A A A

AdBlock kontra AdFender

PC Format 11/2014
Chociaż obydwa programy służą do czyszczenia internetu z natrętnych reklam, każdy działa na zupełnie innej zasadzie. Czy wpływa to na wartości użytkowe obydwu narzędzi? Jak się sprawdzają na polskich stronach WWW? Czy skutecznie się maskują przed skryptami wykrywającymi blokowanie reklam? Na te pytania odpowiadamy w artykule. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI


Filtrowanie reklam jest praktyką kontrowersyjną pod względem etycznym, bo dla większości serwisów reklama to jedyne źródło dochodów. Z drugiej strony jest to jedyne zabezpieczenie, gdy reklamy stają się tak natrętne, że utrudniają surfowanie. Dlatego narzędzia, takie jak AdBlock czy AdFender, motywują twórców stron do planowania powierzchni reklamowej w odpowiedzialny sposób. To z kolei sprawia, że blokowanie reklam przestaje być konieczne.

Wtyczka versus proxy

Programy AdBlock i AdFender działają na nieco różniących się zasadach. Pierwszy filtr jest rozpowszechniany jako wtyczka do przeglądarki. Działa w jej ramach i nie wpływa na pracę innych aplikacji w komputerze. Pozwala to zablokować reklamy w wybranej przeglądarce, a w pozostałych nie, co się przydaje, bo nie wszystkie witryny wyświetlają się poprawnie po usunięciu obiektów reklamowych.

AdFender działa natomiast na poziomie systemu operacyjnego. Aplikacja instaluje w nim lokalny serwer proxy z wbudowanymi filtrami reklam, przez który przechodzą wszystkie dane pobierane z internetu. Filtrowanie reklam w tej sytuacji dotyczy wszystkich programów zainstalowanych w systemie. Nie tylko przeglądarek, ale także komunikatorów czy aplikacji P2P, które często mają wbudowany baner reklamowy. AdFender może więc usunąć reklamę z aplikacji, które nie obsługują wtyczek. Wadą tego sposobu jest to, że użytkownik nie może decydować o tym, który program filtruje reklamy, a który nie.

Przeniesienie filtrowania na poziom połączenia internetowego ma też inną zaletę. Utrudnia serwisowi internetowemu wykrycie obecności mechanizmu filtrującego reklamy. Użytkownicy AdBlocka muszą się przyzwyczaić do specjalnych ramek wyświetlających prośbę o wyłączenie filtrowania reklam. Niestety coraz częściej wykrycie filtrowania skutkuje zablokowaniem wyświetlania niektórych elementów strony. Na przykład portal TVN24.pl blokuje przeglądarkom z zainstalowanym AdBlockiem możliwość odtwarzania klipów wideo. Test tych samych serwisów wykonany po instalacji AdFendera i wyłączeniu AdBlocka pokazuje, że stosowane skrypty nie są w stanie wykryć filtrowania na poziomie serwera proxy.

Interakcje z kontem użytkownika i firewallem

AdBlock działa w przeglądarce i korzysta z jej przywilejów dostępu do systemu. Natomiast AdFender instaluje się z prawami użytkownika. W typowych zastosowaniach nie ma to żadnego znaczenia, ale jeśli uruchamiasz przeglądarkę lub inny program internetowy na prawach administratora, AdFender nie będzie mógł filtrować tych połączeń. W tej sytuacji filtr także należy przełączyć do trybu administracyjnego, co jest możliwe z menu programu.

AdFender wymaga także odblokowania firewalla Windows, który domyślnie odcina wszystkie połączenia przychodzące. Jeśli pojawi się zapytanie o odblokowanie programowi AdFender dostępu do internetu, musisz wyrazić na to zgodę. Dla porównania, w wypadku korzystania z AdBlocka, który działa na poziomie przeglądarki, nie ma takiej potrzeby. W tej sytuacji połączenia przyjmuje przeglądarka internetowa, która w domyślnych ustawieniach ma taką możliwość. Dlatego AdBlock sprawdza się lepiej w komputerach służbowych, w których użytkownik nie może instalować własnych programów.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto