A A A

Slack - alternatywa dla elektronicznych listów

PC Format 09/2015
Jeśli irytuje cię poczta e-mail lub szukasz bardziej nowoczesnego narzędzia do komunikacji, wypróbuj Slacka. Usługa ma szeroką funkcjonalność i zyskuje coraz większą popularność wśród internautów. Grzegorz Kubera

E-mail to wciąż najpopularniejszy sposób komunikowania się w internecie, ale powstaje coraz więcej usług i aplikacji, które chcą go zastąpić. Najczęściej są tworzone z myślą o określonej niszy – np. Hinge, Let’s Lunch, Tinder i Weave to narzędzia do komunikacji związanej z umawianiem się na lunch lub randkę, natomiast CryptoCat, Secret, Tango i Yik Yak służą do komunikacji poufnej, gdzie kluczowe znaczenie ma poziom zabezpieczeń. Popularne są również komunikatory takie jak Skype czy WhatsApp, służące po prostu do wymiany wiadomości.

Z kolei firmy lub grupy osób, które chcą ze sobą współpracować, mogą znaleźć rozwiązania lepiej dostosowane do komunikacji zespołowej i zarządzania projektami. To tzw. wewnętrzne serwisy społecznościowe, które oferują o wiele więcej możliwości niż e-mail, są bardziej nowoczesne i każda firma może dostosować swoją sieć do własnych potrzeb. Analitycy firmy Gartner prognozują, że do 2016 r. ponad 50 proc. dużych organizacji będzie używać takich rozwiązań do prowadzenia komunikacji pomiędzy współpracownikami. To, czy za pomocą któregoś z nich będziesz mógł zastąpić e-maila, zależy od twoich potrzeb. Czy zależy ci na komunikowaniu się w czasie rzeczywistym? Czy chcesz móc szybko dzielić się plikami i tworzyć grupowe konwersacje? Slack lub konkurencyjny HipChat będą doskonałym wyborem.

Pierwsze kroki i konfiguracja platformy Slack

Slack to platforma komunikacyjna działająca na podobnej zasadzie jak grupy na Facebooku. Założyciel konta Slack może stworzyć własny kanał, np. @PoradyPCFormat, a następnie udostępnić go wybranym użytkownikom. Na slackowym kanale możesz umieszczać notatki, wymieniać się plikami ze współpracownikami, przesyłać wiadomości i korzystać z wyszukiwarki, ilekroć chcesz znaleźć coś w wysłanych komunikatach.Pracuje się tu w czasie rzeczywistym, do tego Slack obsługuje wiele znanych narzędzi – ma zintegrowaną obsługę m.in. Dropboksa, GitHuba, Google Docs czy Asany.


Aby założyć konto w usłudze Slack, wejdź na https://slack.com i w prawym górnym rogu kliknij Sign up for free.



Następnie wpisz swój adres e-mail, a następnie kliknij przycisk Next. Adresu będziesz używać, aby się zalogować.


Wymyśl nazwę konta Slack. Zwykle stosuje się nazwę firmy lub zespołu, ale możesz wprowadzić też np. nazwę kanału tematycznego, do którego dostęp zyskają twoi znajomi. Po podaniu nazwy kliknij Next.



Teraz Slack stworzy adres URL twojej strony. Tego adresu należy użyć, aby móc zalogować się w usłudze. Jeżeli zaproponowany adres ci nie odpowiada, możesz go zmienić. Obsługiwane są litery, cyfry oraz myślniki. Po wpisaniu adresu kliknij Next.


Kolejny krok to wybór nazwy użytkownika. Slack podpowiada, że nazwa powinna być łatwo rozpoznawalna dla twoich współpracowników. Wpisz nazwę, i zatwierdź zmiany, naciskając przycisk Finish.



Teraz serwis poprosi o potwierdzenie podanych informacji: adresu e-mail, nazwy konta Slack, adresu URL oraz nazwy użytkownika. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij Create my new Slackteam.


Stworzyłeś konto Slack. Wyświetli się komunikat powitalny. Teraz możesz już kliknąć przycisk Explore Slack i rozpocząć poznawanie możliwości serwisu.


Slack używa bota komputerowego, który pomaga nauczyć się obsługi serwisu. Komunikaty pochodzące od bota są w języku angielskim. Pierwsze zadanie polega na wpisaniu tekstu w polu znajdującym się poniżej. Wpisz coś, wciśnij Enter i zacznij pracę.



Następnie Slack zapozna cię z funkcjami serwisu, zaczynając od przedstawienia działania kanałów Channels. To nic innego jak chat roomy, w których możesz prowadzić rozmowy na temat poszczególnych projektów lub danego tematu.


Kolejną funkcją, która się przydaje, są wiadomości bezpośrednie Direct Messages. Te wiadomości prywatne mogą być wymieniane pomiędzy dwiema osobami.


Możesz też zapraszać znajomych i współpracowników do dołączenia do twojego kanału, korzystając z funkcji Invite. Pozostałe funkcje szybko odkryjesz samodzielnie. Obsługa Slacka jest intuicyjna, usługa działa w oknie przeglądarki internetowej i wykorzystuje szyfrowane połączenie HTTPS.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto