A A A

Test procesora AMD Athlon 200GE

PC Format Extra 1/2019
Bez dwóch zdań jest to CPU wart uwagi, choć to nie ten czas, gdy w pewnym sensie kultowa marka dominowała nad konkurentami z niebieskim logo na pudełkach (o ironio, i Athlon, i Pentium to teraz modele z niskiej półki). [MK]

Pomysł na sukces jest prosty: zaoferować klientom podstawowy układ ze zintegrowaną kartą graficzną wyceniony tak, że oczy wszystkich zwrócą się w jego stronę. I to wszystko okraszone jeszcze jednym smaczkiem, o którym jednak wspomnimy nieco dalej.

Zen raz jeszcze inaczej

Dwa rdzenie i cztery wątki ze stałym taktowaniem 3,2 GHz, bez automatycznego podbijania częstotliwości, wbudowany akcelerator grafiki Radeon Vega 3, i to wszystko ze współczynnikiem TDP na poziomie zaledwie 35 W – to cztery najistotniejsze informacje techniczne o Athlonie 200GE. Teraz wypada wymienić przewidziane przez producenta ograniczenia, bo ich lista jest spora.

Przede wszystkim dokumentacja mówi o tym, że procesor ma zablokowany mnożnik oraz nie ma możliwości zwiększenia szybkości pracy pamięci RAM (dwa kanały, maks. 2666 MHz) nawet na płytach głównych z lepszymi układami sterującymi. Ponadto ograniczono do x2 szerokość magistrali PCI Express wykorzystywanej do komunikacji z chipsetem i dyskiem M.2 (tym samym z miejsca znika połowa potencjalnej wydajności) oraz do x4 – zewnętrznej karty graficznej (choć to nie ma aż tak wielkiego znaczenia).

Athlon 200GE został wykonany w architekturze Raven Ridge (Zen) i korzysta z jej dobrodziejstw, ma więc wbudowane instrukcje nie tylko przyspieszające operacje szyfrowania (AES), ale także AVX/AVX2, FMA3 (mnożenie połączone z dodawaniem; przydatne w obróbce np. audio i wideo) czy F16C (odpowiedzialne za przetwarzanie zmiennoprzecinkowe), których brakuje w procesorach Intel Pentium i Celeron.

Interesująca jest też zintegrowana karta graficzna, ale nie przez swoją wydajność, bo ta została okrojona przez m.in. niewielką moc obliczeniową i niską przepustowość pamięci. Radeon Vega 3 jest zgodny ze standardem HDMI 2.0, co oznacza, że może obsłużyć ekran o rozdzielczości 4K w 60 Hz, a poza tym ma wbudowane dekodery i enkodery H.264 i H.265. Niestety będzie kłopot z dekodowaniem strumienia w 4K np. z Netfliksa, bo Vegi nie są zgodne z technologią DRM PlayReady 3.0, ale odtwarzanie treści nieszyfrowanych (np. z YouTube’a) jest wspomagane sprzętowo.

Panie AMD, mam kręcić?

Nie ma co się czarować, że Vega 3 poradzi sobie ze współczesnymi grami. Próbować można, ale chyba nikt nie znajdzie radości w oglądaniu klatkującego obrazu. Tak naprawdę trzeba ogrywać starsze lub mniej wymagające tytuły typu League of Legends czy Counter-Strike: Global Offensive. Efekty będą niezłe pod jednym warunkiem: rozdzielczość ustawimy na HD (dla jasności: wyniki w tabelce powyżej odnoszą się do testów z zewnętrzną kartą graficzną).

AMD Athlon 200GE prezentuje się za to nieźle – jak na swoje parametry – przy pracy innej niż gry. Przegrywa rzecz jasna nawet z najsłabszym Ryzenem 3 2200G (z Vegą 8), ale to starcie jest nierówne, bo ten ma cztery pełne rdzenie i wyższe taktowanie bazowe (3,5 GHz). Jeśli teraz dodamy do tego dwie informacje, to Athlon zacznie wyglądać jeszcze lepiej.

Po pierwsze: cena 200GE to 229 zł. Po drugie stan na połowę grudnia 2018 roku jest taki, że najpierw na płytach MSI, a potem także Gigabyte’a, Asusa i ASRocka można ten procesor podkręcać, co stoi w sprzeczności z deklaracjami AMD. Zmianą mnożnika można skoczyć z 3,2 do 3,8, a nawet 4 GHz. Licząc tylko zegary, mamy przyrost w granicach 19–25 proc., co przekłada się w rzeczywistości na przyrost ok. 12–14 proc. Nadal za 229 zł, i jest w tym chłodzenie – skromne, ale wystarczające nawet po zwiększeniu taktowania. Dodajmy jeszcze, że AMD nie musi łatać dziur sprzętowych, i mamy obraz procesora, który może stanowić świetną bazę taniego komputera multimedialnego lub zaczątek bardziej wydajnej maszyny, w której płyta z gniazdem AM4 przetrwa więcej niż jeden sezon.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto