A A A

Akcja ratunkowa

PC Format 1/2008
Czarny scenariusz: padła ci dyskietka, porysowana płyta CD nie daje się odczytać, omyłkowo wyrzuciłeś ważny dokument zamiast jego zbędnej, starszej wersji. Nie załamuj rąk. Masz spore szanse na odzyskanie danych.

Ratunek przed bezpowrotną utratą danych przynoszą odpowiednie programy. Zestaw aplikacji ratunkowych, ułatwiających przywrócenie przypadkowo skasowanych plików i katalogów znajdujących się na uszkodzonych nośnikach, których podczas normalnej pracy systemu nie możesz odczytać, znajdziesz na dołączonym do numeru krążku. Dodatkowo na płycie zamieściliśmy publikowane w poprzednich numerach artykuły, szczegółowo wyjaśniające sposób posługiwania się aplikacjami służącymi do odzyskania danych. Poniżej pokazujemy, jak korzystać z niektórych narzędzi, na przykładzie programu do ratowania danych SanDisk RescuePRO i aplikacji IsoBuster, służącej do odczytywania uszkodzonych nośników.

Jak postępować w razie utraty pliku

Gdy tylko się zorientujesz, że przypadkowo usunąłeś ważne dane, zaprzestań podejmowania jakichkolwiek działań! Na dysku, na którym był umieszczony skasowany plik, nie wprowadzaj żadnych zmian, nie zapisuj żadnych nowych danych, nie kopiuj, nie przenoś plików ani katalogów. Nawet opisywane przez nas oprogramowanie, którym posłużysz się do odzyskania danych, zainstaluj koniecznie na dysku innym niż ten, z którego skasowałeś dane.

Ratowanie danych za pomocą SanDisk RescuePRO

Program SanDisk RescuePRO jest jedyną komercyjną aplikacją w naszym artykule. O jej wyborze do opisu zadecydował fakt, że jest za darmo dodawana do kart pamięci firmy SanDisk, jednego z potentatów w branży pamięci flash różnego typu. Program można także zakupić niezależnie od firmy LC-Tech (http://www.lc-tech.co.uk/software/rescueprodetail.html) za 23 funty szterlingi (czyli ok. 120 zł). Zdecydowanie taniej jest nabyć dowolną kartę flash firmy SanDisk. Oczywiście program można wykorzystywać do odzyskiwania danych z dowolnych kart flash czy napędów flash USB, nie tylko firmy SanDisk.

Instalacja SanDisk Rescue PRO


Po włożeniu do napędu optycznego instalacyjnego krążka z programem powinno się automatycznie pojawić okno dialogowe RescuePRO v3.2. W oknie kliknij Install RescuePRO.


Zobaczysz okno powitalne instalatora. Kliknij Next. Następnie zaakceptuj licencję, klikając Accept. Wprowadź swoje dane (imię i nazwę firmy). Kliknij Next.


Jeżeli dane, które chcesz odzyskać, znajdują się na dysku, na którym domyślnie jest ustawiany docelowy folder instalacji (najczęściej C:\Program Files\), koniecznie wybierz inny dysk! W przeciwnym razie pozostaw ustawienie domyślne i kliknij Next jeszcze dwukrotnie, po czym kliknij Install, a po zakończeniu kopiowania plików kliknij Finish.

Odzyskiwanie plików z dysku flash USB


Uruchom program, klikając ikonę RescuePRO umieszczoną na pulpicie. Jeżeli masz komercyjną wersję programu (a na takiej bazowaliśmy, tworząc ten warsztat), pojawi się okno: Wprowadź w nim odpowiedni ciąg znaków (powinien być nadrukowany na naklejce przylepionej do opakowania płyty instalacyjnej. Po wpisaniu kodu kliknij OK.


W oknie RescuePRO kliknij Recover Files.



Program rozpocznie sprawdzanie, jakie dyski są aktualnie podłączone do komputera. Po chwili wyświetli ich listę. Wybierz myszką dysk flash, z którego chcesz odzyskać dane – najprawdopodobniej będzie oznaczony zwrotem removable disk, i kliknij Start.


Rozpocznie się skanowanie nośnika w poszukiwaniu usuniętych danych. Proces ten, w zależności od rozmiaru skanowanego dysku czy pamięci oraz od szybkości odczytu, może potrwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Podczas skanowania program na bieżąco informuje o czasie pozostałym do zakończenia skanowania oraz o liczbie znalezionych dotychczas plików (jest to widoczne na dolnym pasku stanu w oknie głównym programu).


Po zakończeniu skanowania lista odzyskanych plików wyświetli się w oknie głównym programu. Program ma wbudowane rozpoznawanie wielu typów plików (głównie multimedialnych). Jeżeli na liście plików możliwych do odzyskania zaznaczysz taki, którego rozszerzenie jest rozpoznawane przez program (np. PNG), od razu zobaczysz np. miniaturę pliku graficznego. Jeżeli chcesz, by program od razu wyświetlił listę plików w postaci miniatur, kliknij przycisk Preview.


W przypadku plików nierozpoznawanych przez program (których podgląd nie jest wyświetlany) kliknięcie przycisku Open otwiera zaznaczony plik w programie skojarzonym z danym rozszerzeniem pliku (np. kliknięcie Open przy zaznaczonym pliku z rozszerzeniem .doc poskutkuje najprawdopodobniej uruchomieniem edytora Word).


Jeżeli chcesz zapisać odzyskane dane na dysk (oczywiście na inny niż ten, z którego pliki zostały odzyskane), kliknij najpierw Select all, czego wynikiem będzie zaznaczenie wszystkich elementów na liście, a następnie kliknij Save. W oknie dialogowym Select Directory wybierz docelowe miejsce zapisu odzyskanych plików (pamiętaj, by wybrać dysk, na którym jest dostatecznie dużo wolnego miejsca!) i kliknij OK.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto