A A A

Aby wszystko grało

PC Format 02/2010
Zdarzyło się, że twój komputer nie potrafił odtworzyć pliku audio albo wideo? Mamy na to radę. Po lekturze artykułu i zastosowaniu zamieszczonego na naszym krążku pakietu multimedialnego przygotujesz system Windows tak, że poradzi sobie z każdym formatem multimedialnym. [Dariusz Hałas]

Instalowanie dekoderów w systemie

Większość użytkowników, chcąc uzyskać obsługę jak największej liczby formatów, instaluje mnóstwo pochodzących z różnych źródeł kodeków. Zaśmieca się w ten sposób system, a poza tym mieszanie kodeków z różnych źródeł może powodować problemy z pracą samego systemu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest doinstalowanie do systemu operacyjnego tylko dwóch dekoderów – filtra ffdshow oraz aplikacji AC3Filter. Dzięki tym dwóm programom praktycznie każdy program odtwarzający audio i wideo poradzi sobie z obsługą formatów, które standardowo nie są obsługiwane przez system.


Zacznij od instalacji filtra ffdshow. Pakiet instalacyjny znajdziesz na naszym krążku. Proces instalacji przebiega standardowo. Chociaż możesz zmienić ustawienia instalacji, to domyślne ustawienia są optymalne w omawianym przykładzie.


Równie prosta jest instalacja programu AC3Filter. Po uruchomieniu instalatora z naszej płyty po prostu potwierdzaj kolejne etapy instalacji.


Już sam fakt instalacji obu wymienionych programów powinien zauważalnie wpłynąć na możliwości systemu w zakresie odtwarzania plików multimedialnych. Pliki wideo, które dotychczas się nie odtwarzały, teraz będą widoczne nawet w standardowym Windows Media Playerze.


Windows Media Player dzięki ffdshow i AC3Filter potrafi odtworzyć większość popularnych, a nieobsługiwanych przez Windows, formatów multimedialnych, ale nadal nie potrafi odtwarzać napisów dialogowych z odrębnych plików. Wystarczy jednak odpowiednia konfiguracja ffdshow, którą teraz przeprowadzisz.


Uruchom (z menu Start) moduł o nazwie Konfiguracja dekodera obrazu ffdshow. W oknie Konfiguracja dekodera video ffdshow, które zobaczysz na ekranie, wybierz z listy po lewej stronie pozycję Napisy. Samo kliknięcie pozycji na liście spowoduje zaznaczenie widocznego obok niej pola wyboru. Nie zamykaj jeszcze okna Konfiguracja dekodera video ffdshow, tylko kliknij przycisk Zastosuj.


Wypróbuj zmiany, odtwarzając w Windows Media Playerze plik wideo, dla którego (w tym samym folderze) istnieje plik z napisami dialogowymi o tej samej nazwie co plik z filmem. Jeżeli plik z napisami ma inną nazwę, możesz ją wprowadzić we wspomnianym oknie konfiguracyjnym, zaznaczając opcję Plik i wprowadzając nazwę pliku z napisami w widoczne obok opcji pole tekstowe. Zmiany trzeba jeszcze zatwierdzić przyciskiem  Zastosuj.


Od tej pory, gdy odtworzysz film w Windows Media Playerze, będą wyświetlane także napisy dialogowe.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPoważna usterka standardu LTE
25 lutego 2020
Naukowcy z Niemiec informują o odkryciu poważnej luki w zabezpieczeniach sieci LTE, która może posłużyć do korzystania na koszt innych...

Apka udająca alkomat
25 lutego 2020
Nie zmierzy poziomu alkoholu we krwi, ale spróbuje oszacować jego ilość w naszym ciele.
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 2/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto