A A A

Deepfake’i zdjęć satelitarnych – będzie zamieszanie?

10 maja 2021, 15:20
Wiarygodne podróbki zdjęć satelitarnych mogą być dużo groźniejsze niż deepfake’i z wizerunkami polityków i celebrytów.
Deepfake’i zdjęć satelitarnych – będzie zamieszanie?

Fałszywe zdjęcia satelitarne

Technologia deepfake stale się rozwija i zazwyczaj kojarzy się z podrobionymi zdjęciami i filmami z udziałem osób, które nie mają pojęcia, że do nich zapozowały lub w nich zagrały. Dotyczy to na przykład osób odgrywających dużą rolę w światowej polityce. Takie wykorzystanie technologii głębokich podróbek może uczynić z niej narzędzie manipulacji. Tymczasem naukowcy ostrzegają przed nowym zagrożeniem – deepfake'ami zdjęć satelitarnych.

 

Geograficzna dezinformacja

Sztuczną inteligencję można wykorzystać na wiele sposobów, także do stworzenia fałszywej mapy krajobrazu, kraju, miasta, wsi. Nietrudno wyobrazić sobie możliwe skutki takiego działania – dezorganizację operacji wojskowych, tworzenie kłamliwej wersji zdarzeń (na przykład wypadków lotniczych) na bazie rzekomych danych satelitarnych czy chociażby nieuzasadnione alarmy powodziowe. Zresztą w kontekście operacji wojskowych obawy takie wyrażane były już dwa lata temu.

Problem wydaje się tym poważniejszy, że zdjęcia satelitarne uznawane są za wiarygodne źródło informacji, między innymi ze względu na technologiczne zaawansowanie procesu pozyskiwania takich danych i zaangażowanie rządów w rozwój tej technologii.

 

Dane geoprzestrzenne kontra sztuczna inteligencja

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtonu (University of Washington) podjęli temat deepfake'ów zdjęć satelitarnych, żeby uświadomić ludziom, że problem jest realny. Profesor Bo Zhao z zespołem najpierw sami stworzyli symulowany zestaw danych satelitarnych z Tacomy w stanie Waszyngton, a następnie zastosowali technologię rozpoznawania tych „satelitarnych deepfake'ów". Fałszywe obrazy satelitarne opracowali na podstawie rzeczywistej struktury Tacomy, ale z elementami przestrzennymi pobranymi z dwóch innych miast: Seattle (stan Waszyngton) i Pekinu (Chiny). Stworzone krajobrazy nie istnieją w prawdziwym świecie, dlatego zostały użyte do przetestowania metody wykrywania fałszywych obrazów.

W tej pionierskiej próbie wykorzystano 8064 autentyczne zdjęcia satelitarne i 2016 zdjęć fake'owych. Ich porównanie pokazało pewne cechy charakterystyczne podróbek – były one mniej kolorowe i ciemniejsze niż zdjęcia autentyczne, a jednocześnie miały większą wyrazistość i ostrzejsze krawędzie w stosunku do obrazów prawdziwych.

Informacje na temat zastosowanych w eksperymencie technologii i szczegóły dotyczące jego przebiegu i wyników można znaleźć tutaj.

fot. tunaolger – Pixabay

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto