A A A

Nielegalne oprogramowanie wykryte w krakowskiej firmie

16 kwietnia 2014, 07:50
W jednej z krakowskich firm budowlanych policja zabezpieczyła nielegalne oprogramowanie warte około stu tysięcy złotych.
Nielegalne oprogramowanie wykryte w krakowskiej firmie

Po uzyskaniu informacji, że jedna z firm budowlanych działających na terenie Krakowa korzysta z nielegalnego oprogramowania służącego do pracy biurowej oraz projektowania architektonicznego, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej przeprowadzili przeszukanie, w trakcie którego dokonano sprawdzenia komputerów znajdujących się w firmie. Informacje uzyskane przez policjantów okazały się trafne - w wyniku kontroli przeprowadzonej z udziałem specjalisty z zakresu ochrony praw autorskich i weryfikacji danych zawartych na nośnikach elektronicznych, zabezpieczono trzynaście laptopów na których zainstalowane były nielegalne wersje programów.

Obecni w trakcie kontroli pracownicy i właściciele firm przyznali, że nie posiadają wymaganych licencji. Wartość nielegalnych programów oszacowano wstępnie na kwotę blisko 100 tysięcy zł. Zabezpieczony sprzęt elektroniczny trafi teraz do laboratorium kryminalistycznego i tam zostanie poddany szczegółowej analizie.

Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce komentuje: "To kolejny w tym miesiącu przypadek krakowskiej firmy korzystającej z nielegalnego oprogramowania. W zeszłym tygodniu informowaliśmy o ujawnieniu przez Policję nielegalnego oprogramowania w działającej na terenie Krakowa firmie poligraficznej. Zgodnie z art. 278§2 Kodeksu karnego, uzyskanie programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Niezależnie od odpowiedzialności karnej, producenci na drodze cywilnej, na podstawie art. 79 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, mogą domagać się od firmy, w której ujawniono nielegalne oprogramowanie, zapłaty - jeśli naruszenie praw autorskich jest zawinione - potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia, czyli potrójnej wysokości opłaty licencyjnej. Mając na uwadze, że od początku roku otrzymaliśmy już znacznie ponad dwieście zawiadomień o podobnych przypadkach piractwa komputerowego, można się spodziewać, że w najbliższym czasie dojdzie do kolejnych przeszukań".

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL

 


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto