PC Format 1/2008 - artykuły

Sieć w domu
Sieć w domu
Budowanie domowej sieci
Korzystanie z internetu, drukarki czy kamery internetowej na jednym komputerze nie stanowi problemu. Jednak gdy w domu pojawi się drugi pecet, a może dodatkowo komputer przenośny, wzajemne udostępnianie zasobów staje się bardzo kłopotliwe. Odpowiedni sprzęt i jego konfiguracja znacznie usprawni pracę w takiej sieci.

Żyj kolorowo!
Żyj kolorowo!
Test drukarek atramentowych
Drukarki atramentowe do zastosowań domowych są coraz bardziej uniwersalne. Umożliwiają szybsze drukowanie, a jakość uzyskiwanych dokumentów jest coraz lepsza. Ale nie tylko dokumenty zyskują lepsza jest także jakość drukowanych fotografii. Przetestowaliśmy 16 urządzeń, żeby ułatwić wybór najwłaściwszego.

Tylko posprzątaj
Tylko posprzątaj
Porządki w Windows
Uruchomienie systemu na redakcyjnym komputerze, którego zasobów przez rok nie porządkowano, trwało ok. 4 minut. Ten sam system, na tym samym, ale idealnie uporządkowanym pececie, wystartował po 28 sekundach. Ile razy uruchamiasz komputer w ciągu roku? Nawet zakładając, że raz dziennie zarabiasz niemal dobę!

Kieszonkowe kino
Kieszonkowe kino
Test odtwarzaczy MP4
Przenośny odtwarzacz multimedialny MP4 to dzisiaj urządzenie typu: wszystko w jednym. Już nie tylko odtwarza muzykę. Umożliwia także wyświetlanie materiałów wideo i przeglądanie zdjęć. Przetestowaliśmy szesnaście urządzeń MP4 w cenie do 600 zł, aby wskazać najlepsze.

Niebezpieczny intruz
Niebezpieczny intruz
Jak walczyć ze spyware
Zaszył się w systemie. Wie o tobie wszystko. Może przekazać innym twoje poufne dane, a ty nie masz pojęcia o jego istnieniu. To wystarczające argumenty, aby wypowiedzieć wojnę wszędobylskim szpiegom. Pokazujemy, jak zwalczyć spyware.


Telefon jak nowy
Telefon jak nowy
Konserwacja telefonu komórkowego
Intensywnie używany telefon komórkowy brudzi się, w szczelinach zbiera się kurz, a na wyświetlaczu pojawiają się rysy. Jakby tego było mało, w pamięci komórki panuje bałagan, a bateria działa coraz krócej. Za pomocą kilku prostych zabiegów jednak sprawisz, że telefon będzie wyglądał i pracował jak nowy.

Narodziny cyfrówki
Narodziny cyfrówki
Jak powstał i wyglądał pierwszy aparat cyfrowy
Ponad 30 lat temu inżynierowie z firmy Kodak opracowali prototyp pierwszego aparatu cyfrowego. O tym, jak powstawał, z jakich elementów został zbudowany, jak zapisywał i wyświetlał zdjęcia, rozmawiamy z jego twórcą Steveem Sassonem.

Mniej zużytych watów
Mniej zużytych watów
Systemy oszczędzania energii w notebookach
Czas pracy notebooka na zasilaniu bateryjnym zależy w dużej mierze od zastosowanych w nim technologii oszczędzania energii. Mechanizmy te mogą obniżyć pobór mocy nawet o kilkadziesiąt procent. Korzystają z nich nie tylko procesory, ale też inne komponenty: monitor, napęd optyczny czy karta sieciowa.

Pecet przyspiesza
Pecet przyspiesza
Magistrala PCI Express
PCI Express dopiero od niedawna gości na dobre w naszych pecetach głównie jako złącze do kart graficznych a już doczekało się wersji 2.0. Ma ona zapewnić szybszą transmisję danych między procesorem a kartą graficzną czy dźwiękową, a także przyczynić się do obniżenia kosztów budowy kolejnej generacji komputerów.

Radiowa identyfikacja
Radiowa identyfikacja
Działanie i zastosowania technologii RFID
Mały jak ziarenko ryżu chip RFID znalazł już zastosowanie w handlu, medycynie, wojsku, administracji, systemach identyfikacyjnych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że korzysta z tej technologii na co dzień.

Więcej pamięci
Więcej pamięci
Standardy kart pamięci do komórek
Coraz częściej pamięć wewnętrzną komórki można zwiększyć do 2 GB za pomocą kart pamięci. Gniazda na takie karty znajdują się w 35 proc. modeli telefonów dostępnych na rynku, czyli blisko w 600 aparatach.

Najprościej jak można
Najprościej jak można
Test komórek telefony proste i tanie
Oto dwa telefony spośród najprostszych dostępnych w Polsce. Oprócz połączeń głosowych i wysyłania SMS-ów nie oferują dodatkowych funkcji. Nie zapewniają transmisji danych. Nie mają wbudowanego aparatu ani odtwarzacza MP3.

Auta w sieci
Auta w sieci
Przegląd ciekawych serwisów motoryzacyjnych
Piękne sportowe auta, drogie limuzyny i szybkie bolidy, ale także zwykłe cztery kółka informacje o wszystkich typach samochodów znajdziesz w internetowych serwisach motoryzacyjnych. Na ich łamach są prezentowane nowości, doniesienia z rynku i porady.

Walka umysłów
Walka umysłów
Socjotechnika sieciowych intruzów
Socjotechnika jest obecnie najpopularniejszym narzędziem w rękach cyberprzestępców. Już nie robaków używa się jako środka ataku. Walka toczy się teraz na umysły, a spostrzegawczość i ostrożność stanowią najlepszą obronę.

Bezkarne P2M
Bezkarne P2M
P2P w programie MoorHunt
Korzystanie z tradycyjnych sieci P2P wiąże się z coraz większym ryzykiem. Czy musisz zatem rezygnować z filmów, muzyki i innych plików? Otóż nie! Pokażemy, jak legalnie pobierać najnowsze pliki z internetu.

Uwaga, ściśle tajne!
Uwaga, ściśle tajne!
Test programów do szyfrowania danych
Szyfrowanie to doskonały sposób na ukrycie informacji przed niepożądanymi osobami. Dane przechowywane na komputerze możesz szyfrować za pomocą odpowiednich programów. Sprawdziliśmy, które z nich są warte uwagi, a które dają tylko iluzoryczną ochronę.

Składamy peceta
Składamy peceta
Jak wybrać komponenty do komputera
Do jakich zadań potrzebujesz komputera? Ma być maszyną głównie do gier, opracowywania materiałów wideo czy pisania w edytorze tekstu? A może do surfowania po internecie albo oglądania filmów wysokiej rozdzielczości? Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór podzespołów do twojego peceta.

Lepsze brzmienie
Lepsze brzmienie
Instalacja karty dźwiękowej w komputerze
Każdy komputer jest wyposażony w układ zdolny do odtwarzania i rejestrowania dźwięku, jednak zazwyczaj za niego nie płacimy, bo jest to układ zintegrowany z płytą główną. W tym przypadku powiedzenie, że tanie nie zawsze jest dobre, okazuje się szczególnie trafne.

Elektroniczne życzenia
Elektroniczne życzenia
Jak przygotować świąteczną kartkę
Bożonarodzeniowe życzenia możesz złożyć tradycyjnie na świątecznej kartce. Ale dostarczysz ją adresatowi w nowoczesny sposób elektroniczną pocztą, a przedtem wykonasz, korzystając z komputera i specjalnych programów.

Sieć bez barier
Sieć bez barier
Hamachi wymiana plików przez NAT
Chcesz pograć ze znajomym w ulubioną grę sieciową, ale ty lub on nie macie publicznego adresu IP? Nie szkodzi. Istnieje sposób połączenia waszych komputerów. Wystarczy skorzystać z programu Hamachi.

Z kamerą  wśród pecetów
Z kamerą wśród pecetów
Przegrywanie obrazu wideo z kamery do komputera
Dzięki kamerze wideo możesz realizować swoje reżyserskie zainteresowania. Filmujesz otaczającą cię rzeczywistość, a może kręcisz również artystyczne obrazy? Warto je przenieść do komputera i opracować. Zrobisz to dzięki naszym poradom.

Szybki Word
Szybki Word
Tips & Tricks do MS Office
Tym razem coś dla tych, którzy nie lubią tracić czasu zestaw błyskawicznych sztuczek, które przyspieszą pracę w edytorze Word. Publikowane triki oparliśmy na wersji 2003 Worda, ale o ile nie zostało to zastrzeżone, możesz je stosować także w innych wersjach, zwłaszcza XP oraz 2007.

Zainstaluj Linuksa
Zainstaluj Linuksa
Nowy Linux Ubuntu
Tym razem coś dla tych, którzy jeszcze się nie zdecydowali na instalację Linuksa. Przewodnik instalacyjny po jednej z najbardziej przyjaznych dystrybucji tego systemu najnowszej wersji Linux Ubuntu 7.10.

Zabawy z plikami
Zabawy z plikami
Skrypty w Windows odc. 6
W tym odcinku dwa skrypty. Oba pracują na plikach i ułatwiają uporządkowanie danych przechowywanych na dysku. Dzięki skryptom posegregujesz pliki według ich nazw, a także pogrupujesz we właściwych folderach dokumenty zapisane na pulpicie.

Większa wydajność
Większa wydajność
Korzystanie z dysków dynamicznych w Windows XP
Masz komputer wyposażony w kilka dysków twardych? Połącz ich pojemność w jeden wirtualny dysk, zyskasz dodatkowo większą wydajność. Nie musisz stosować dodatkowego oprogramowania, wystarczą funkcje Windows związane z tak zwanymi dyskami dynamicznymi.

Sposób na ulotną pamięć
Sposób na ulotną pamięć
Łamanie haseł w Windows
Komputer oraz wszystkie przechowywane na nim materiały można chronić hasłem. Hasło jednak dobrze spełnia swoją rolę, dopóki je pamiętamy. Co robić, gdy pamięć nas zawiedzie? Pozostaje włamanie do własnych danych.

Akcja ratunkowa
Akcja ratunkowa
Odzyskiwanie skasowanych danych
Czarny scenariusz: padła ci dyskietka, porysowana płyta CD nie daje się odczytać, omyłkowo wyrzuciłeś ważny dokument zamiast jego zbędnej, starszej wersji. Nie załamuj rąk. Masz spore szanse na odzyskanie danych.

Dodatki  do Windows
Dodatki do Windows
Darmowe programy od Microsoftu
Zastąpią bardzo profesjonalny kalkulator, nieco mniej profesjonalny GPS, niektóre funkcje Visty, na przykład estetyczne przełączanie aplikacji, a ponadto zabezpieczą dane na pamięci przenośnej, ułatwią korzystanie z okna poleceń Mowa o darmowych aplikacjach udostępnianych przez firmę Microsoft. Prezentujemy opisy ich możliwości.

Niezbędne urządzenia
Niezbędne urządzenia
Budowanie domowej sieci
Sieć w domu może służyć do wielu różnych zadań. Dlatego jeszcze przed jej stworzeniem trzeba się zastanowić, do czego będzie potrzebna, by zakupić odpowiedni sprzęt. Ten zazwyczaj ogranicza się do jednego urządzenia routera, który dzieli łącze internetowe i zarazem umożliwia komunikację między komputerami.

Wspólne zasoby
Wspólne zasoby
Budowanie domowej sieci
Wykorzystanie w domu routera, czy też ogólnie sieci komputerowej, pozwala nie tylko na wspólne przeglądanie internetu na kilku komputerach. Podstawową usługą w sieciach lokalnych jest udostępnianie plików i drukarek. Zapewnia to każdy system Windows.

Z sieci lokalnej  do internetu
Z sieci lokalnej do internetu
Budowanie domowej sieci
W dobie multimediów wiele osób chciałoby udostępniać innym swoje dane, i to nie tylko pliki, ale także obraz i dźwięk. Pokażemy więc kilka przykładów wykorzystania sprzętu sieciowego. Skupimy się na przesyłaniu obrazu przez sieć lokalną i internet usługa ta może być przydatna np. podczas monitorowania własnego domu.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto