiedz, że algorytmy serwisu gromadzą te dane i tworzą twój „profil”. Jeśli bardzo często wybierasz reakcję „Super” przy zdjęciach psów rasy york, Facebook będzie częściej dopuszczał tego typu treści na twoją tablicę z wiadomościami, natomiast jeśli zazwyczaj klikasz „Wrr” pod wiadomościami związanymi z polityką, po jakimś czasie będziesz ich widział coraz mniej. Może się też okazać, że zaczniesz widzieć więcej reklam z akcesoriami i karmą dla psów. Może czasami warto, choćby dla zmylenia Facebooka, zareagować na coś inaczej niż zwykle?

Programista Benjamin Grosser stworzył rozszerzenie do przeglądarek internetowych nazwane Go Rando. Po jego instalacji (opisujemy ją w ramce poniżej) wystarczy, że będziesz klikał „Lubię to!”, a Go Rando automatycznie dobierze losową reakcję na poszczególne wiadomości czy statusy. Po dłuższym czasie według algorytmów Facebooka będziesz użytkownikiem „możliwie najbardziej zrównoważonym emocjonalnie” – kimś, kto równie często jest zły, smutny czy zachwycony, bo wykorzystuje różne reakcje na treści pojawiające się w serwisie. Innymi słowy – Facebook nie będzie wiedział, czy twoje reakcje były rzeczywiście prawdziwe, czy nie.

Czy Facebook wykorzystuje smartfony do podsłuchiwania?

W ubiegłym roku prof. Kelly Burns z University of South Florida ostrzegała, że Facebook może cię podsłuchiwać – i to nie tylko wtedy, gdy prowadzisz rozmowę telefoniczną. W wywiadzie dla serwisu The Independent mówiła, że serwis społecznościowy może przysłuchiwać się dyskusjom użytkowników, aby na tej podstawie serwować lepiej sprofilowane reklamy. Burns prowadziła własne testy i specjalnie dyskutowała przez telefon na kilka wybranych tematów, o których nie pisała na swoim facebookowym profilu. Po jakimś czasie zaczęła dostrzegać powiązane tematycznie reklamy. Co na to Facebook? – Firmy mogą wyświetlać reklamy użytkownikom poprzez wybieranie zainteresowań i innych danych demograficznych, ale nie poprzez dźwięki przechwytywane i przetwarzane przez mikrofony – mówi rzecznik prasowy serwisu. Funkcja związana z mikrofonem (dostępna w USA) ma pomagać określić, co dzieje się w pobliżu, aby użytkownik mógł np. polecić aktualnie słuchany utwór lub oglądany film, bo telefon sam rozpozna jego tytuł i pozwoli napisać o nim posta. Do innych celów mikrofon nie jest używany, niemniej dla świętego spokoju można zablokować dostęp do mikrofonu w systemie operacyjnym, w ustawieniach prywatności.

Prof. Burns od tego czasu zmieniła zdanie. Przyznała, że test nie był wystarczająco miarodajny, aby móc stawiać takie tezy. Jednocześnie zwraca uwagę, że choć twierdzenia o podsłuchiwaniu okazały się mocno na wyrost, w internecie dochodzi do wielu nietypowych zbiegów okoliczności (np. reklamy są aż za dobrze sprofilowane).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto