A A A

Wszystkie melodie świata

2 marca 2020, 11:35
– Żaden utwór nie jest nowy – stwierdził Noah Rubin i zaprogramował algorytm generujący wszystkie melodie świata.
Wszystkie melodie świata

Artyści mają w zwyczaju pozywać twórców, którzy wykorzystują ich wartość intelektualną. W przypadku komponowania muzyki jest to zawsze kwestia sporna – ktoś mógł faktycznie bezczelnie ukraść melodię, mogło nastąpić podświadome skopiowanie fragmentów muzyki albo też podobna melodia mogła powstać podczas procesu generowania jej komputerowo.

Sprawy o naruszenie praw autorskich pociągają za sobą bajońskie sumy, które trzeba zapłacić za obronę. To sprowokowało muzyka, programistę i adwokata Damiena Riehla do połączenia sił z muzykiem-programistą Noahem Rubinem i przygotowania algorytmu, który generuje wszystkie melodie świata. Mężczyźni zabezpieczyli ten zbiór prawem autorskim i... umieścili w domenie publicznej. Dzięki temu dźwięki te nie podlegają prawom własności intelektualnej. Tym sposobem chcieli przyczynić się do zażegnania sporów między muzykami całego świata. Obaj programiści uważają, że walka o prawa autorskie tłumi kreatywność i ogranicza wolność twórczą.

Algorytm zarejestrował wszelkie możliwe kombinacje 8 nut i 12 taktów, co umożliwia tworzenie ok. 300 tys. melodii na sekundę. Generowane dźwięki zapisywano w formacie MIDI, co oznacza, że nuty miały zapis liczbowy. – W rozumieniu prawa liczby to fakty. A fakty mają ograniczone, niewielkie lub zerowe prawa autorskie. Zgodnie z takim tokiem myślenia zapis melodii jako liczb w formacie MIDI mógłby odpowiadać zapisom matematycznym i nie podlegać prawom autorskim – mówi Riehl.

Jak słusznie zauważają internauci dyskutujący na temat pracy muzyków-programistów, w ten sam sposób można wygenerować wszelkie możliwe wzory matematyczne, chemiczne czy też fragmenty książek. Tego typu działanie jest określone mianem „Twierdzenia o nieskończonej liczbie małp". Ponadto internauci słusznie zauważają, że algorytm opracował zapewne już istniejące i przypisane do autora melodie. Osobną kwestią jest to, że programiści nie wzięli pod uwagę zmienności melodii pod wpływem przestawienia pauz w kompozycji oraz tempa odtwarzania poszczególnych nut w identycznej co pierwowzór sekwencji.

Kod generujący fragmenty muzyczne jest dostępny publicznie w serwisie GitHub. Znajdują się tam również wszystkie wygenerowane melodie. Z szerszym kontekstem tego tematu można zapoznać się, odsłuchując prezentację programistów podczas TEDx Talks.

fot. YouTube


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto