A A A

ABC montażu filmów

PC Format 02/2014
Do nakręcenia filmu wystarczy mieć komórkę. Jednak, żeby film dobrze się oglądało, trzeba go odpowiednio zmontować. Pokażemy, jak to robić za pomocą bardzo dobrego i popularnego programu do edycji wideo Movie Studio. MAREK KONDERSKI, MATEUSZ NOSEL

Obecnie jednym z najpopularniejszych serwisów internetowych jest YouTube. W każdej minucie pojawiają się na nim tysiące filmów o łącznym czasie trwania przekraczającym dobę. Nie trzeba być uznanym reżyserem czy montażystą, by zostać twórcą jednego z nich. A ponieważ coraz więcej ludzi nagrywa filmy, to temat edycji materiału wideo cieszy się znacznie większym zainteresowaniem niż jeszcze kilka lat temu. Znacznie lepsze stały się też narzędzia. Aplikacji do edycji wideo jest bardzo dużo, od naprawdę prostych, po w pełni profesjonalne.

Jaki program wybrać

Aby stworzyć prosty film raz, dwa razy w roku, nie ma sensu sięgać po płatny program. Tutaj w zupełności wystarczy prosty i darmowy Microsoft Movie Maker.

Jeżeli zamierzasz montować filmy regularnie, warto sięgnąć po bardziej zaawansowane narzędzie, czyli Sony Movie Studio (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Jest to program o bezkonkurencyjnym stosunku możliwości do ceny. Movie Studio to stosunkowo słabo znana na naszym rynku marka, co wynika tylko ze zmiany nazewnictwa oprogramowania firmy Sony. Parę lat temu dostępny był pakiet do profesjonalnych zastosowań – Sony Vegas Pro, a także jego prostsza wersja, do zastosowań domowych – Sony Vegas. Aby wyraźnie rozgraniczyć te programy, prostszy Vegas został przemianowany na Movie Studio. Obie aplikacje mają identyczny interfejs i przesiadka z Movie Studio na pełnego Vegasa jest wyjątkowo prosta.

Co na początek

Bardzo częstym odruchem użytkowników komputera jest sięganie od razu po profesjonalny program w błahym celu, jak np. Photoshop do przeskalowania obrazka. Dlatego też wielu użytkowników używa od razu Sony Vegas, pomijając Movie Studio. Tymczasem Sony Vegas jest programem profesjonalnym i może być trudny do opanowania dla użytkownika stawiającego pierwsze kroki w montażu. Dlatego warto zacząć od prostszego i tańszego Movie Studio.

Najprostsza wersja Sony Vegas kosztuje 1500 zł (850 zł ze zniżką dla uczniów i studentów). Movie Studio kupisz z naszą zniżką już za 149 zł (patrz informacja w gazecie).

Większość domowych użytkowników nigdy nie będzie potrzebowała bardziej rozbudowanej wersji programu. Dla początkujących plusem będzie to, że Movie Studio, w odróżnieniu od Vegas, jest po polsku. Wersję próbną programu znajdziesz na naszej płycie.

Jaki sprzęt

Montaż filmów jest wymagającym zadaniem dla komputera i na słabym sprzęcie wszystko będzie trwało koszmarnie długo. Do komfortowej pracy z Movie Studio będzie potrzebny jak największy monitor – najlepiej 22–24 cale o rozdzielczości 1920x1080 (aczkolwiek dwa monitory dają zdecydowanie większy komfort), wiele gigabajtów miejsca na szybkim dysku twardym i jak najwydajniejszy wielordzeniowy procesor. Choć aplikacja jest w stanie wykorzystać moc karty graficznej, to w praktyce rezultaty są dalekie od zadowalających i można tę cechę programu zignorować.

Jeżeli nie masz sokolego wzroku, warto się zaopatrzyć w okulary lub 27-calowy monitor o rozdzielczości 1920x1080, na którym wszystko będzie większe. Przyda się też sprawna, precyzyjna mysz. Interfejs programu składa się z wielu elementów, w tym dużej liczby bardzo małych ikonek. Jeśli nie będziesz ich widział ani mógł kliknąć – praca będzie niemożliwa.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto