A A A

Zamiast Outlooka

PC Format 02/2015
Jaką aplikację pocztową wybrać? Outlook, The Bat! czy może Thunderbird? Jeżeli szukasz nieskomplikowanego narzędzia do obsługi poczty, polecamy darmowego Mailbirda. Robert Szyszka

W miarę wydawania kolejnych wersji wszystkie programy pocztowe obrastają w dodatkowe funkcje i przez to stają się mniej przejrzyste i wygodne w używaniu. Zazwyczaj każdy z popularnych programów, takich jak Outlook, Thunderbird czy The Bat!, oferuje wiele narzędzi niezwiązanych bezpośrednio z odbieraniem i wysyłaniem poczty. Owszem, zwieksza to funkcjonalność programu, ale dla użytkownika, który chce szybko i w możliwie najprostszy sposób wysłać wiadomość e-mail, oznacza to tylko kłopoty z obsługą i wolniejsze funkcjonowanie programu.

Dlatego, jeżeli szukasz prostego narzędzia do odbioru i wysyłania wiadomości i nie zależy ci na różnych dodatkach, zainstaluj Mailbirda (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Z powodzeniem może on zastąpić skomplikowanego Outlooka czy Thunderbirda.

Konfiguracja konta pocztowego

Kreator konfiguracji konta pojawia się podczas pierwszego uruchomienia programu. To jedynie kilka prostych kroków, które trzeba wykonać, by rozpocząć korzystanie z aplikacji.


W pierwszym oknie kreatora program Mailbird prosi o podanie podstawowych informacji o konfigurowanym koncie pocztowym. Dzięki polskiemu tłumaczeniu konfiguracja jest niezmiernie łatwa. W polu Twoje nazwisko wpisz nazwę, która będzie wyświetlana w nagłówku wiadomości u odbiorcy, w polu Email umieść adres swojej skrzynki pocztowej, a poniżej hasło, jakie jest potrzebne, by się do niej zalogować. Kliknij przycisk Kontynuuj.


Program stara się automatycznie rozpoznać konfigurację serwerów obsługujących wysyłanie i odbiór wiadomości. Jeżeli mu się to uda, zostaniesz poinformowany stosownym komunikatem. Jeżeli nie, potrzebne adresy trzeba będzie wprowadzić ręcznie. Bez względu na to, czy chcesz uzupełnić, czy zmodyfikować parametry skrzynki, kliknij  Edytuj ustawienia serwera.


Wszystkie dane, które wprowadza się w tym oknie kreatora, uzyskasz od dostawcy usług pocztowych, z których korzystasz. Ustawienie na liście Typ serwera w sekcji Serwer poczty przychodzącej zależy od sposobu , w jaki korzystasz z poczty. Jeżeli masz w jakiś sposób limitowanie połączenie z internetem i często pracujesz offline, skorzystaj z serwera  POP3. Za jego pomocą będziesz pobierał lokalnie całe wiadomości, wyedytujesz je i przygotujesz odpowiedzi, a wysyłka zostanie przeprowadzona w czasie kolejnego połączenia z siecią. Jeżeli łączysz się ze skrzynką z poziomu różnych systemów czy platform, na przykład kilku komputerów, tabletu i smartfona, ustaw serwer IMAP (o ile obsługiwany jest przez twojego dostawcę poczty). W ten sposób zawartość skrzynek będzie automatycznie synchronizowana z każdym stanowiskiem, a pobierane tylko te wiadomości, które chcesz przeczytać.


Uzupełnij pola Nazwa serwera oraz Port. Ten ostatni zależy z reguły od typu serwera. Wprowadź nazwę konta oraz hasło. Na liście Szyfrowanie wskaż protokół szyfrujący używany przez dostawcę. Podobne informacje wprowadź do sekcji Serwer poczty wychodzącej. Jeżeli wybrałeś protokół POP3, skonfiguruj także opcje pozostawiania kopii wiadomości na serwerze. Najlepiej umieścić zaznaczenie w polach Zostaw kopie wiadomości na serwerze oraz Usuń permanentnie po skasowaniu przeze mnie. Jeżeli jednak skrzynka ma niewielką pojemność, trzeba uważać, by nie została szybko zapełniona. Kliknij Kontynuuj.


Zanim program pobierze wszystkie wiadomości, możesz jeszcze połączyć swoją skrzynkę z kontem na Facebooku. Zrobisz to klikając przycisk  Connect with Facebook. Jeżeli nie chcesz konfigurować takiego połączenia, musisz zamknąć program i uruchomić go ponownie – proste anulowanie operacji łączenia nie zostało przewidziane. Dopiero teraz Mailbird jest gotowy do pracy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
7 kwietnia 2015, 13:45
Zgodnie z opisem na stronie Mailbirda, jest to program pocztowy do wszystkiego, włącznie z obsługą dysków sieciowych (np. google drive). Jest tak samo skomplikowany, jak wszystkie inne programy - Outlook, Thunderbird itp. Trudno mi znaleźć miejsce, w którym ten program miałby być prostszy niż inne.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto