A A A

Aby wszystko grało

PC Format 02/2010
Zdarzyło się, że twój komputer nie potrafił odtworzyć pliku audio albo wideo? Mamy na to radę. Po lekturze artykułu i zastosowaniu zamieszczonego na naszym krążku pakietu multimedialnego przygotujesz system Windows tak, że poradzi sobie z każdym formatem multimedialnym. [Dariusz Hałas]

Do odtwarzania każdego typu multimediów na komputerze standardowe funkcje wbudowane w Windows nie wystarczą. Problem rozpoznawania przez system jak największej liczby formatów multimedialnych można rozwiązać na trzy sposoby.

Pierwszy polega na wykorzystaniu gotowych programów odtwarzaczy multimedialnych dystrybuowanych w formie przenośnej (z ang. portable), czyli niewymagających instalacji. Ten sposób polecamy użytkownikom, którzy nie chcą bądź nie mogą (np. z powodu ograniczeń administracyjnych) instalować w systemie dodatkowych rozszerzeń i aplikacji zwiększających multimedialne możliwości systemu.

Druga metoda jest dla tych, którzy mają uprawnienia do instalowania programów w systemie, ale nie zamierzają tworzyć treści multimedialnych, a jedynie oglądać filmy w różnych formatach i słuchać muzyki. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z instalowanych w systemie odtwarzaczy multimedialnych (dekoderów) obsługujących jak najwięcej formatów danych multimedialnych.

Trzeci – najbardziej zaawansowany sposób – polega na wyposażeniu systemu w odpowiednio rozbudowany zestaw nie tylko aplikacji odtwarzających, ale i kodeków. Są to niewielkie programy, których zadaniem jest zarówno dekodowanie strumieni multimedialnych, jak też kodowanie materiału multimedialnego w wybranym przez użytkownika formacie. Ta metoda będzie przydatna dla tych, którzy oprócz biernego oglądania zajmują się samodzielnym konwertowaniem filmów i muzyki, przegrywaniem płyt audio, DVD itp.

Przenośny zestaw odtwarzaczy do każdego komputera

Na naszym krążku zamieściliśmy pakiet multimedialny, w którym znajdują się trzy programy w wersji portable. Dwa odtwarzacze filmów, VLC Media Player Portable i MPlayer Portable, oraz player audio CoolPlayer+ Portable. Z nich właśnie skorzystamy, by zbudować na flashdysku przenośny pakiet odtworzeniowy.

Programy w wersji portable pozwolą ci na odtworzenie materiału na komputerze z ograniczeniami dotyczącymi instalacji aplikacji, ale już przygotowanie flashdysku z wersjami portable to operacja, którą najlepiej wykonać na komputerze bez ograniczeń. Oznacza to, że jeżeli chcesz mieć możliwość oglądania czy słuchania multimediów na komputerze w pracy (na który najczęściej nałożone są ograniczenia), przygotuj flashdysk z aplikacjami na komputerze domowym (pozbawionym ograniczeń). Zakładamy, że masz dostęp do komputera bez ograniczeń. Włóż płytę dołączoną do naszego pisma i podłącz flashdysk. Pendrive powinien mieć co najmniej 128 MB wolnego miejsca.


Kliknij dwukrotnie ikonę VLCPortable_1.0.3.paf. Potwierdź ewentualne otwarcie pliku, jeżeli na ekranie pojawi się okno z ostrzeżeniem o zabezpieczeniach. Następnie wybierz Polski z listy dostępnych języków i kliknij OK.


Instalacja wersji przenośnej (portable) przebiega bardzo podobnie jak w przypadku standardowych aplikacji Windows. Potwierdzaj po prostu kolejne etapy instalatora. Gdy dotrzesz do etapu wyboru lokalizacji dla instalacji, kliknij przycisk Przeglądaj.... W oknie: Przeglądanie w poszukiwaniu folderu wskaż podłączony do komputera flashdysk, np. MightyDrive (E:), jako docelową lokalizację dla instalowanego programu VLC Media Player w wersji portable. Po wskazaniu właściwego urządzenia kontynuuj instalację.


W analogiczny sposób zainstaluj pozostałe programy typu portable. Po co aż dwa odtwarzacze wideo (VLC i MPlayer)? W celu obsługi jak największej liczby formatów zalecamy korzystanie z VLC Media Playera – jest prostszy w obsłudze, ale gdybyś trafił na materiał, z którym VLC sobie nie poradzi, użyj MPlayera, który obsługuje nieco więcej formatów


Podczas instalacji zapamiętaj nazwy folderów, w których instalowane są przenośne aplikacje. Najczęściej folder docelowy na flashdysku nazywa się tak jak program, który się w nim znajduje.


Przygotowany flashdysk włóż do komputera, na który są nałożone ograniczenia. Uruchom odpowiedni program (player wideo lub audio) i wczytaj do niego nierozpoznawany dotychczas format pliku wideo lub audio. Proponowane przez nas przenośne aplikacje powinny sobie poradzić z „opornym” materiałem. Jako metody wczytywania materiałów multimedialnych do programów portable możesz użyć techniki przeciągnij i upuść (drag and drop). Wystarczy, że przeciągniesz myszką plik audio lub wideo na otwarte wcześniej okno wybranego programu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto