A A A

Aby wszystko grało

PC Format 02/2010
Zdarzyło się, że twój komputer nie potrafił odtworzyć pliku audio albo wideo? Mamy na to radę. Po lekturze artykułu i zastosowaniu zamieszczonego na naszym krążku pakietu multimedialnego przygotujesz system Windows tak, że poradzi sobie z każdym formatem multimedialnym. [Dariusz Hałas]

Odpowiednia instalacja kodeków

Bardzo ważne jest, by przed wykonaniem opisywanych działań usunąć z systemu wszelkie wcześniej zainstalowane kodeki (dotyczy to także opisywanych dekoderów ffdshow czy AC3Filter). Nadmiar tego typu modułów w systemie może powodować niewłaściwe działanie zarówno aplikacji multimedialnych, jak i całego systemu. W naszym przykładzie zakładamy, że polecany przez nas zestaw kodeków instalujesz na „czystym” systemie.

Zastosowanie uniwersalnego pakietu kodeków

Jeżeli chcesz, by nie tylko twój komputer potrafił odtwarzać możliwie największą liczbę formatów multimedialnych, ale też chciałbyś samodzielnie konwertować pliki audio i wideo w różnych formatach, zastosuj uniwersalny pakiet kodeków.


Z naszej płyty uruchom instalator pakietu K-Lite Codeck Pack Mega. Proces instalacji przebiega standardowo i choć w trakcie instalacji możesz zmienić mnóstwo opcji, to zalecamy pozostawienie domyślnych parametrów, które są optymalne dla większości domowych komputerów. W trakcie instalacji, na etapie wyboru komponentów upewnij się, że na rozwijanej liście widoczna jest aktywna pozycja  Profile 1: Default.


Jeden z kolejnych etapów instalacji umożliwia wybór wewnętrznego dekodera DXVA w instalowanym razem z pakietem odtwarzaczu multimedialnym Media Player Classic. Domyślnie pola wyboru aktywujące dekodery DXVA są wyłączone. Możesz rozważyć zaznaczenie jednego z nich, np. Enable internal decoder for H.264 video, ale tylko w sytuacji, gdy dysponujesz nowoczesnym komputerem (co najwyżej rocznym), wyposażonym w szybką kartę graficzną (układy zintegrowane odpadają) i najnowsze stabilne wersje sterowników graficznych. Co daje DXVA? Przerzuca ciężar obliczeń związanych z dekodowaniem strumieni wideo (tu: w standardzie H.264, który jest bardzo wymagający obliczeniowo) na doskonale radzący sobie z obliczeniami równoległymi procesor karty graficznej, a nie procesor główny komputera.


Po zainstalowaniu pakietu K-Lite Codec Pack Mega twój komputer powinien poradzić sobie z odtworzeniem niemal każdego materiału wideo i audio. Co więcej, dwukrotne kliknięcie pliku wideo spowoduje automatyczne uruchomienie odtwarzacza Media Player Classic. Jeżeli obok pliku z filmem dostępny był plik z napisami, również on zostanie automatycznie wczytany.


K-Lite Codec Pack Mega dodaje jeszcze jedną ciekawą, zwłaszcza dla użytkowników Windows Vista i Windows 7, funkcję. Wszystkie pliki wideo mogą być wyświetlane w postaci miniatur. W domyślnej konfiguracji Windows jedynie niektóre formaty mogą być w ten sposób prezentowane. Należy jednak pamiętać, że funkcja wyświetlania miniatur plików wideo zadziała po instalacji K-Lite Codec Pack 5.4.4, tylko w 32-bitowych wersjach Windows.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPoważna usterka standardu LTE
25 lutego 2020
Naukowcy z Niemiec informują o odkryciu poważnej luki w zabezpieczeniach sieci LTE, która może posłużyć do korzystania na koszt innych...

Apka udająca alkomat
25 lutego 2020
Nie zmierzy poziomu alkoholu we krwi, ale spróbuje oszacować jego ilość w naszym ciele.
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 2/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto