A A A

Wi-Fi bez routera

PC Format 02/2010
Wykorzystując nowe funkcje Windows 7, możesz łatwo udostępnić innym komputerom dowolne łącze internetowe poprzez własną sieć bezprzewodową. Z artykułu dowiesz się, jak to wykonać. [Agnieszka Serafinowicz]

Windows 7 zawiera kilka użytecznych funkcji, których w Windows Vista i starszych wersjach systemu Microsoftu nie ma. Jedną z takich funkcji jest technologia wirtualizacji bezprzewodowego interfejsu sieciowego o nazwie VWiFi – Virtual Wi-Fi. Rozwiązanie to umożliwia wirtualne powielenie istniejącego w danym komputerze interfejsu Wi-Fi. Użytkownicy Windows 7 mogą skorzystać z funkcji wirtualnego interfejsu Wi-Fi na przykład w celu udostępnienia sieci innym komputerom. W praktyce oznacza to utworzenie z dowolnej stacji roboczej bezprzewodowego punktu dostępowego.

Praktyczne zastosowanie tej technologii można zilustrować przykładem. Wyobraź sobie, że znajdujesz się w miejscu, gdzie są trzy komputery, z których tylko jeden ma połączenie z internetem, np. przez modem HSPA+ albo sieć kablową. Zakładamy, że wszystkie komputery są wyposażone w interfejs bezprzewodowy, jednak w okolicy nie ma żadnej sieci bezprzewodowej z dostępem do internetu. Zadanie jest następujące. Należy tak skonfigurować komputery, by każdy miał dostęp do internetu. Jest jeden warunek: komputer wyposażony w modem HSPA+ lub bezpośrednio podpięty do internetu musi pracować pod Windows 7.

Uruchomienie nowej wirtualnej sieci bezprzewodowej

Jak uaktywnić wirtualną sieć bezprzewodową, wykorzystując funkcje wbudowane w Windows 7? Najpierw musisz uruchomić okno wiersza polecenia na pełnych uprawnieniach administratorskich, a następnie za pomocą kilku poleceń zdefiniować podstawowe parametry wirtualnej sieci. Oczywiście wszystkie opisane działania wykonujesz na komputerze wyposażonym w łącze internetowe, które chcesz udostępnić za pośrednictwem tworzonej wirtualnej sieci Wi-Fi.


Rozwiń menu Start w Windows 7. Następnie w polu wyszukiwania widocznym na samym dole rozwiniętego menu rozpocznij wpisywanie zwrotu Wiersz polecenia. Już po paru literach powinieneś zobaczyć w menu Start pozycję Wiersz polecenia. Kliknij ją prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz Uruchom jako administrator. Wybór ten będziesz musiał jeszcze potwierdzić w oknie kontroli konta użytkownika.


Po krótkiej chwili zobaczysz okno wiersza polecenia. W pasku tytułowym powinieneś zobaczyć wpis Administrator: Wiersz polecenia, co świadczy o prawidłowym wywołaniu wiersza polecenia z przywilejami administratorskimi. Wpisz następujące polecenie:
netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=Testowa key=pcformat1
i zatwierdź je klawiszem [Enter].


Krótkie wyjaśnienie składni powyższego polecenia. Komenda netsh jest powłoką systemu obsługującą składniki sieciowe i umożliwiającą ich konfigurację. Zwrot wlan oznacza, że interesują nas sieci bezprzewodowe. Zwrot set hostednetworks jest poleceniem ustawiającym nową wirtualną sieć, w tym przypadku bezprzewodową (o czym świadczy wspomniany już wcześniej zwrot wlan). Dalej w poleceniu znajdują się parametry tworzonej sieci wirtualnej, czyli kolejno:
mode – określa tryb pracy sieci; ustala, czy dana sieć na mieć dostęp do sieci nadrzędnej, czyli rzeczywistej w danym komputerze (wartość parametru powinna wtedy wynosić allow), czy też dostęp ten ma zostać zablokowany (wartość disallow);
ssid – określa identyfikator sieci bezprzewodowej (SSID – Service Set Identifier), wartością tego parametru jest po prostu nazwa tworzonej sieci bezprzewodowej (w naszym przykładowym poleceniu nazwa sieci to Testowa);
key – określa klucz dostępu do danej sieci bezprzewodowej (innymi słowy: hasło, które należy wpisać, by do danej sieci się podłączyć); w naszym przykładzie hasło to pcformat1.
Zarówno nazwa sieci (parametr ssid), jak i hasło (parametr key) mogą być zupełnie inne. Trzeba tylko pamiętać, by nazwa sieci nie była dłuższa niż 32 znaki, a hasło miało co najmniej 8 znaków.


Po zatwierdzeniu wprowadzonego w kroku 2 polecenia poczekaj chwilę, aż wirtualna sieć zostanie ustawiona. W oknie wiersza polecenia powinny się pojawić trzy komunikaty. Oznaczają one, że wirtualna sieć jest już „zbudowana” i aktywna. Możesz zamknąć okno wiersza polecenia (podpowiedź: możesz to zrobić za pomocą polecenia exit). Pierwszy etap tworzenia wirtualnej sieci bezprzewodowej masz już za sobą. Teraz czas na kolejny.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (15)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Wally
opera
9 września 2014, 13:47
Nawet nie wiemy co na biurku mamy...
Próbowałem różnych opcji, ale tabletu nie mogłem do niczego podłączyć. Teraz będę próbował jeszcze 2 stacjonarne podłączyć ;-) Dzięki temu artykułowi rozrosła mi się sieć w domu... :D
zgłoś do moderacji »
breko
breko
opera
20 listopada 2013, 14:17
re
Bardzo fajny artykuł, ale mimo wszystko router to dużo większe możliwości, podział łącza, dodatkowe pasma, porty USB, budowanie sieci, dysku sieciowego. Pewnie część ludzi z tego korzysta, ale mój router Netgear daje możliwości bez porównania.
zgłoś do moderacji »
IdolwSzutrab7
IdolwSzutrab7
opera
15 października 2013, 16:19
Bardzo dobry poradnik!
Witam, bardzo dobry poradnik, wręcz genialny! Nawet nie wiedziałem, że mój laptop z Windows 7 HP ma takie możliwości, to jest świetne :) A tutaj odpowiedź dla autora poprzedniego komentarza, czyli jak wyłączyć: netsh wlan stop hostednetwork i jak skasować: netsh wlan set hostednetwork mode=allow - to tak naprawdę tego nie kasuje, tylko wyłącza całkowicie i system już tego nie będzie widzieć :P
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto