A A A

Komórka jako modem

PC Format 12/2006
Telefon komórkowy może działać jako modem do naszego komputera stacjonarnego lub laptopa. Dzięki temu możemy korzystać z internetu nawet w czasie górskiej wycieczki lub w położonym na odludziu domku letniskowym. Wystarczy, że mamy komputer, komórkę i znajdujemy się w zasięgu sieci GSM.

Nawiązanie połączenia z internetem i surfowanie po sieci na komputerze osobistym za pośrednictwem telefonu komórkowego stanie się możliwe, jeśli telefon będzie wyposażony w modem GPRS (pakietowe przesyłanie danych) lub CSD (połączenia nawiązywane jak w zwykłym modemie, przez wybranie odpowiedniego numeru, np. 604 010 101, w sieci Era). Komórkę należy połączyć z komputerem za pomocą kabla RS-232 (z końcówką USB lub COM), portu podczerwieni IrDA lub Bluetootha. Nie jest potrzebne dodatkowe oprogramowanie – wystarczą funkcje wbudowane w system Windows.

GPRS czy CSD

Informacje o tym, czy nasza komórka jest wyposażona w modem GPRS lub CSD, znajdziemy w instrukcji dołączonej do telefonu lub na stronie producenta. Większość telefonów komórkowych oferuje obie możliwości. Którą z nich wykorzystamy do połączenia z internetem, będzie zależało od tego, z jaką prędkością chcemy surfować po sieci i jaki sposób naliczania opłat za połączenie nam odpowiada.

W usługach wykorzystujących GPRS opłaty są naliczane za ilość danych ściągniętych na komputer lub z niego wysłanych, np. 0,25 zł za każde 50 kB w POP-ie. W przypadku CSD płacimy za długość trwania połączenia, np. 0,31 zł za minutę w taryfie Godziny sieci Plus.

Prędkości obydwu połączeń różnią się znacznie. CSD umożliwia przesyłanie danych z prędkością 9,6 kb/s w kierunku od telefonu (uplink) i do telefonu (downlink). W praktyce mała prędkość przesyłania danych w połączeniach CSD oznacza dość długie chwile oczekiwania na wczytywanie stron internetowych. Połączenia za pośrednictwem GPRS są wygodniejsze. Teoretycznie prędkość GPRS to 115 kb/s, ale w rzeczywistości prędkości zapewniane przez dostępne na rynku telefony są dużo niższe. Wyrażane są za pomocą klas GPRS, np. w postaci 3+1, 4+2 (informacje o klasach GPRS danego aparatu znajdziemy w instrukcji lub na stronie WWW producenta). Zapis taki mówi, ile kanałów o przepustowości 12 kb/s jest wykorzystywanych w czasie przesyłania danych z internetu na komórkę i z komórki do internetu. Na przykład klasa 3+2 oznacza, że prędkość transmisji z internetu na komórkę wynosi 36 kb/s, a w drugą stronę 24 kb/s.

Połączenie komputera z telefonem

Zanim rozpoczniemy surfowanie po internecie, musimy połączyć telefon z pecetem. Spośród trzech dostępnych rodzajów połączeń najmniej odpowiednie jest połączenie przez port podczerwieni, ponieważ jest mało stabilne i dość często ulega zerwaniu. Do połączenia przewodowego musimy użyć kabla RS-232 podłączanego do portu USB lub COM. Kabel taki kosztuje od 60 zł (nieoryginalny) do 160 zł (oryginalny). Połączenie bezprzewodowe Bluetooth jest najwygodniejsze – wystarczy niewielki, podłączany do USB moduł (markowy kosztuje około 80 zł), który jest automatycznie wykrywany przez Windows XP i potrafi nawiązać bezprzewodowe połączenie z telefonem. To dobre rozwiązanie dla posiadaczy laptopów.

Do wykonywania połączeń nie musimy wykorzystywać specjalnego oprogramowania, choć takie jest oferowane na stronach producentów telefonów komórkowych. Wystarczą funkcje wbudowane w system operacyjny Windows. Umożliwiają one instalację i konfigurację telefonu komórkowego jako modemu. W większości wypadków Windows używa do tego celu własnych sterowników, ale zdarzają się sytuacje, w których należy użyć sterowników z płyty dołączonej do komórki lub ściągnąć je ze strony producenta (szczególnie jeśli korzystamy ze starszych wersji „okien”). Połączenie z internetem zarówno przez GPRS, jak i CSD można łatwo skonfigurować przy wykorzystaniu Kreatora nowego połączenia – jednej z funkcji systemu Windows.

Ile to kosztuje

Dostęp do internetu za pośrednictwem GPRS i CSD oferują wszystkie polskie sieci komórkowe – zarówno w ramach taryf abonamentowych, jak i dla telefonów na kartę. W połączeniach GPRS opłaty są naliczane za podstawowy pakiet danych (ściąganych lub wysyłanych), np. za 50 kB, a nie za każdy kilobajt. To znaczy, że jeśli podczas jednego połączenia wyślesz 20 kB danych, i tak zapłacisz stawkę za 50 kB. Opłaty za dane wysłane i ściągnięte naliczane są oddzielnie. Najkorzystniejsze warunki dla posiadaczy abonamentu oferuje sieć Plus – 12 groszy za 100 kB. W Orange opłaty wynoszą 25 gr za 50 kB, w Erze 60 gr za 100 kB. W obu można jednak wykupić na poczet transmisji GPRS pakiet danych, np. blisko 5 MB za 5 zł, i wtedy cena podstawowego pakietu, np. 100 kB, będzie nawet kilkakrotnie niższa. W telefonach na kartę oferty wszystkich operatorów są zbliżone – płaci się od 20 (Heyah) do 30 (Sami Swoi) groszy za 50 kB. W połączeniach za pośrednictwem CSD opłaty naliczane są za każdą rozpoczętą minutę połączenia. Najkorzystniejszą ofertę dla posiadaczy abonamentu proponuje sieć Orange (25 gr za minutę połączenia), a w telefonach na kartę – Sami Swoi (24 gr za minutę). Sieć Era proponuje taryfę, w której połączenia są droższe w godzinach szczytu (59 gr za minutę), ale tańsze (41 gr za minutę) między godziną 18.00 a 8.00.

Jak wykorzystać telefon komórkowy jako modem GPRS

Aby móc ze swojego peceta lub notebooka surfować po sieci za pośrednictwem komórki, przy wykorzystaniu GPRS:
 • sprawdź, czy twój telefon wyposażono w modem GPRS
 • włącz modem GPRS w telefonie
 • połącz telefon z komputerem, np. przez Bluetooth
 • utwórz w Windows połączenie sieciowe za pomocą modemu GPRS
 • nawiąż połączenie

Ocena:
Oceń:
Komentarze (17)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
kemas
opera
28 grudnia 2006, 15:42
mizerny transfer
od jakiegoś czasu kożystam z telefonu jako modemu.wszystko nawet niezle tylko szybkosc zciągania do 3kb/s.a szybkośc połączenia niby 115kb/s.coś jest nie tak według obliczeń prędkośc pobierania powinna byc jakieś 10-14kb/s.
zgłoś do moderacji »
avatar
mikus
opera
30 listopada 2006, 21:46
Pomoc dla gienka
Wejdz na strone plusa tam masz wszystkie dane jak skonfigurowac wszystko w kompie.tylko nie pisz ze sie laczysz z intrnetem przez jakis numer 601 itp.bo zabulisz ostro musz znalesc w swojej komurce cos takiego jak ID zewnetrzny przykladowo masz 3 to wybierasz numer *99***3# to tyle
zgłoś do moderacji »
avatar
gienek1939
opera
25 listopada 2006, 22:11
czmu mi to nie działa ??
walsnie nie mam siemensa mam Samsunga i nie posiada programu cos z gprs tak jak siemensgprs a bateria trzyma bo usb zasila telefon
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności

Harman Kardon Soho Wireless
21 października 2014
Marka Harman Kardon zaprezentowała Soho Wireless - wysokiej jakości słuchawki nauszne z uproszczoną obsługą technologii Bluetooth.


Xperia Z4 - potencjalna specyfikacja
20 października 2014
Serwis AndroidOrigin miał dotrzeć do informacji, które podają szczegóły dotyczące Xperia Z4, kolejnego sumersmartfonu Sony.

Kierownica Thrustmaster 458 Spider
20 października 2014
Thrustmaster wprowadził na polski rynek dedykowaną użytkownikom konsoli Xbox One kierownicę 458 Spider. Produkt jest wierną repliką...
Artykuły z wydań

 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 11/2014
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto