A A A

Abonament czy na kartę. Abonament z telefonem czy bez - co wybrać?

PC Format 06/2015
Abonament czy na kartę, z telefonem czy bez? Te pytania stawiają sobie wszyscy, którzy wybierają ofertę operatora komórkowego. Sprawdziliśmy, który wariant jest najkorzystniejszy dla twojego portfela. DAWID KOSIŃSKI

Werdykt

W przypadku czterech smartfonów ujętych w zestawieniu najlepszą ofertę z telefonem miał T-Mobile. Dwa razy łączny koszt telefonu oraz abonamentu był najniższy w Play. Na dylemat „abonament ze smartfonem czy bez” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W większości przypadków zakup telefonu w sklepie przy jednoczesnym wyborze abonamentu bez urządzenia jest mniej opłacalny. W sześciu przypadkach (głównie w Play) lepiej wybrać abonament bez telefonu i kupić urządzenie na własną rękę. Jak pokazały wyliczenia, najbardziej opłacalnym ze wszystkich wyjść jest wybranie taryfy prepaid i kupienie telefonu w sklepie. Tylko w jednym przypadku jest inaczej – zakup Sony Xperia Z3 w abonamencie Orange wychodzi taniej nawet od zakupu z ofertą prepaid, choć różnica nie jest duża.

Zrób własne obliczenia

Ten ostatni przypadek pokazuje, że nasze wyniki nie mają charakteru uniwersalnego i dla innych taryf lub urządzeń najkorzystniejszy wybór może wskazywać na abonament z telefonem. Każdy operator regularnie podpisuje umowy z producentami sprzętu, dzięki czemu raz na jakiś czas konkretne urządzenie jest dostępne u niego w cenie znacznie niższej niż u konkurencji.

Gdy z twoich obliczeń wynika, że oferty na kartę i abonament dzieli tylko kilka złotych, i tak radzimy wybór pierwszej z nich. Podpisując umowę z operatorem, godzisz się na płacenie tej samej stawki przez dwadzieścia cztery miesiące lub inny okres. W tym czasie stawki w ofercie prepaid mogą zmienić się na korzystniejsze, a ty od razu będziesz mógł z nich korzystać. Prepaid daje też możliwość zmiany operatora w dowolnej chwili, wystarczy tylko przenieść numer.

Dodatkowe możliwości

Mając telefon na kartę, nie musisz martwić się tym, że ważność konta skończy się w nieodpowiednim momencie. Obecne oferty prepaid mają mechanizmy samoodnawiania, dzięki czemu są wygodne jak abonament. Jak długo na koncie bankowym masz odpowiednią ilość środków potrzebnych do zasilenia konta, tak długo telefon będzie aktywny.

Jeśli potrzebujesz nie tylko telefonu komórkowego, ale też domowego internetu i oferty telewizyjnej, powinieneś skorzystać z abonamentu. Operatorzy komórkowi oferują wiele promocji, dzięki którym możliwe jest znaczne obniżenie ponoszonych kosztów za sprawą wykupienia kilku usług w pakiecie. Takie możliwości w swojej ofercie przedstawiają Plus oraz Orange. T-Mobile oraz Plus umożliwiają także klientom skorzystanie z własnych usług bankowych – w skali miesiąca możesz zaoszczędzić kilkadziesiąt lub nawet ponad 100 zł. Rozwiązanie jest wygodne także ze względu na możliwość opłacania jednego, łączonego rachunku zamiast kilku oddzielnych faktur.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto