A A A

Inteligentna klawiatura dla niepełnosprawnych i seniorów

16 stycznia 2018, 10:00
Polski start-up ParrotOne jeszcze w tym roku planuje zaprezentowanie inteligentnej klawiatury dotykowej do komputera, przeznaczonej głównie dla osób niepełnosprawnych i seniorów.
Inteligentna klawiatura dla niepełnosprawnych i seniorów

Aplikacja mobilna i klawiatura dotykowa to dwa produkty ParrotOne, które jeszcze w tym roku mają szansę pojawić się na rynku. Oba rozwiązania zaprojektowane zostały głównie z myślą o osobach z ograniczoną sprawnością rąk, u których pisanie na smartfonie bądź komputerze wiążę się z dodatkową trudnością i wysiłkiem. System może być pomocny także w innych przypadkach np. u dzieci oraz osób z dysleksją czy wadami wzroku.

ParrotOne w wersji sprzętowej

Dotykowa klawiatura to nowy projekt od ParrotOne. Prace nad urządzeniem rozpoczęto w zeszłym roku. Klawiaturę ParrotOne będzie można podłączyć do niemal każdego urządzenia, w tym do komputera stacjonarnego czy laptopa. Specjalna konstrukcja klawiatury pozwoli ograniczyć do minimum siłę potrzebną do naciskania klawiszy. Z kolei zintegrowany, oparty na sztucznej inteligencji system autosugestii słów i całych zdań (które będą pojawiać się na dotykowym wyświetlaczu OLED) pozwoli znacznie zmniejszyć liczbę ruchów potrzebnych do wprowadzenia treści w dowolnym programie - np. edytorze tekstu, kliencie poczty elektronicznej czy komunikatorze.

System będzie uczyć się stylu pisania i budowanych przez użytkownika zdań, co dodatkowo przyspieszy tworzenie wiadomości.

W przypadku zakupu klawiatury przez osoby niepełnosprawne pojawi się możliwość skorzystania z dofinansowania PFRON. Zespół ParrotOne pracuje obecnie nad prototypem urządzenia, który ma powstać w ciągu najbliższych miesięcy.

Nowe funkcje aplikacji mobilnej

Jednocześnie ParrotOne rozwija swój pierwszy produkt, jakim jest aplikacja mobilna w formie komunikatora. Poza szyfrowanym kanałem komunikacji, aplikacja będzie oferować połączenie z popularnymi usługami, takimi jak wiadomości SMS, Gmail czy Facebook. Twórcy mają już gotowy prototyp i planują udostępnienie finalnej wersji programu w trzecim kwartale tego roku.

Podstawowym zadaniem ParrotOne jest ograniczenie do minimum potrzebnej siły oraz liczby ruchów wymaganych do napisania poprawnie sformułowanych zdań. Interfejs użytkownika aplikacji, oparty na dużych elementach wyświetlanych na całym ekranie, ułatwia pisanie przy ograniczeniach w postaci spastyczności, przykurczy, drżeniu rąk czy wad wzroku. Podobnie jak sprzętowa klawiatura, aplikacja bazuje na uczeniu maszynowym. Dzięki niemu pisanie całych zdań będzie możliwe przy wykonaniu zaledwie kilku kliknięć zamiast kilkunastu. Rozwiązanie ParrotOne poprawia również znaki interpunkcyjne, diakrytyczne oraz wielkość liter.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto