A A A

Nowy RAM i dysk

PC Format 9/2013
Laptopy są urządzeniami niewielkimi, ale wbrew pozorom stwarzają pewne możliwości rozbudowy. Co więcej, wymiana dysku i rozbudowa pamięci wcale nie jest trudniejsza niż w komputerze stacjonarnym. Jeśli więc chcesz poprawić sobie komfort pracy, przeczytaj nasz poradnik. GRZEGORZ ŁUKASIK

Obecnie standardem w laptopach jest pamięć o pojemności 4 GB, a także dysk o pojemności 500 GB. Zdarzają się konfiguracje z 6–8 GB pamięci oraz dyskami 1000 GB – wystarczy to nawet zaawansowanym użytkownikom. Jednak starsze komputery miały po 2 GB pamięci – warto ją rozbudować, dokupując drugi moduł. Poprawi to płynność pracy nie tylko w rozbudowanych programach, ale nawet podczas surfowania w internecie, gdyż aplikacje internetowe (nawet zwykłe strony, a tym bardziej gry) bywają bardzo rozbudowane.

Wymiana dysku w laptopie to inna, bardziej złożona sprawa. Przede wszystkim w większości komputerów przenośnych jest tylko jedna wnęka na dyski, więc drugiego dysku nie da się dołożyć, a jedynie wymienić stary model na większy lub szybszy. Zatem „przesiadka” wiąże się z koniecznością bezpiecznego przeniesienia danych. Drugi problem pojawia się podczas zamiany zwykłego dysku na SSD. Ze względu na gigantyczne różnice w wydajności komputer na pewno przyspiesza, ale SSD jest zwykle mniej pojemny niż dysk talerzowy, więc może pojawić się dylemat – które dane pozostawić, a które usunąć lub przenieść na dysk zewnętrzny.

Dołożenie pamięci RAM

To najprostsza czynność, jaką można wykonać, by przyspieszyć pracę laptopa. W dodatku pamięci są tanie – tzw. moduł SO-DIMM o pojemności 2 GB kosztuje 50–70 zł.


Wyłącz laptop i wyjmij z niego akumulator. Połóż laptop na biurku ekranem do dołu i odkręć kilka śrubek mocujących pokrywę, która daje dostęp do podzespołów. W niektórych laptopach zamiast jednej dużej pokrywy trzeba odkręcić kilka mniejszych.


Po odkręceniu śrubek podważ pokrywę i delikatnie ją zdejmuj, by puściły przytrzymujące ją zatrzaski:


Masz już dostęp do podzespołów – zarówno dysku (1), jak i pamięci RAM (2).


Przymierz moduł pamięci do wolnego gniazda, zwracając uwagę, by wycięcie w module i klucz w gnieździe pasowały do siebie.


Wsuń mocniej moduł do gniazda, pod kątem 20–30 stopni względem płyty głównej:


Dopiero teraz dociśnij moduł w taki sposób, by „położył się” płasko na płycie. Moduł zostanie zablokowany przez dwa metalowe uchwyty po bokach gniazda. Montaż pamięci został zakończony.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
andrzej12
15 grudnia 2013, 16:30
WITAM - windows 32bitowy nie obsługuje większej ilości ramu . Może wykorzystać maksymalnie 3,5 gb . trzeba zainstalować system 64bity z zastrzeżeniem , że procesor współpracuje z win 64bity. Kości pamięci lepiej pracują jeśli są w takich samych parach np 2X2gb , ale śmiało można zamontować 1X4gb . Ważna też jest częstotliwość , jeśli płyta główna obsługuje większe częstotliwości , można dołożyć o wyższej liczbie MHz. Co ważne przy wymianie pamięci należy wyłączyć zasilanie i wyjmujemy baterię , bo bywają przypadki uszkodzenia płyty w czasie wymiany . Pozdrawiam
avatar
Mitdgart
15 grudnia 2013, 15:08
Ojej. Jedna sprawa o której nie mogę się nigdzie doczytać w powyższym artykule więc zakładam, że wszyscy o tym zapomnieli. Zazwyczaj jak już pojawia się możliwość rozbudowania pamięci RAM większość użytkowników chciało by włożyć jak najwięcej. To zrozumiałe ale radzę najpierw sprawdzić z producentem jaką MAKSYMALNĄ ilość RAM obsługuje dana płyta główna. Dotyczy to niestety nie tylko komputerów stacjonarnych ale również laptopów. Kolega Rich - jeżeli masz np. 2 x 1 Gb RAM a chcesz mieć 4 Gb to po prostu wymień obie kości na 2 x 2 Gb. Jeżeli masz Notebooka (takiego np 10.1") to zazwyczaj jest tam 1 Gb RAM oraz pusty slot który umożliwia nam dorzucenie kości 1 Gb. Niestety nie przyjmują więcej.
avatar
homar
15 grudnia 2013, 13:55
Zmieniłem 1Gb na 4Gb, ale OS to Win7/32 Starter. Jak go upgrydować aby widział powyżej 2 Gb Tam ? To w ogóle pokazuje jakim badziewiem jest produkt Microsoftu, w porównaniu z Linuksem, gdzie 32 bitowe wersje potrafią wykorzystać powyżej 4 Gb.
avatar
Rich
15 grudnia 2013, 13:36
Halo,witam Wazne jest abysmy dolozyli RAM o takim samym module jaki jest juz zamontowany w Laptopie. Jednak co zrobic jezeli sa juz zamontowane DWA 2x1a CHCEMY powiekszyc do np.4 czyli 2x2?? Jest taka mozliwosc??
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto