A A A

Aktualizacja Firefoksa

PC Format 1/2017
Na rynku właśnie ukazał się nowy Firefox. Czy oznaczona okrągłym numerem przeglądarka przyniosła swoim zwolennikom rewolucyjne zmiany, nieoczekiwane funkcje, przełomowe rozwiązania? Robert Szyszka


Przeglądarka Firefox traci popularność. To, co kiedyś było jej mocną stroną, czyli obsługa wtyczek, przyczyniło się z biegiem czasu do spadku zainteresowania. Ociężałość spowodowana nadmiarem dodatków sprawiła, że miejsce wieloletniego lidera zajął szybszy Chrome. Inne zalety Firefoksa, tj. otwarty kod czy wysoki poziom prywatności i bezpieczeństwa to zbyt mało, by zatrzymać użytkowników, ale nadzieje przed premierą „pięćdzisiątki” były bardzo duże.

Nowości i poprawki w wersji 50

Zmiany w „pięćdziesiątce” nie są przełomowe. Oprócz likwidacji błędów i optymalizacji mającej na celu poprawę wydajności pracy i szybkości uruchamiania można liczyć np. na lepszą obsługę wideo WebM oraz rozszerzeń WebGL dostarczających interfejs dla grafiki 3D. Powiększona została też lista plików wykonywalnych chronionych podczas pobierania.

A na co może liczyć przeciętny użytkownik? Rozbudowano mechanizm wyszukiwania w obrębie strony – można teraz ograniczyć jego wyniki do fragmentów zawierających słowa w określonej postaci. Eliminuje to konieczność używania przybliżonych fraz, zwracając tylko konkretne odmiany danego wyrazu. Przełączanie pomiędzy kartami za pomocą skrótu Ctrl+Tab otrzymało dwa tryby. Do wyboru jest tradycyjny, w którym karty aktywowane są w kolejności ułożenia na pasku, oraz użytkowy, gdzie karty aktywowane są w kolejności ostatniego wyświetlania. Z kolei skrót Ctrl +Alt+R powoduje wyświetlenie strony w poprawionym trybie do czytania. Jedną z ciekawostek jest dodanie wersji językowej guarani – to język Indian zamieszkujących tereny na granicy Paragwaju, Boliwii i Brazylii.

Najpopularniejszy jest obecnie Chrome


Według statystyk udział Firefoksa w rynku przeglądarek wynosi od kilku do kilkunastu procent (netmarketshare – 5,8%, analitics.usa – 7,6%, w3counter – 10,4%, w3schools – 16,3%). Lata świetności przeglądarki niestety już minęły. Dzisiaj prym wiedzie Google Chrome.

Wyszukiwanie i przełączanie

Wyszukaj całe słowa
Aby doprecyzować wyniki wyszukiwania na otwartej stronie, użytkownicy otrzymali do dyspozycji dodatkowy filtr. Oprócz rozróżniania małych i wielkich liter oraz możliwości podświetlania wyników pojawił się parametr Całe słowa, ograniczający rezultaty do słów w konkretnej odmianie.

Wygoda podczas czytania
W „pięćdziesiątce” udoskonalono tryb czytania. Korzystając ze skrótu klawiszowego Ctrl+Alt+R, można teraz błyskawicznie wyświetlić zawartość stron WWW, które obsługują ten tryb.

Przełączanie pomiędzy kartami
Firefoksowy skrót Ctrl+Tab może teraz funkcjonować w dwóch trybach. Domyślnie jego użycie powoduje podświetlanie kart w kolejności ułożenia na pasku. Pomiędzy kartami można przełączać się także w kolejności ich oglądania. W ten sposób po włączeniu odpowiedniej opcji Firefoksa może być na przykład wywołana najpierw karta pierwsza, potem trzecia, następnie druga i na koniec czwarta.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
27 marca 2017, 19:02
Witam! Ponoć „Operę” ogłoszono przeglądarką roku. Zainstalowałem z ciekawości - i rzeczywiście jest szybsza od „Firefoksa”. Ale jako przeglądarkę domyślną nadal mam ustawionego „Firefoksa”. Poza tym... Z czasem mają zrezygnować z wersji 32-bitowej „Firefoksa”. Docelowo ma być tylko 64-bitowy. Czyli na tablecie będę musiał się przesiąść na inną przeglądarkę, gdyż na tablecie mam system 32-bitowy.
Najnowsze aktualności


Trump triumfuje na giełdzie
24 stycznia 2022
Spółka specjalnego przeznaczenia (SPAC) współpracująca z mediami społecznościowymi Trumpa bije rekordy na giełdzie.


Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto