A A A

Nowoczesne telewizory – coś więcej niż telewizja

24 września 2018, 08:50
Współczesne telewizory już dawno przestały być jedynie odbiornikami służącymi do oglądania telewizji lub odtwarzanych filmów. Obecnie producenci prześcigają się w wyposażaniu je w coraz bardziej rozbudowane funkcje, zaawansowane technologie wyświetlania obrazu oraz coraz większe przekątne ekranów. Co takiego oferują nowoczesne telewizory i co jeszcze czeka w nas najbliższej przyszłości?
Nowoczesne telewizory – coś więcej niż telewizja

Coraz lepsza jakość obrazu

Rozdzielczość ekranu to jeden z najważniejszych parametrów telewizora, na jaki zwracamy uwagę wybierając odpowiedni model. Obecnie, ze względu na jakość nadawanego sygnału telewizyjnego, najbardziej popularnym standardem jest Full HD, obsługujący rozdzielczość 1920×1080 pikseli. Zanim jednak ten na dobre zagościł w naszych domach, musiało minąć sporo czasu. Podobnie jak z każdą nowo wdrażaną technologią, początkowo ekrany tego typu były bardzo drogie i dopiero obniżenie kosztów produkcji przyczyniło się do ich popularyzacji.

Podobnie jest z obecnie coraz częściej stosowaną technologią 4K. Najprościej rzecz ujmując, jest to standard Full HD (1920 na 1080 pikseli) pomnożony razy dwa (w pionie i poziomie), co daje nam wynik 3840 na 2160 pikseli. Telewizory tego typu jeszcze do niedawna odstraszały swoimi cenami, podczas gdy dziś nie są już rzadkością. Z badań prowadzonych przez Millward Brown wynika, że 12 proc. Polaków posiada obecnie w domu telewizor 4K. Kolejne 29 proc. deklaruje zakup takiego odbiornika telewizyjnego w niedalekiej przyszłości. Technologia 4K w telewizorach jest coraz szerzej dostępna dla klienta, co udowadnia np. marka Toshiba, prezentując na tegorocznych targach IFA dużą gamę nowych modeli w rozsądnych cenach. Wśród nich są telewizory wyposażone w usprawnioną technologię HDR, która pozwala na zachowanie kontrastu oraz kolorów oryginalnej produkcji w dużo większym stopniu. Telewizor wyposażony w tę funkcję jest w stanie odebrać większą ilość informacji o kolorach i kontraście, a następnie przetworzyć je na obraz lepszej jakości.

Gdy 4K to za mało...

Podczas gdy 4K wciąż powoli zadomawia się w naszym życiu, na scenę wchodzi już kolejny standard. Mowa tu o rozdzielczości 8K, która oferuje 4 razy więcej pikseli niż w 4K i aż 16 razy więcej niż w Full HD. Standard ten, będący wciąż w przysłowiowych powijakach, został szeroko zaprezentowany podczas wspomnianych już targów w Berlinie. Wśród producentów dysponujących taką technologią, największą uwagę przykuwał telewizor koncepcyjny 8K HDR Smart Toshiby. Zaprezentowany 65-calowy prototyp nie tylko potrafił przykuć uwagę ostrym i szczegółowym obrazem, ale też zainteresować funkcją Upscaler 8K, która zwiększa wyrazistość obrazu przy wyświetlaniu treści w jakości 4K. Oczywiście zanim urządzenia obsługujące rozdzielczość 7680×4320 pikseli trafią do sprzedaży, minie jeszcze sporo czasu, niemniej warto mieć to na uwadze względem rozwoju technologicznego. 8K naprawdę prezentuje się fenomenalnie.

Toshiba

Inteligentne telewizory

Nowoczesne telewizory to jednak nie tylko ogromne rozdzielczości i technologie poprawiające jakość obrazu. Obecnie, gdy istnieje możliwość podłączenia większości urządzeń do internetu, nasze domowe ekrany zyskały prawdziwy ogrom możliwości, a przy tym stały się prawdziwymi centrami rozrywki. Inteligentne telewizory, wykorzystujące swoje własne systemy operacyjne, umożliwiają nie tylko przeglądanie internetu, sprawdzanie poczty czy śledzenie mediów społecznościowych, ale także pozwalają na instalowanie dodatkowych aplikacji, a nawet łączność z innymi urządzeniami multimedialnymi w domu. Przykładowo Android TV, bazujący na znanym systemie mobilnym, pozwala zmienić nasz telewizor w domowy komputer. Umożliwia on swobodne korzystanie ze sklepu Google Play, z którego w łatwy sposób można pobrać programy znane chociażby z naszego telefonu. Wiele z nich zostało specjalnie przystosowanych pod obsługę pilotem telewizora, ale w przypadku gier nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć swój własny kontroler.

Marka Toshiba poszła jeszcze o jeden krok dalej. Niedawno zaprezentowany, superinteligentny model 8K HDR Smart posiada wbudowanego Asystenta Google, umożliwiającego wyszukiwanie treści czy sterowanie kompatybilnymi urządzeniami za pomocą głosu. Jedno kliknięcie przycisku na pilocie sprawia, że można poprosić głosowo o wyszukanie najnowszych filmów, sprawdzenie prognozy pogody, a nawet o przyciemnienie światła w salonie. Co więcej, wspomniany model posiada wbudowany Chromecast, co oznacza, że jednym kliknięciem przycisku Cast w aplikacji mobilnej widzowie mogą przesyłać dowolne rodzaje treści: od zdjęć, przez filmy, muzykę, a nawet karty przeglądarki bezpośrednio na duży ekran.

Większość telewizorów japońskiego producenta ma zostać także wyposażona w technologię sterowania głosem - Alexa. Dzięki niej użytkownicy będą mogli komunikować się ze swoim telewizorem i to bez potrzeby instalowania dodatkowych głośników. Jak to wygląda w praktyce? Widzowie będą mogli za pomocą własnego głosu modyfikować głośność, przełączać kanały i źródła, a także poprosić Alexę o odtwarzanie muzyki, odczytanie wiadomości, uruchomienie wybranych aplikacji, o rekomendacje filmowe i dostęp do tysięcy innych opcji.

Toshiba

Brzmi jak przyszłość z filmów sci-fi? W takim razie warto wspomnieć jeszcze o usłudze Amazon Dash Replenishment, która jest w stanie monitorować zużycie baterii w pilocie, automatycznie zamawiając na stronie Amazon.de nowe, gdy wykryje niski poziom ich mocy.

Nie tylko multimedia

Wybierając nowoczesny telewizor użytkownik nie zwraca uwagi tylko na multimedialne możliwości oraz jakość obrazu. Współczesny klient równie mocno kieruje się wzrokiem, a więc interesuje go także wygląd urządzenia. Właśnie dlatego marki coraz częściej pracując nad designem telewizora, czerpią inspiracje ze sztuki oraz modnego wystroju wnętrza. Obecnie największą popularnością cieszą się cienkie, minimalistyczne ekrany, nie rzucające się przesadnie w oczy. Stonowany design telewizora oznacza jego uniwersalność i możliwość dopasowania go do niemal każdego wystroju domu. Niektóre marki, jak wspomniana już Toshiba, oferują nawet 65-calowe telewizory o grubości nie przekraczającej 2,5 mm.

Istotnym czynnikiem jest także dobrej jakości dźwięk. Coraz więcej nowoczesnych telewizorów jest wyposażona w zaawansowane głośniki zaprojektowane przez wiodące na rynku firmy. Najlepszym przykładem może tu być 55-calowy telewizor Toshiba Bazooka, który został wyposażony w dodatkowy subwoofer w kształcie tuby, zaprojektowany przez firmę Onkyo. Specjalny kształt urządzenia i brak narożników sprawia, że jakość dźwięku tego telewizora bije na głowę większość soundbarów dostępnych na rynku.

https://toshiba-tv.com/pl-pl/

WIĘCEJ INFORMACJI O TELEWIZORACH TOSHIBA

Co dalej?

Rozwój technologii jest obecnie na tak wysokim poziomie, że ciężko przewidzieć, w którą stronę ewoluują telewizory w najbliższej przyszłości. Obecne trendy pokazują jednak, że możemy spodziewać się zaciętej rywalizacji pod kątem jakości obrazu, jego rozdzielczości i wielkości ekranów. Również systemy operacyjne rozwijają się w niesamowitym tempie oferując coraz więcej przeróżnych funkcji. Pierwsze miejsce zaczyna grać sztuczna inteligencja oraz wirtualni asystenci uważnie śledzący nasze upodobania oraz przyzwyczajenia. Powoli do lamusa odchodzą także same piloty, oddając miejsce sterowaniu głosowemu lub za pomocą gestów. Jedno jest pewno - cały ten pęd i rozwój jest szalenie korzystny dla użytkownika i z pewnością niejedno nas jeszcze zaskoczy.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto