A A A

Więcej niż telewizor

PC Format 4/2009
Ceny projektorów stały się już na tyle przystępne, że warto je nabyć do kina domowego. Za około 2000 zł można kupić ciekawe urządzenie, zapewniające znacznie większą przekątną obrazu i lepsze wrażenia podczas oglądania filmów niż telewizor LCD czy plazmowy w podobnej cenie.

Moim zdaniem

  • Sebastian Stolarczyk
    redaktor działu Hardware
Dzięki projektorom zbudowanie kina domowego z prawdziwego zdarzenia nie jest drogie. Już za 1500 złotych można nabyć ciekawe urządzenia, które znacznie poprawią wygodę oglądania filmów w domu. Niestety, za tę kwotę nadal trudno znaleźć projektor o panoramicznej rozdzielczości (nawet tzw. HD Ready). Niemniej i tak wrażenia z oglądania są wielokrotnie lepsze niż na telewizorze w tej samej cenie. Należy jednak pamiętać, że projektor jest mniej uniwersalny, służy głównie do wyświetlania filmów i prezentacji, i że musimy mieć odpowiednio dużą ścianę, a najlepiej specjalny ekran projekcyjny.
W artykule znajdziesz:
  • Parametry decydujące o jakości obrazu
  • Jakie możliwości i wyposażenie powinien mieć projektor
  • Opisy ośmiu testowanych urządzeń za około 1500–2500 złotych
  • Informacje o technologii DLP i LCD

Dobry projektor powinien zapewniać przede wszystkim jak najlepszy obraz, w tym także kontrast i możliwie wysoką jasność. Większa jasność sprawia, że obraz będzie lepiej widoczny, gdy w pomieszczeniu jest jasno. Kolejna ważna cecha to odwzorowanie barw. Urządzenie powinno wyświetlać żywe, naturalne kolory. Niestety, znaczna część dostępnych modeli wyświetla mało rzeczywiste barwy. Problemem bywa zbyt wysoka temperatura barwowa, a wtedy obraz jest chłodny. Dlatego najlepiej zdecydować się na projektor, w którym jest możliwość ręcznego dopasowania nasycenia barw składowych.

Ważną cechą jest ostrość obrazu, co dotyczy w szczególności wyświetlanych czcionek. Generalnie występują spore różnice w ostrości w różnych obszarach obrazu (np. na środku jest dobra, w rogach słabsza). Ostrość zależy od elementów optycznych projektora, dlatego najlepiej wybrać dobry pod tym względem model, bo nie będziesz w stanie sam poprawić tego parametru. Ważna jest ponadto równomierność oświetlenia ekranu, tzn. uzyskanie podobnej jasności we wszystkich obszarach wyświetlania – pod tym względem projektory wypadają nie najgorzej.

Cechy dobrego projektora

  • DOBRA JAKOŚĆ OBRAZU
    Projektor powinien zapewniać jak najlepszą jakość obrazu, wysoki kontrast i wiernie odwzorowywać wyświetlane kolory. Nie ma znaczenia, czy będzie to projektor LCD czy DLP (pod warunkiem że efekt tęczy w przypadku DLP nie stanowi dla użytkownika problemu).
  • WYGODNA OBSŁUGA
    Obsługa urządzenia powinna być intuicyjna. Dotyczy to zarówno ergonomii pilota zdalnego sterowania (musi wygodnie leżeć w dłoni), jak również przycisków na samym projektorze – powinny być dobrze opisane, duże i udostępniać najpotrzebniejsze ustawienia bez konieczności wchodzenia do menu.
  • CICHA PRACA
    Projektor musi być przystosowany do przełączania w tryb ekonomiczny, w którym lampa świeci słabiej, ale praca jest znacznie cichsza. Taki projektor lepiej się sprawdzi w domowym zaciszu oraz w mniejszym pomieszczeniu.

Wyposażenie i funkcje

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia jest zestaw wejść wideo. Standardem jest analogowe gniazdo D-Sub (do podłączenia komputera) oraz złącza S-Video i kompozytowe. Powszechne są też wejścia DVI i HDMI, ale w tanich modelach są rzadko spotykane. Jednak warto zdecydować się na model z tym interfejsem. Zestaw złączy audio w projektorach jest raczej niewielki, ale dźwięk z projektora nie ma większego znaczenia, bo większość z nich i tak jest wyposażona tylko w niskiej klasy głośnik monofoniczny.

W projektorach bardzo istotny jest ekonomiczny tryb pracy, który ma trzy zalety: wpływa na żywotność lampy (z reguły wydłuża czas jej pracy o 1000 godzin), urządzenie pracuje ciszej, a pobór mocy obniża się o 20–50 watów. Minusem jest niższa jasność, więc gorsza widoczność obrazu za dnia. Aby użytkownik mógł wykorzystać możliwości projektora, ważne jest intuicyjne menu ekranowe. Istotnym elementem jest liczba dostępnych z nim regulacji. Dobrze, że każdy projektor umożliwia dostosowanie kolorów w jakimś stopniu (czy to za pośrednictwem temperatury barwowej czy regulacji składowych kolorów), czy też regulację zniekształceń trapezowych – niestety tylko w pionie, choć w większości przypadków taka korekcja wystarcza.

Samo dobre menu nie gwarantuje jednak wygodnej obsługi projektora – potrzebny jest również pilot zdalnego sterowania. Powinien przede wszystkim dobrze leżeć w dłoni i udostępniać najważniejsze regulacje bez konieczności wchodzenia do menu. Najlepsze piloty mają np. osobny przycisk do zmiany trybu wyświetlanego obrazu oraz wskaźnik laserowy. Mniejsze znaczenie ma już panel przycisków na samym projektorze, który pozwoli na szybkie dopasowanie najważniejszych ustawień (np. wybór źródła sygnału, automatyczne pozycjonowanie obrazu).

Nierzadko się zdarza, że powierzchnia przygotowana do ustawienia projektora nie jest idealnie równa. Wtedy z pomocą przychodzą regulowane nóżki u podstawy urządzenia. Ich zakres regulacji powinien być jak największy, bo pozwoli to w najlepszym stopniu skorygować błędy w geometrii spowodowane ustawieniem projektora.

Technologie wytwarzania projektorów

Na możliwości projektorów wpływa także technologia ich wytwarzania. Tańsze modele DLP mają mniejsze gabaryty i większy kontrast, który powoduje, że czerń jest głębsza niż w niedrogich modelach LCD. Ponadto siatka pikseli jest mniej widoczna. Minusem DLP jest tak zwany efekt tęczy, widoczny w filmach lub statycznych obrazach, kiedy mrugamy oczami. Wynika to z tego, że projektor nie wyświetla wszystkich kolorów jednocześnie, ale jeden po drugim. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy jesteśmy w stanie zaobserwować szybko zmieniające się barwy składowe (większość ludzi tego nie widzi). Ponadto projektory DLP teoretycznie gorzej odwzorowują barwy z powodu obecności dodatkowego panelu, który ma zwiększać jasność.

Z kolei atutami modeli LCD jest lepsze nasycenie barw, a także większa jasność niż w modelach DLP z lampą o podobnej mocy. Wynika to z konstrukcji, której działanie jest podobne do monitorów komputerowych. Inną zaletą modeli z technologią LCD jest nieco lepsza ostrość obrazu, dlatego projektory te lepiej się nadają np. do biznesowych prezentacji z tabelami i wykresami. Nie występuje w nich także efekt tęczy. Dlatego też urządzenia te są uznawane za sprzęt dla bardziej wymagających użytkowników.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
nieon
opera
9 czerwca 2014, 22:37
Mój wybór
Jeśli by kogoś interesowało to ja się zdecydowałem na tani projektor od Infocusa o oznaczeniu IN112aC. Mimo iż tani to skrywa wielką moc. Świeci bardzo mocno bo aż 3000 lumenami, można odtwarzać filmy 3d z bluray lub pc, a na dodatek ma genialny kontrast 15000:1 dzięki czemu czarny kolor jest faktycznie czarny. Udany zakup więc się dziele ze światem.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto