A A A

200 stron na godzinę

PC Format 11/2007
Przeciętna szybkość czytania ze zrozumieniem tekstu wynosi 200250 słów na minutę. Przy odpowiednim treningu umysłu, wspomaganym właściwym oprogramowaniem zainstalowanym na komputerze oraz pomocami internetowymi, możesz ją zwiększyć nawet kilkunastokrotnie!

Jeśli masz komputer z systemem Windows podłączony do internetu, nauka szybkiego czytania nie musi cię nic kosztować. W artykule pokazujemy, jak korzystać z darmowego programu ASC-Czytanie 2.0 beta 1. Z kolei bezpłatny kurs szybkiego czytania znajdziesz na stronie www.szybkieczytanie.info. Darmowe rozwiązania wymagają jednak nieco dyscypliny, tymczasem aplikacje komercyjne (niektóre) są na tyle dobrze opracowane, że nie musisz samodzielnie, na podstawie przeczytanych informacji, decydować o wyborze konkretnego tematu, ćwiczeń. Program sam dobiera odpowiedni dla ciebie stopień trudności.

Aplikacje komercyjne opisujemy w ramce „Propozycje komercyjne”, a jeden z nich „Tajemnice umysłu – szybkie czytanie” prezentujemy w artykule w formie warsztatu.

Szybkie czytanie – darmowy trening

Opanowanie umiejętności szybkiego czytania nie polega na ćwiczeniu samego czytania, lecz na zmianie przyzwyczajeń i wypracowaniu nowych metod postrzegania i zapamiętywania widzianych obiektów – liter. Narzędziem wspomagającym naukę szybkiego czytania jest dość prosty w obsłudze program ASC – Czytanie 2.0 beta 1.


Programu ASC nie trzeba instalować. Znajdujący się na naszym krążku plik prog.zip rozpakuj do dowolnego foldera na dysku twardym, i w folderze z rozpakowaną zawartością pliku kliknij dwukrotnie ikonę Project1.exe.Interfejs programu składa się z wielu zakładek. Pod każdą kryje się inne ćwiczenie. Domyślnie jest aktywna zakładka Szulc Szablony. W sekcji Opcje masz do dyspozycji parametry regulujące działanie danego ćwiczenia. Na razie ich nie zmieniaj. Kliknij Start. Po kliknięciu tego przycisku nie będziesz mógł regulować parametrów wyświetlania aż do zakończenia ćwiczenia.


Aby kontynuować ćwiczenie, kliknij przycisk Następny i obserwuj pole kwadratów po prawej stronie okna. Na ułamek sekundy w trzech kwadratach pojawią się liczby. Spróbuj je odczytać, ale nie w tradycyjny sposób, lecz patrząc na środek pola kwadratów. Początkowo może się to wydać trudne, ale z czasem nabierzesz wprawy.


Po odczytaniu liczb wpisz je w odpowiednie kwadraty w polu. Kliknij przycisk Wyświetl, by sprawdzić poprawność wpisanych liczb. Poprawne wpisy są oznaczane na zielono, błędne – kolorem żółtym (przy niewielkim błędzie) lub czerwonym (przy dużym błędzie). Do kolejnego etapu ćwiczenia przechodzisz, klikając Następny. Po zakończeniu ćwiczenia zobaczysz okienko Podsumowanie zawierające wyniki ćwiczenia. Nie zrażaj się początkowymi niepowodzeniami. Powtórzysz ćwiczenie kilka razy i z pewnością zaobserwujesz postępy.


Kliknij zakładkę Liczby – to kolejne ćwiczenie. Nad polem tekstowym widocznym po prawej stronie okna, po kliknięciu przycisku Start oraz Następny, zobaczysz jakąś liczbę (będzie widoczna pół sekundy). Twoim zadaniem jest jej odczytanie i wpisanie w pole tekstowe. Analogicznie jak w przypadku ćwiczenia z kwadratem, klikając Następny, przechodzisz do kolejnych etapów, a po zakończeniu zobaczysz okno podsumowania.


Pod kolejną zakładką, Kropka, jest ukryte ćwiczenie mające na celu poszerzenie pola widzenia. Zaznacz opcję Początkujący. Zaznacz pole wyboru 1 – oznacza to, że po każdej stronie kropki będzie wyświetlana tylko jedna litera. Suwak regulujący czas wyświetlania pojedynczego zestawu liter pozostaw na domyślnym, półsekundowym ustawieniu. Zatrzymaj wzrok na widocznej pośrodku białego pola kropce i kliknij Start. Próbuj odczytać wyświetlane znaki bez odrywania wzroku od kropki. Kliknięcie przycisku Koniec kończy ćwiczenie.


Pod zakładką Wyrazy znajdziesz ćwiczenie, które zmusi twój wzrok do obejmowania całych wierszy tekstu. Najpierw kliknij Załaduj tekst i wskaż plik tekstowy (w folderze z programem są dwa pliki tekstowe, ale możesz użyć dowolnego tekstu). Suwakami widocznymi w dolnej części regulujesz parametry ćwiczenia. Kliknij Start i próbuj przeczytać wyświetlany tekst. Jeżeli uznasz, że znaki wyświetlane są za szybko, zmniejsz prędkość suwakiem Prędkość i kliknij Start ponownie. Kliknięcie przycisku Koniec w trakcie trwania ćwiczenia przerywa je.


Ostatnia zakładka programu Metronom to ćwiczenie eliminujące tzw. zjawisko fonetyzacji, czyli czytania „na głos” w myślach. Kliknij Start, by uruchomić ćwiczenie. Wszystkie ćwiczenia, powtarzane regularnie, z pewnością przyczynią się do wzrostu prędkości czytania.

Sprawdź, jak szybko czytasz

Na stronie www.szybkieczytanie.cavisions.com znajdziesz test sprawdzający szybkość czytania. Są to po prostu trzy strony pełne tekstu. Po odczytaniu każdej ze stron przechodzisz do kolejnej, klikając odpowiedni przycisk. Czas czytania jest mierzony automatycznie. Potem musisz jeszcze rozwiązać test sprawdzający zrozumienie przeczytanego tekstu. Inny test sprawdzający szybkie czytanie znajdziesz na stronie www.impuls.com.pl.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto