A A A

4 role notebooka

PC Format 01/2011
Chcesz kupić notebook? Aby wybrać ten najlepszy z setek dostępnych na rynku modeli, warto określić przeznaczenie planowanego nabytku. Ułatwi to nasz test, w którym podzieliliśmy komputery przenośne na cztery kategorie: do gier, do typowych zastosowań domowych, do pracy i lekkie laptopy mobilne. Prezentujemy najciekawsze modele. [Artur Wyrzykowski]
W artykule:
 • Do czego używamy notebooków
 • Jakie są cechy dobrego laptopa
 • Wyniki testu 18 notebooków i opisy wybranych modeli

1. Do gier
W tej kategorii najważniejszy jest wydajny procesor i grafika, a także pojemna pamięć RAM. Obraz o odpowiedniej jakości zapewni duży ekran, najlepiej o rozdzielczości Full HD.

2. Do domu
Do codziennych zastosowań wystarczy komputer z przeciętnym, dwurdzeniowym procesorem, a także 15-calowym ekranem o rozdzielczości 1366x768.

3. Do pracy
W tym przypadku liczy się niezawodność, wytrzymałość i bezpieczeństwo. Komputer do pracy powinien być też lekki i pracować długo na baterii, by umożliwić pracę w dowolnym miejscu.

4. Lekkie
Do tej grupy telefonów należą m.in. netbooki i ultralekkie notebooki, służące np. do komunikacji i przeglądania internetu. Można je traktować jako uzupełnienie peceta lub większego notebooka, ale ich wadą jest słaba wydajność.

Laptopy są coraz częściej kupowane do zastosowań, w których do niedawna dominowały pecety. Warto wiedzieć, do czego najbardziej się nadają poszczególne modele.

Laptop do gier

Część gier działa dobrze na przeciętnym notebooku. Do najnowszych tytułów potrzebny jest jednak szybki procesor i wydajny układ graficzny. W przypadku procesorów polecamy najszybsze modele Core i5, cztero-rdzeniowe Core i7 i Phenom II. Najlepszą wydajność grafiki w grach zapewniają układy, takie jak Mobility Radeon HD 5850 i GeForce GT 425M. Mogą to być również słabsze modele, np. Radeon HD 5650 czy GeForce GT 420M lub 335M.

Laptop do gier powinien mieć ekran o przekątej 17” i rozdzielczości nie mniejszej niż 1366x768. Znacznie lepiej sprawdzi się jednak model z matrycą 1600x900 lub nawet 1920x1080. Warto jednak pamiętać, że każdy notebook można podłączyć do monitora albo telewizora o dowolnej wielkości, co w przypadku gier jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż niewielki ekran notebooka.

Tani komputer do domu

Laptop do typowych zastosowań domowych nie musi być aż tak wydajny, jak ten do gier. Dlatego takie laptopy są stosunkowo niedrogie (już od 2 tys zł), a jednocześnie można je wykorzystać do prawie wszystkich codziennych prac – korzystania z internetu, programów biurowych, odtwarzania multimediów, prostych gier.

Warto jednak zwrócić uwagę, by procesor miał przynajmniej przeciętną wydajność. Należy wybierać układy Intela (Core i5, Core i3, ewentualnie Pentium Dual-Core), a także AMD (Phenom II, Turion II, ewentualnie Athlon II). Zdecydowanie nie warto kupować tzw. netbooków, bo mają za słabe procesory, by się sprawdzić w codziennych zastosowaniach.

Laptop do domu może też mieć mniejszy ekran o niższej rozdzielczości niż model przeznaczony do gier. Ekran o 15” i rozdzielczości 1366x768 sprawdzi się w większości zastosowań, choć nieco większy poprawi komfort pracy.

Pojemność dysku twardego należy dobrać w zależności od potrzeb, natomiast pojemność pamięci RAM powinna wynosić 4 GB. Do notebooków wreszcie trafiają systemy 64-bitowe (jest ich ogromna większość), które potrafią efektywnie taką pamięć wykorzystać.

Notebook do pracy

Pracować można na każdym komputerze, ale są specjalne modele przeznaczone do tego typu zadań. Różnią się przede wszystkim wieloma szczegółami wyposażenia.

Pierwszym jest system operacyjny Windows 7 Professional albo Ultimate (laptopy domowe mają zwykle system Windows 7 Home), który ma m.in. więcej funkcji sieciowych. W tej kategorii sprzętu cenne są dodatki podnoszące bezpieczeństwo danych: czytnik linii papilarnych, programy do szyfrowania danych lub całych dysków, do bezpiecznego przechowywania haseł itp.

Ważna jest konstrukcja o większej wytrzymałości mechanicznej, a także odporna na zabrudzenia. To właśnie dlatego laptopy tzw. biznesowe nadal mają matowe matryce i obudowy. Często nawet po miesiącach eksploatacji w różnych warunkach trudno zauważyć ślady użytkowania. Nie można tego powiedzieć o błyszczących notebookach przeznaczonych do domu, na których widać każdy odcisk palca.

Notebook przeznaczony do pracy musi też mieć wyjątkowo wygodną klawiaturę, układem najbardziej przypominającą klawiaturę od peceta, a także wygodny touchpad. Część takich modeli ma także zintegrowany modem 3G, który do działania potrzebuje tylko karty SIM (nie trzeba podłączać dodatkowych modemów). Istotne są też niewielkie wymiary umożliwiające pracę poza domem lub biurem.

Mobilny netbook

Klasyczne netbooki mają za małą wydajność do bardziej zaawansowanych zadań i są wykorzystywane głównie do przeglądania internetu, wysyłania poczty itp. Ich zaletą są małe wymiary i niska waga, dzięki czemu łatwo je ze sobą wszędzie zabrać.

Obecnie granica między netbookami a małymi notebookami praktycznie się zatarła. Te dwa typy komputerów przenośnych są równie małe i lekkie oraz oba pozbawione napędu optycznego. Różnicuje je wydajność i cena. Podczas gdy netbooki są mało wydajne i stosunkowo tanie (poniżej 2 tys. zł), małe laptopy mają wydajność taką, jak większe modele, ale są drogie, ich cena nie spada poniżej 3 tys. zł.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto