A A A

Acer Aspire Switch 10 i Acer Aspire Switch 12 - laptopy hybrydowe z Core M

PC Format 06/2015
Pod koniec ubiegłego roku Intel wprowadził do swojej oferty procesory Core M, przeznaczone do energooszczędnych laptopów, wydajnych tabletów, a także urządzeń hybrydowych. Acer Aspire Switch 12 jest jednym z pierwszych urządzeń z takim układem  porównujemy jego możliwości z typową hybrydą z procesorem Intel Atom. Artur Wyrzykowski


Mimo należenia do tej samej linii produktowej Aspire Switch 12 różni się od modelu hybrydowego, który w naszym teście występuje w postaci Aspire Switch 10. Jest większy, ma ciekawą konstrukcję, wyższe parametry, a także wyższą cenę. Kosztuje około 2500 zł, podczas gdy prostszy model można kupić za około 1300 zł. Z pewnością nie należy traktować tych komputerów jako sprzętu tej samej klasy.

Konstrukcja

Aspire Switch 12 jest sprzętem o nietypowej konstrukcji. W przeciwieństwie do większości komputerów hybrydowych nie jest to mały laptop z odłączaną klawiaturą, a raczej tablet z doczepioną z tyłu klawiaturą, której można ewentualnie użyć. Niestety, taka konstrukcja jest bardzo mało praktyczna, ma wiele wad i chyba żadnej zalety.

Klawiatura w swojej normalnej pozycji nie służy do czegokolwiek, a jedynie zwiększa wagę sprzętu. Jeśli chcesz jej użyć, musisz ją odczepić od urządzenia i podłączyć z przodu, ewentualnie używać niezależnie (ma własne zasilanie, komunikuje się przez Bluetooth). Używanie tabletu bez klawiatury jest utrudnione, bo nie leży on płasko na stole, tylko lekko się przechyla. Nawet z podłączoną klawiaturą nie jest do końca dobrze, bo zawiasy są trochę za słabe – utrzymują ekran pod niewielkim kątem, a przy kącie około 45 stopni „leci” on do tyłu.

Jeszcze jedną wadą jest to, że zestaw waży około 1,4 kg, a więc tyle co lekki laptop, za to o wiele więcej niż tablet. Być może jednak komuś spodoba się taki sposób wykonania komputera.

Procesor i grafika

Tanie komputery hybrydowe najczęściej wykorzystują 4-rdzeniowe procesory Intel Atom o nominalnej częstotliwości 1,33 GHz, która w trybie turbo jest zwiększana do 1,83 albo 1,86 GHz. Współczynnik TDP wynosi, zależnie od modelu, ok. 2 watów. Natomiast w droższych hybrydach, laptopach konwertowalnych oraz ultrabookach najczęściej można spotkać niskonapięciowe układy Intel Core i3 lub Core i5 z serii U lub Y (np. Core i3–4020Y). Są one wydajniejsze, ale mają TDP na poziomie kilkunastu watów.

Intel Core M znajdujący się m.in. w Aspire Switch 12 ma być czymś pośrodku – nadal jest to Core, ale pobór energii jest na poziomie Atoma. Sprzyja ku temu kilka czynników, w tym proces technologiczny 14 nm i niskie częstotliwości pracy. W Core M-5Y10a nominalna częstotliwość to tylko 800 MHz, dopiero w trybie turbo procesor rozpędza się do 2 GHz. Współczynnik TDP wynosi 4,5 W.

Jednak również pod względem wydajności jest to raczej poziom Atoma, a nie „zwykłych” procesorów Core (patrz wykres). W naszym przypadku w teście Cinebench 11.5 procesor uzyskał wynik 1,49 pkt., w porównaniu do 1,23 pkt. dla Atoma Z3745. Wydaje się więc, że jest trochę lepszy, ale trzeba dodać, że pierwszy komputer ma system 64-bitowy, natomiast ten z Atomem – 32-bitowy (to ograniczenie dotyczy wszystkich tanich hybryd). Gdyby oba testy przeprowadzić w systemach 32-bitowych, Core M-5Y10a uzyskałby wynik identyczny jak wymieniony Atom.

Kolejna kwestia to grafika, która w Core M (HD Graphics 5300) jest znacznie lepsza niż w Atomach. W teście 3DMark Cloud Gate osiąga ona około 2500 punktów, czyli dwa, trzy razy więcej niż grafika układów Atom. Z drugiej strony wynik jest znacznie niższy niż w „zwykłych” układach Intel Core, choć i tak nie ma to wielkiego znaczenia – Core M nie jest procesorem do gier.

Inne komponenty

Pozostałe komponenty Aspire Switch 12 również mają dobre parametry. Sprzęt wykorzystuje 12,5-calowy ekran IPS (o rozdzielczości Full HD), więc ma bardzo dobre kolory, szerokie kąty widzenia, a przy tym jasność około 360 nitów.

Komputer ma także 4 GB pamięci RAM w postaci dwóch kości DDR3–1600 pracujących w trybie dwukanałowym. Procesor może obsłużyć maksymalnie 16 GB. Natomiast Switch 10, jak większość tanich hybryd, ma tylko 2 GB pamięci DDR3–1066 (maksymalnie mogłoby być 4 GB, ale takie konfiguracje nie występują).

Kolejną różnicą jest pamięć flash. Ta zastosowana w testowanym przez nas komputerze ma pojemność 128 GB, a prędkość odczytu sięga 531 MB/s – jak w typowym dysku SSD. Hybrydy takie jak Switch 10 mają tańsze kości pamięci eMMC, których pojemność to 16–32 GB, a ich szybkość odczytu wynosi zwykle tylko 170 MB/s.

Kolejna różnica dotyczy oprogramowania, o czym już wspominaliśmy. Aspire Switch 12 działa pod kontrolą 64-bitowego systemu Windows 8.1, co w pewnym stopniu pozytywnie wpływa na wydajność. Komputery hybrydowe z Atomami działają pod kontrolą systemu 32-bitowego (mimo że same procesory też są 64-bitowe).

Mobilność

Wymiary Aspire Switch 12 (318x222 mm) są charakterystyczne dla laptopów z ekranami 12–13”, bo właśnie ekran jest elementem, który wymusza takie gabaryty. Komputer jest za to wyjątkowo płaski, ma tylko 11 milimetrów grubości. Problemem może być to, że składa się ekranem do wierzchu, przez co jest bardziej narażony na uszkodzenia. Waga 1,4 kg byłaby odpowiednia dla lekkiego laptopa, ale jak na tablet jest zdecydowanie za duża.

Mobilność oznacza także możliwość pracy na zasilaniu z baterii – ten w przypadku Aspire Switch 12 jest dość długi, bo sięga ponad 13 godzin (dotyczy to stanu spoczynku i przyciemnionego ekranu). W znacznej części wynika to z dużej pojemności akumulatora – 36 Wh (w 10-calowych hybrydach jest to zwykle 24 Wh).

W warunkach większego obciążenia (podczas odtwarzania filmu HD na maksymalnie rozjaśnionym ekranie) czas pracy na baterii wynosi nieco ponad trzy godziny. Wynika to z dużej przekątnej i jasności ekranu, bardziej rozbudowanej grafiki itd. – całość ma moc około 10 W. To sporo, bo 10-calowe hybrydy mają moc o połowę mniejszą.

Acer Aspire Switch 10

PLUSY:
 • Uniwersalna konstrukcja
 • Małe gabaryty i waga
 • Długi czas pracy na baterii
MINUSY:
 • Niższa wydajność komponentów
 • System w wersji 32-bitowej

Acer Aspire Switch 12

PLUSY:
 • Bardzo dobry ekran
 • Dobra wydajność
 • Długi czas pracy na baterii
MINUSY:
 • Niepraktyczna konstrukcja
 • Wydajność CPU zbliżona do Atoma
 • Za duża waga jak na tablet

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 2/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto