A A A

Komórka jako modem

PC Format 12/2006
Telefon komórkowy może działać jako modem do naszego komputera stacjonarnego lub laptopa. Dzięki temu możemy korzystać z internetu nawet w czasie górskiej wycieczki lub w położonym na odludziu domku letniskowym. Wystarczy, że mamy komputer, komórkę i znajdujemy się w zasięgu sieci GSM.

Nawiązanie połączenia z internetem i surfowanie po sieci na komputerze osobistym za pośrednictwem telefonu komórkowego stanie się możliwe, jeśli telefon będzie wyposażony w modem GPRS (pakietowe przesyłanie danych) lub CSD (połączenia nawiązywane jak w zwykłym modemie, przez wybranie odpowiedniego numeru, np. 604 010 101, w sieci Era). Komórkę należy połączyć z komputerem za pomocą kabla RS-232 (z końcówką USB lub COM), portu podczerwieni IrDA lub Bluetootha. Nie jest potrzebne dodatkowe oprogramowanie – wystarczą funkcje wbudowane w system Windows.

GPRS czy CSD

Informacje o tym, czy nasza komórka jest wyposażona w modem GPRS lub CSD, znajdziemy w instrukcji dołączonej do telefonu lub na stronie producenta. Większość telefonów komórkowych oferuje obie możliwości. Którą z nich wykorzystamy do połączenia z internetem, będzie zależało od tego, z jaką prędkością chcemy surfować po sieci i jaki sposób naliczania opłat za połączenie nam odpowiada.

W usługach wykorzystujących GPRS opłaty są naliczane za ilość danych ściągniętych na komputer lub z niego wysłanych, np. 0,25 zł za każde 50 kB w POP-ie. W przypadku CSD płacimy za długość trwania połączenia, np. 0,31 zł za minutę w taryfie Godziny sieci Plus.

Prędkości obydwu połączeń różnią się znacznie. CSD umożliwia przesyłanie danych z prędkością 9,6 kb/s w kierunku od telefonu (uplink) i do telefonu (downlink). W praktyce mała prędkość przesyłania danych w połączeniach CSD oznacza dość długie chwile oczekiwania na wczytywanie stron internetowych. Połączenia za pośrednictwem GPRS są wygodniejsze. Teoretycznie prędkość GPRS to 115 kb/s, ale w rzeczywistości prędkości zapewniane przez dostępne na rynku telefony są dużo niższe. Wyrażane są za pomocą klas GPRS, np. w postaci 3+1, 4+2 (informacje o klasach GPRS danego aparatu znajdziemy w instrukcji lub na stronie WWW producenta). Zapis taki mówi, ile kanałów o przepustowości 12 kb/s jest wykorzystywanych w czasie przesyłania danych z internetu na komórkę i z komórki do internetu. Na przykład klasa 3+2 oznacza, że prędkość transmisji z internetu na komórkę wynosi 36 kb/s, a w drugą stronę 24 kb/s.

Połączenie komputera z telefonem

Zanim rozpoczniemy surfowanie po internecie, musimy połączyć telefon z pecetem. Spośród trzech dostępnych rodzajów połączeń najmniej odpowiednie jest połączenie przez port podczerwieni, ponieważ jest mało stabilne i dość często ulega zerwaniu. Do połączenia przewodowego musimy użyć kabla RS-232 podłączanego do portu USB lub COM. Kabel taki kosztuje od 60 zł (nieoryginalny) do 160 zł (oryginalny). Połączenie bezprzewodowe Bluetooth jest najwygodniejsze – wystarczy niewielki, podłączany do USB moduł (markowy kosztuje około 80 zł), który jest automatycznie wykrywany przez Windows XP i potrafi nawiązać bezprzewodowe połączenie z telefonem. To dobre rozwiązanie dla posiadaczy laptopów.

Do wykonywania połączeń nie musimy wykorzystywać specjalnego oprogramowania, choć takie jest oferowane na stronach producentów telefonów komórkowych. Wystarczą funkcje wbudowane w system operacyjny Windows. Umożliwiają one instalację i konfigurację telefonu komórkowego jako modemu. W większości wypadków Windows używa do tego celu własnych sterowników, ale zdarzają się sytuacje, w których należy użyć sterowników z płyty dołączonej do komórki lub ściągnąć je ze strony producenta (szczególnie jeśli korzystamy ze starszych wersji „okien”). Połączenie z internetem zarówno przez GPRS, jak i CSD można łatwo skonfigurować przy wykorzystaniu Kreatora nowego połączenia – jednej z funkcji systemu Windows.

Ile to kosztuje

Dostęp do internetu za pośrednictwem GPRS i CSD oferują wszystkie polskie sieci komórkowe – zarówno w ramach taryf abonamentowych, jak i dla telefonów na kartę. W połączeniach GPRS opłaty są naliczane za podstawowy pakiet danych (ściąganych lub wysyłanych), np. za 50 kB, a nie za każdy kilobajt. To znaczy, że jeśli podczas jednego połączenia wyślesz 20 kB danych, i tak zapłacisz stawkę za 50 kB. Opłaty za dane wysłane i ściągnięte naliczane są oddzielnie. Najkorzystniejsze warunki dla posiadaczy abonamentu oferuje sieć Plus – 12 groszy za 100 kB. W Orange opłaty wynoszą 25 gr za 50 kB, w Erze 60 gr za 100 kB. W obu można jednak wykupić na poczet transmisji GPRS pakiet danych, np. blisko 5 MB za 5 zł, i wtedy cena podstawowego pakietu, np. 100 kB, będzie nawet kilkakrotnie niższa. W telefonach na kartę oferty wszystkich operatorów są zbliżone – płaci się od 20 (Heyah) do 30 (Sami Swoi) groszy za 50 kB. W połączeniach za pośrednictwem CSD opłaty naliczane są za każdą rozpoczętą minutę połączenia. Najkorzystniejszą ofertę dla posiadaczy abonamentu proponuje sieć Orange (25 gr za minutę połączenia), a w telefonach na kartę – Sami Swoi (24 gr za minutę). Sieć Era proponuje taryfę, w której połączenia są droższe w godzinach szczytu (59 gr za minutę), ale tańsze (41 gr za minutę) między godziną 18.00 a 8.00.

Jak wykorzystać telefon komórkowy jako modem GPRS

Aby móc ze swojego peceta lub notebooka surfować po sieci za pośrednictwem komórki, przy wykorzystaniu GPRS:
 • sprawdź, czy twój telefon wyposażono w modem GPRS
 • włącz modem GPRS w telefonie
 • połącz telefon z komputerem, np. przez Bluetooth
 • utwórz w Windows połączenie sieciowe za pomocą modemu GPRS
 • nawiąż połączenie

Ocena:
Oceń:
Komentarze (17)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
kemas
opera
28 grudnia 2006, 15:42
mizerny transfer
od jakiegoś czasu kożystam z telefonu jako modemu.wszystko nawet niezle tylko szybkosc zciągania do 3kb/s.a szybkośc połączenia niby 115kb/s.coś jest nie tak według obliczeń prędkośc pobierania powinna byc jakieś 10-14kb/s.
zgłoś do moderacji »
avatar
mikus
opera
30 listopada 2006, 21:46
Pomoc dla gienka
Wejdz na strone plusa tam masz wszystkie dane jak skonfigurowac wszystko w kompie.tylko nie pisz ze sie laczysz z intrnetem przez jakis numer 601 itp.bo zabulisz ostro musz znalesc w swojej komurce cos takiego jak ID zewnetrzny przykladowo masz 3 to wybierasz numer *99***3# to tyle
zgłoś do moderacji »
avatar
gienek1939
opera
25 listopada 2006, 22:11
czmu mi to nie działa ??
walsnie nie mam siemensa mam Samsunga i nie posiada programu cos z gprs tak jak siemensgprs a bateria trzyma bo usb zasila telefon
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności
Mi Mix – bezramkowy smartfon Xiaomi
26 października 2016
Xiaomi Mi Mix to urządzenie, które wygląda jak prototyp - odważna wizja jakiegoś projektanta. Tymczasem, sprzęt naprawdę powstał. Co...
Artykuły z wydań

 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 11/2016
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto