A A A

Uważaj jakie wiadomości otwierasz!

28 marca 2017, 14:30
Potrafisz rozróżnić prawdziwy adres e-mail lub strony od adresów fikcyjnych? Świetnie! Ale prawdopodobnie jesteś w błędzie. Ostatnie ataki na Gmaila udowodniły, że skoro nawet najlepsi znawcy sztuczek hakerskich dali się zwieść, to zwykły internauta jest po prostu bez szans wobec phishingu.
Uważaj jakie wiadomości otwierasz!

Czym w ogóle jest phishing? Jest to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod kogoś, by wyłudzić określone informacje, takie jak login czy hasło lub szczegóły karty kredytowej, a także by nakłonić Cię do określonych działań typu: odwiedziny jakiejś strony i/lub zalogowanie na niej.

Od stycznia tego roku siecią zawładnęła duża kampania phishingowa skierowana do dostawców poczty elektronicznej.

Ataki dotyczyły głównie Gmaila, lecz na podobne działania narażeni są wszyscy pozostali dostawcy i odbiorcy wiadomości email. Jak to działa? Użytkownicy otrzymują osobistą, poufną wiadomość e-mail od osoby, której konto zostało zhakowane. Do wiadomości dołączony jest fałszywy plik PDF, który nie działa i otwiera się nowa karta. Na niej widnieje komunikat skłaniający do podjęcia wtórnej próby logowania do Gmaila. W tym momencie najważniejsze jest, żeby się nie logować. Dobrze by było również to zgłosić i ochronić kolejnych użytkowników.

Jeżeli dasz się zwieść i się zalogujesz, haker automatycznie przejmie Twoje konto i wszystkie powiązane z nim informacje.

Co w sytuacji, kiedy nie masz czasu, ani możliwości sprawdzać każdej nadesłanej do Ciebie wiadomości? Przyjrzyj się przynajmniej paskowi z adresem nadawcy, niezależnie od tego, jak wszystko wydaje się realistyczne. Jeśli widnieje tam: tekst / html zamiast https: //, a zaraz po tym konto.google.com/ServiceLogin, witryna jest oszustwem.

"Zdajemy sobie sprawę z tego problemu i nadal wzmacniamy nasz system obrony przed atakami phishingu. Pomagamy chronić użytkowników na wiele różnych sposobów, w tym m.in. wysyłamy ostrzeżenia o niebezpiecznych witrynach. Użytkownicy mogą również aktywować weryfikację dwuetapową w celu zapewnienia dodatkowej ochrony kont "- poinformowało Google. Chociaż wydaje się, że udało się już znaleźć sposób na hakerów, to użytkownicy powinni nadal być mocno podejrzliwi podczas korzystania z poczty.

Oprócz wspomnianych ataków, zdarzają się także inne, równie wyrafinowane. Na przykład otrzymujemy wiadomość, jakoby nasza przesyłka nie została dostarczona, choć tak naprawdę niczego nie zamawialiśmy. Przed wykonaniem jakiegokolwiek działania warto przeskanować wiadomość programem antywirusowym. Przykładowo Bitdefender potrafi w porę ostrzec nas o niebezpieczeństwie.

Należy zatem wystrzegać się wiadomości od wszelkiej maści stron świadczących usługi kurierskie lub sklepów internetowych. Jeśli niczego nie zamawialiśmy, w żadnym wypadku nie powinniśmy klikać w linki lub załączniki - które są równie niebezpieczne.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto