A A A

Szybszy Start

PC Format 01/2012
Od włączenia komputera do pojawienia się pulpitu Windows może minąć od kilkunastu do nawet kilkuset sekund. Co się wtedy dzieje? Co można zrobić, aby skrócić ten czas? Dariusz Hałas, Agnieszka Serafinowicz

Schemat na ilustracji powyżej przedstawia szczegółowo, jak przebiega proces uruchamiania systemu operacyjnego w przypadku systemu Windows XP (tak samo uruchamia się Windows 2000 oraz Windows 2003 Server) oraz w Windows Vista i Windows 7. Niektóre etapy w poszczególnych fazach zaznaczyliśmy żółtym kolorem. To etapy, w których użytkownik może mieć cokolwiek „do powiedzenia” w kwestii optymalizacji rozruchu. Na dalszych stronach publikujemy informacje, co można zmienić w w danym etapie, by zyskać choć trochę na czasie podczas startu systemu. Każdy warsztat lub ramka odnosi się do jednego z widocznych wyżej, oznaczonych na żółto etapów uruchamiania komputera pracującego pod kontrolą systemu Windows. Nie musisz wprowadzać wszystkich sugerowanych poprawek, podpowiemy tylko, że najwięcej można zyskać, optymalizując pulę programów automatycznie uruchamianych razem z systemem już po tym, jak się zalogujesz na swoim koncie użytkownika.

Modyfikacja wybranych ustawień BIOS-u

W celu zmian ustawień testu POST posługujesz się standardowym programem konfiguracyjnym BIOS-u – Setup. W naszym warsztacie korzystaliśmy z komputera wyposażonego w BIOS firmy Phoenix, dlatego nazewnictwo prezentowanych opcji w przypadku innych BIOS-ów może być inne, ale generalnie prezentowane funkcje powinny być obecne w każdym BIOS-ie.

Wyłączanie i włączanie ekranu diagnostycznego


Dostęp do programu modyfikującego parametry BIOS-u uzyskuje się najczęściej w wyniku wciśnięcia klawisza [Delete] bezpośrednio po włączeniu komputera. Niekiedy zamiast [Delete] aktywatorem programu Setup BIOS może być inny klawisz, np. [F2], [F10] czy jeszcze inny. Podpowiedź dotyczącą właściwego klawisza powinieneś zobaczysz w wyświetlającym się na ekranie krótkim komunikacie o treści np. Press [klawisz] to enter Setup.


W menu głównym Main możesz znaleźć opcję Boot-time Diagnostic Screen, od której zależy wyświetlenie bądź wyłączenie ekranu diagnostycznego (prezentującego wyniki testu POST). W niektórych przypadkach masz również możliwość włączenia lub wyłączenia wyświetlania logo producenta płyty głównej bądź komputera. Wyłączenie takiego ekranu powinno minimalnie skrócić czas rozruchu.

Kolejność urządzeń startowych w BIOS-ie

Poniżej wyjaśniamy, jak manipulować kolejnością urządzeń startowych w BIOS-ie.


Po uruchomieniu programu Setup (jak to zrobić: patrz poprzedni warsztat), przejdź klawiszami kursora do menu Boot. Zobaczysz listę urządzeń startowych. W naszym przykładzie lista zawiera kolejno napęd CD/DVD, wszelkiego typu dyski zewnętrzne i pendrive’y podłączane do gniazda USB, dysk twardy, oraz interfejs sieciowy.



Kolejność wpisów na liście regulujesz za pomocą klawiszy kursora (wskazujesz konkretną pozycję) oraz klawiszy [+] i [-] (zmieniasz miejsce na liście). W niektórych wersjach BIOS-u zamiast klawiszy [+] i [-] korzysta się z klawiszy [PgUp] i [PgDwn]. Informację o tym, za pomocą jakich klawiszy możesz zmieniać ustawienia danego parametru w BIOS-ie, znajdziesz w dolnej części ekranu programu Setup:



Jeżeli w komputerze masz zainstalowanych kilka dysków twardych, możesz również zmieniać ich kolejność. W takim przypadku pozycja Hard Drive reprezentuje nie pojedyncze urządzenie, ale całą ich grupę. Chcąc zatem umieścić jakiś konkretny dysk na pierwszym miejscu listy urządzeń startowych, najpierw ustaw na szczycie listy całą grupę, a następnie wciśnij [Enter], by rozwinąć grupę, i w analogiczny sposób ustaw wybrany dysk.


Uwaga, jeżeli nie masz jakiejś niestandardowej konfiguracji komputera (np. kilku różnych, nietypowych systemów operacyjnych), najprawdopodobniej wystarczy, że na pierwszym miejscu ustawisz pozycję  Hard Drive, a już kolejności poszczególnych dysków nie będziesz musiał zmieniać.


Pamiętaj, że ustawienie na pierwszym miejscu urządzeń startowych dysku twardego, z którego jest ładowany system Windows, pozwoli zaoszczędzić ok. 2 sekund podczas rozruchu. Jednak, gdy będziesz chciał skorzystać z płyty instalacyjnej Windows czy płyt typu Live CD, będziesz musiał przywrócić ustawienie napędu CD/DVD jako pierwszego urządzenia startowego na liście. W przeciwnym wypadku zawartość płyty umieszczonej w napędzie nie odtworzy się po uruchomieniu komputera.


Po zmianie kolejności urządzeń startowych musisz zapisać wprowadzone modyfikacje. Przejdź do menu  Exit, a następnie zaznacz pozycję Exit Saving Changes i wciśnij [Enter] (zapis ustawień możesz również wywołać klawiszem [F10]). Po zatwierdzeniu zmian komputer uruchomi się ponownie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto