A A A

Małe roboty do wielkiej roboty

28 lutego 2020, 13:10
Do pracy podczas badań biotechnologicznych będą zatrudnione robociki.
Małe roboty do wielkiej roboty

Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) opracowują flotę małych maszyn, których zadaniem będzie zastąpieniu robotów magazynowych – wielkich niezgrabnych maszyn do zarządzania próbkami biotechnologicznymi. Zadaniem robocików będzie więc rozdysponowanie, przeniesienie i osadzenie małych kropelek płynu z wielką precyzją.

Te opracowywane przez naukowców roboty mają mieć kształt taczek i być kontrolowane przez magnesy. Sam Emaminejad, jeden z badaczy pracujących przy projekcie, oznajmił, że ekipa inżynierów zainspirowała się sieciowymi robotami mobilnymi w przemyśle produkcyjnym, magazynowym i dystrybucyjnym. Zauważyli oni, że takie maszyny wykorzystywane są do wydajniejszego sortowania i transportu paczek w magazynach Amazonu. Naukowcy uznali, że podobny poziom automatyzacji próbek ułatwiłby pracę laboratoriów biotechnologicznych. Środowisko mikroprzepływowe wymaga bowiem precyzji i sprawnego sortowania. Kropelki  wielkości kilku dziesiątych milimetra będą lepiej dystrybuowane pomiędzy sekcjami za pomocą mikrorobotów niż dużych maszyn czy dłoni badaczy.

Hala produkcyjna mikrorobotów jest niewielka. Składa się z wewnętrznych struktur i tac testowych, które mogą pomieścić niewielkie ilości badanych płynów. Namagnesowane roboty mają średnicę ok. 2 mm i są kontrolowane przez płytki elektromagnetyczne zintegrowane odpowiednio z platformą testową. Robociki są „ciągnięte" dzięki temu wzdłuż wyznaczonych ścieżek z prędkością ok. 10 cm na sekundę.

Jak mówi Wenzhuo Yu, inny naukowiec biorący udział w projekcie, ekosystemy zostały zaprogramowane tak, aby włączające się i wyłączające płytki pojawiały się w takiej sekwencji, by roboty były prowadzone po wyznaczonych trasach, dokonując rozładunku i załadunku.

Jeden z eksperymentów polegał na tym, że trzy mikroroboty współpracowały podczas przenoszenia i manipulowania próbkami ludzkiego osocza. Test z próbkami obejmował biomarkery rakowe. Zakończył się sukcesem. Przy okazji sprawdzono, że robociki mają zdolność precyzyjnego dzielenia jednej większej kropli na mniejsze i równej wielkości dla spójnego testowania. Próbki były odpowiednio osadzane na tacach testowych, zachodziło też łączenie różnych płynów w kolejne próbki. Roboty zdały ten egzamin.

Badania zespołu zostały opisane w artykule w serwisie Science Robotics.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto