A A A

Uporządkuj wszystkie kable

PC Format 10/2009
Z komputera, monitora, drukarki wychodzą kable. Tworzą pajęczynę utrudniającą korzystanie z urządzeń. Pokazujemy, jak ułożyć przewody, by nie utrudniały pracy.

Nie mieszaj przewodów

Zanim przystąpisz do porządkowania przewodów, musisz wiedzieć, że nie możesz ich dowolnie grupować. Przewody zasilania powinny być prowadzone oddzielnym torem względem pozostałych przewodów komunikacyjnych. Jest to podyktowane polem magnetycznym wytwarzającym się w pobliżu przewodów zasilających. Pole magnetyczne może zakłócać komunikację w pozostałych przewodach, co się objawia np. pogorszoną jakością obrazu na monitorze, gorszym dźwiękiem czy problemami z myszką lub klawiaturą.

W przewody łączące komputer z peryferyjnymi urządzeniami można się zaplątać i wyrwać jakiś kabel albo nawet strącić urządzenie. Skutkiem tego może być na przykład uszkodzenie portu albo w ogóle zniszczenie sprzętu. Warto się zabezpieczyć przed taką sytuacją. Jest wiele rozwiązań, które pozwalają uporządkować wszystkie kable z komputera i podłączonych do niego urządzeń i tak je ułożyć, by nie przeszkadzały w korzystaniu ze stanowiska pracy. W artykule prezentujemy różne sposoby uporządkowania okablowania. Znajdziesz tu także dodatkowe porady przydatne przy układaniu przewodów.

Opaski samozaciskowe


Cena: od 5 zł (100 szt.)
Najprostsze rozwiązanie dostępne niemalże w każdym hipermarkecie, sklepie z komputerami lub z artykułami budowlanymi. Paczka takich opasek kosztuje niewiele, a ich cena jest uzależniona od wielkości samych opasek (możesz kupić wąskie opaski lub bardzo szerokie i bardzo długie jednocześnie). Po zaciśnięciu opasek na wiązce przewodów nadmiar opaski należy odciąć nożyczkami. Wadą tego rozwiązania jest to, że przy zmianie ułożenia kabli w wiązce będziesz musiał rozcinać dotychczasowe mocowania, a po wprowadzeniu poprawek trzeba będzie zastosować w ich miejsce nowe opaski. Są to więc taśmy jednorazowego zastosowania.

Taśmy rzepowe


Cena: 15 zł
Takimi opaskami rzepowymi owija się wiązkę przewodów, która luźno opada od komputera. Ważne jest oplatanie przewodów co 30–50 cm, dzięki czemu wiązka będzie zwarta, a przewody nie będą się rozchodziły. Przewody możesz grupować w różnych konfiguracjach i różnych odstępach. Dzięki temu np. blisko komputera możesz stworzyć osobne grupy, które będą się następnie łączyły w jedną grupę główną. Rozwiązanie to jest o tyle elastyczne, że w razie potrzeby przeniesienia urządzeń albo modyfikacji ustawienia podzespołów bez trudu rozepniesz przewody, a później zepniesz je tymi samymi taśmami rzepowymi.

Podłogowy tunel do prowadzenia kabli

Cena: 55 zł
Rozwiązanie przydatne, gdy przewody ciągną się na odległość np. 2 m lub więcej i stanowią przeszkodę w przemieszczaniu mobilnych sprzętów wyposażonych w kółka (krzeseł, wózków itp.). Dzięki takiemu tunelowi przewody mogą pozostać na podłodze. Można po nich chodzić, a nawet jeździć, ponieważ są osłonięte zaokrągloną na górze rynną. Taki tunel można ustabilizować, przyklejając go do podłogi za pomocą dwustronnej taśmy dołączonej do zestawu. Co więcej, można dostosować jego długość do swoich własnych potrzeb, obcinając go po prostu w dowolnym miejscu nożem tapicerskim. Tunel jest podzielony wewnątrz na trzy oddzielne komory, dzięki którym można odseparować poszczególne wiązki przewodów. W sprzedaży są dwa rozwiązania różniące się konstrukcyjnie. Tunel może być rozkładany na dwie części (górną i dolną), które się rozdziela w celu umieszczenia w nich przewodów, a potem z powrotem zamyka. Drugi rodzaj tunelu nie jest rozdzielany – trzeba go od spodu rozciąć, by ułożyć w nim kable.

Uniwersalny oplot na przewody

Cena: 59 zł
Wiązkę przewodów owija się takim oplotem, a następnie spina jego krawędzie, które są zakończone zapięciem rzepowym. W ten sposób tworzy się elastyczną rurę, obejmującą i jednocześnie porządkującą wiązkę kabli. Początek i koniec takiego oplotu można dodatkowo obwiązać dołączonymi do zestawu opaskami rzepowymi. Zaletą takiej osłony jest jej duża rozciągliwość, zatem liczba przewodów w wiązce nie jest ograniczona tak mocno, jak w przypadku elastycznej osłony na kable. Oczywiście długość oplotu należy dostosować do własnych potrzeb, obcinając go np. nożyczkami.

Elastyczna osłona wiązki kabli

Cena: 45 zł
Do układania kabli można też wykorzystać specjalny wąż elastyczny z tworzywa sztucznego: We wkładaniu przewodów będzie pomocne dołączone do zestawu narzędzie montażowe, znacznie ułatwiające upychanie wiązki kabli w osłonie. Fabryczna długość osłony jest za duża do wielu zastosowań, ale można ją przyciąć w odpowiednim miejscu. Wadą węża jest niewielka średnica: ograniczająca liczbę przewodów, które można w nim umieścić.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto