A A A

Cyberatak na wybory

27 sierpnia 2019, 16:10
Amerykańskie władze obawiają się ataku oprogramowania ransomware podczas najbliższych wyborów prezydenckich.
Cyberatak na wybory

Oprogramowane szantażujące (ransomware) może zakłócić najbliższe, zaplanowane na rok 2020 wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych – donosi Reuter. W związku z tym rząd USA zamierza przygotować na zagrożenie lokalnych urzędników odpowiedzialnych za przebieg wyborów.

Najpóźniej za miesiąc rozpocznie się program mający na celu zabezpieczenie baz danych oraz systemu rejestracji wyborców, odpowiedzialnego za sprawdzenie tożsamości osób, którym wydawane są karty do głosowania. W roku 2016 (podczas poprzednich wyborów prezydenckich) właśnie ten ostatni element został zaatakowany przez – jak się przypuszcza – rosyjskich hakerów. Zdobyli oni wówczas dane dotyczące głosujących. Tym razem władze obawiają się, że cyberprzestępcy spróbują manipulować wynikami wyborów lub przynajmniej zakłócać proces głosowania.

Zdaniem ekspertów Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA, Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), działającej przy Departamencie Bezpieczeństwa Krajowego (DHS), narażone na atak będą zwłaszcza bazy danych. Za najbardziej prawdopodobne zagrożenie uważa się ransomware. Oprogramowanie tego typu zablokowało pracę wielu miejskich sieci komputerowych w USA – ostatnio na największą skalę w Baltimore oraz w Atlancie. W pierwszym przypadku za przywrócenie działania maszyn hakerzy domagali się wypłaconej w postaci bitcoinów równowartości ok. 75 tysięcy dolarów; w drugim suma odpowiadała 50 tysiącom dolarów.

Christopher Krebs, dyrektor CISA, wskazał najsłabsze punkty systemu zabezpieczeń, przez które złośliwe oprogramowania może przeniknąć do baz danych: są nimi komputery w siedzibie władz stanowych i okręgowych. Pracujące przy nich osoby stają się najczęściej celem ransomware'u, który uaktywni się w dniu wyborów prezydenckich. Niewykryty odpowiednio wcześnie przedwyborczy atak może doprowadzić do manipulowania listami wyborców, powodując zamieszanie i opóźnienia. Niektóre osoby mogą zostać pozbawione czynnego prawa wyborczego. Przy ataku na wystarczająco dużą skalę da się podważyć ważność wyborów

Przedstawiciele CISA skontaktują się z urzędnikami odpowiedzialnymi za organizację wyborów stanowych, aby przygotować ich na ewentualny atak z wykorzystaniem ransomware'u. Agencja przekaże materiały edukacyjne, oprogramowanie do testowania komputera i poszukiwania luk w zabezpieczeniach. Przygotowana zostanie też instrukcja dotycząca zapobiegania infekcjom oraz odzyskiwania danych w przypadku ataku. Na razie nie wiadomo, czy znajdzie się tam polecenie zapłacenia okupu, gdy komputer zostanie już zablokowany.

Władze stanowe mają ograniczyć dostępność informacji o systemach wyborczych oraz związanych z nimi procesach administracyjnych oraz zabezpieczyć własne strony internetowe. Działaniom CISA będzie towarzyszyć praca wywiadu, który ma określić inne najbardziej prawdopodobne metody ataku cyfrowego w listopadzie 2020 roku.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto