Instalacja Linux na przykładzie Ubuntu

Dzięki temu samouczkowi dowiemy się jak skutecznie i szybko zainstalować system operacyjny Ubuntu Linux. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne.

Wszyscy nieraz słyszeliśmy o systemie zwanym Ubuntu Linux. Jest to darmowy „konkurent" znanego wszem i wobec Windowsa. Przez wielu krytykowany za trudność instalacji, konfiguracji i obsługi. Przez innych znowuż wznoszony na wyżyny jako prosty, intuicyjny i przede wszystkim bezproblemowy system operacyjny, który wręcz został stworzony do pracy.

Bezapelacyjnie największym plusem Ubuntu jest jego cena, a raczej jej brak. System ten możemy mieć za darmo i to czy ściągniemy go z Internetu czy zamówimy na oficjalnej stronie nie wpłynie w żadnym stopniu na stan pieniędzy w naszym portfelu. Świetnie prezentują się także opcje konfiguracji i dostosowania wyglądu do własnych potrzeb. Do minusów można zaliczyć brak wsparcia dla wielu aplikacji, które sprawnie działają na „oknach" w tym pokaźniej ilości gier komputerowych i programów multimedialnych. Czy Ubuntu jest lepsze od Windowsa? Najlepiej sprawdzić to osobiście i właśnie w tym celu posłuży ten tekst.

Instalacja Ubuntu:

1. Na początek warto pomyśleć o kwestii pozyskania wspomnianego systemu. Jak już wspomnieliśmy, Ubuntu jest całkowicie darmowy. Z pomocą przychodzi nam oficjalna strona Ubuntu na której bez problemu znajdziemy najnowsze wersje Linuxa. W razie jakichkolwiek problemów z serwerami, zawsze pozostają nam wszelkiej maści torrenty, warezy, a nawet kolega i czyste płytki. Możliwości mamy dużo.

2. Mamy już Ubuntu na nośniku. Wkładamy płytę do napędu, wcześniej upewniając się czy w BIOSie mamy ustawione bootowanie z CD. Restartujemy komputer.

3. Pojawia nam się menu instalacyjne. Osoby mające problemy z językiem angielskim, mogą rozkoszować się wersją zlokalizowaną po wybraniu odpowiedniej opcji znajdującej się pod klawiszem F2.

4. Następnie interesuje nas opcja Instalacja Ubuntu. Po jej zatwierdzeniu, przywita nas menu wyboru języka. Jeśli poprzednio zaznaczyliśmy naszą rodzimą mowę, ta potowarzyszy nam już przez cały proces instalacji oraz zostanie wybraną domyślną.

5. Kolejnymi krokami jest wybranie obowiązującej nas strefy czasowej oraz układu klawiatury. Jeśli mieszkamy w Polsce - wybieramy Poland. Jest to standardowa opcja ustawienia klawiszy.

6. Po zatwierdzeniu mapy klawiatury, wita nas opcja gospodarowania miejscem na dysku. W zależności od tego czy mamy zainstalowany jakiś inny system czy nie, wybieramy odpowiednie opcje. Ręczne określanie partycji - gdy nie chcemy usuwać wszystkich danych albo Użycie całego dysku - gdy instalujemy Ubuntu jako jedyny system. Z uwagi na podstawowy zakres tego samouczka, skupimy się jedynie na drugiej opcji, czyli użyciu całego miejsca pod nasz nowy system.

7. Okienko Kim jesteś? świadczy o tym, że powoli zbliżamy się do końca. Podajemy nasze dane. W kolejności : Imię, login do systemu, hasło oraz nazwę komputera.

8. Po zatwierdzeniu informacji, zostajemy przeniesieni do okna podsumowującego. Sprawdzamy na spokojnie czy wszystko się zgadza z naszym widzi mi się. Jeśli tak, przechodzimy do najważniejszego punktu.

9. Instalacja. Ta trwa w zależności od szybkości napędu i dysku od 20 do 30 minut. Po jej zakończeniu przywita nas wiadomość o udanym wgraniu systemu na dysk i wymaganym restarcie komputera.

10. W trakcie restartowania komputera, będziemy mogli wyjąć płytkę z Linuxem z czytnika. Po ponownych uruchomieniu, wyświetli nam się menu z którego wybieramy opcję UBUNTU i czekamy na załadowanie systemu.

11. Następnie wpisujemy dane podane podczas instalacji i już po chwili możemy rozkoszować się pulpitem naszego nowego, darmowego systemu.

Wszelkie problemy związane z instalacją systemu Linux Ubuntu można zgłaszać na Forum PC Formatu.

 

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto