A A A

XVI olimpiada informatyczna

10 kwietnia 2009, 12:32
XVI Olimpiada Informatyczna dobiegła końca. W słoneczną sobotę, 4 kwietnia w gdyńskiej siedzibie firmy Asseco, sponsora tegorocznych rozgrywek, ogłoszono wyniki. Tegorocznym zwycięzcą został Tomasz Kociumaka, uczeń 3 klasy V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach.
XVI olimpiada informatyczna

Zwycięzca XVI olimpiady informatycznej - Tomasz KociumakaZwycięzca, czyli Tomasz Kociumaka, zdobył 345 punktów na 600 możliwych. Zdobywcy drugiego miejsca, Jakubowi Pachockiemu z gdyńskiego III LO im. Marynarki Wojennej RP, zabrakło do tej liczby zaledwie 12 punktów. Poza otwartymi drzwiami na dowolne studia informatyczne w kraju zwycięzcy otrzymali notebooki firmy Toshiba ufundowane przez sponsorów.

Srebrnych medalistów było w sumie ośmiu. Otrzymali netbooki Aspire One Acera. Natomiast brązowych było czternastu – jako nagrody dostali aparaty fotograficzne. Wśród nich znalazła się jedna z trzech kobiet finalistek: Anna Piekarska z XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

Laureaci XVI olimpiady informatycznejKomitet Główny Olimpiady Informatycznej zdecydował również o przyznaniu 11 wyróżnień finalistom, którym bardzo niewiele zabrakło do III miejsca. Uczestnicy olimpiady, którzy zostali zakwalifikowani do zawodów III stopnia, są zwolnieni z egzaminu dojrzałości z przedmiotu informatyka i w części lub całości z egzaminów wstępnych do szkół wyższych – na mocy uchwał senatów poszczególnych uczelni.

Finałowe emocje

Laureatów do końca trzymano w niepewności. Profesor Krzysztof Diks, przewodniczący komitetu głównego olimpiady, rozpoczął wyczytywanie nazwisk od tych, którzy medali nie zdobyli. Otrzymywali oni dyplomy finalistów oraz drobne nagrody od sponsorów. Napięcie rosło i kiedy na scenę zostali zaproszeni wszyscy wyróżnieni, niektórzy mieli już pewność, że udało im się znaleźć wśród zwycięzców. Po wyczytaniu brązowych medalistów rozpoczęły się prawdziwe emocje. Zaprzyjaźnieni z olimpiadą informatycy przygotowali prezentację, w której miejsca laureatów drugiej pozycji dynamicznie się zmieniały wraz z wyświetlanymi punktami za poszczególne zadania (w sumie było ich sześć).

Podobną metodę zastosowano w przypadku dwóch zwycięzców: Tomasza Kociumaka i Jakuba Pachockiego. Tu, aż do wyświetlenia wyniku z ostatniego zadania, ani laureaci, ani publiczność nie wiedziała, kto w tym roku był najlepszy. Po ogłoszeniu zwycięstwa Tomka oklaskom i radości nie było końca.

Goście, uczestnicy i finaliści XVI olimpiady informatycznejW uroczystości rozdania medali oraz dyplomów brali udział nie tylko przedstawiciele komitetu głównego, czyli prof. Krzysztof Diks oraz prof. Jan Madey z Uniwersytetu Warszawskiego, ale również zaproszeni honorowi goście. Byli wśród nich m.in. minister edukacji marodowej Katarzyna Hall, wiceprezydent miasta Gdyni Ewa Łowkiel, a także w imieniu nieobecnego prezesa firmy Asseco, Przemysław Sęczkowski, wiceprezes zarządu sponsora. Wszyscy złożyli gratulacje finalistom oraz laureatom, a także zapewnili o swoim dalszym wsparciu dla kolejnych olimpiad informatycznych.

Kto za tym stoi

Organizatorem Olimpiady jest Komitet Główny Olimpiady Informatycznej. Członkami komitetu są pracownicy naukowi, nauczyciele oraz pracownicy oświaty związani z kształceniem informatycznym. W komitecie zasiadają wybitni polscy informatycy, którzy są zaangażowani we współpracę z oświatą: prof. Krzysztof Diks, prof. Zbigniew Czech, Paweł Idziak, Krzysztof Loryś, Jan Madey, Jerzy Nawrocki, Wojciech Rytter, Maciej M. Sysło i Stanisław Waligórski. W organizacji zawodów komitet korzysta z pomocy zespołu, którego trzon stanowią pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem dr hab. Krzysztofa Diksa.

O samej olimpiadzie

Zawody olimpiady rozgrywane są corocznie. Olimpiada jest trójstopniowa, a udział w niej mogą brać indywidualnie uczniowie wszystkich typów szkół średnich dla młodzieży (z wyjątkiem szkół policealnych).

Zawody I stopnia mają charakter otwarty i polegają na samodzielnym rozwiązaniu 5 zadań i nadesłaniu rozwiązań w podanym terminie. W ostatnich latach co roku bierze w nich udział przeszło 1000 uczniów z całej Polski.

Zawody II i III stopnia polegają na samodzielnym rozwiązywaniu zadań. Każde z tych zawodów odbywają się w ciągu dwóch sesji przeprowadzonych w różnych dniach, w warunkach kontrolowanej samodzielności. Do zawodów II stopnia jest kwalifikowanych około 340 zawodników, do finału około 70.

Wybrani laureaci reprezentują Polskę na konkursach międzynarodowych, m.in. Bałtyckiej Olimpiadzie Informatycznej, Olimpiadzie Informatycznej Europy Środkowej oraz Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej.

Od dwunastu lat finały olimpiad informatycznych są przeprowadzane w siedzibie i z wykorzystaniem zaplecza technicznego największej w kraju firmy zajmującej się szkoleniami informatycznymi – Combidata Poland Sp. z o.o., należącej do Grupy ASSECO POLAND SA.

XVI Polską Olimpiadę Informatyczną swoim patronatem medialnym objął magazyn komputerowy NEXT.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto