A A A

Amiga na pececie

PC Format 11/2016
Jeśli z łezką w oku wspominasz dawne czasy, gdy wśród graczy królowała Amiga i chciałbyś ponownie zagrać w którąś ze świetnych gier na tę platformę, koniecznie wypróbuj darmowy program WinUAE. Dzięki niemu Amiga znów ożyje, tym razem na twoim pececie. Maciej Piotrowski


Moda na retrogranie nabiera tempa. Coraz więcej osób interesuje się starymi, nieśmiertelnymi grami z pierwszych komputerów i konsol. Olbrzymią popularnością niezmiennie cieszą się komputery Commodore Amiga, których kolejne modele w latach 90. zrobiły absolutną furorę. Aby przypomnieć sobie tamte czasy, nie trzeba jednak odkurzać starego sprzętu lub kupować go na Allegro. Wystarczy pecet i darmowy emulator WinUAE (Windows Ultimate Amiga Emulator). Jego najnowsza wersja pozwoli ci uruchomić nie tylko stare gry, ale i programy czy dema scenowe dedykowane niemal każdej Amidze, jaka powstała.

Konfiguracja emulatora Amigi WinUAE

Choć na pierwszy rzut interfejs programu sprawia wrażenie trudnego w obsłudze, jego wstępna konfiguracja nie jest przesadnie skomplikowana. Bardziej zaawansowani użytkownicy znajdą tu ogrom przeróżnych funkcji czyniących emulację Amigi jeszcze pełniejszą, ale na potrzeby poradnika skupimy się wyłącznie na takim ustawieniu programu, które bez kłopotów pozwoli na uruchomienie pierwszej gry.


Podczas instalacji aplikacji najlepiej niczego nie zmieniaj. Możesz co prawda wskazać inny folder, w którym umieszczony zostanie program, ale poza tym zdaj się na domyślne ustawienia instalatora.


Po pierwszym, automatycznym uruchomieniu program powita się komunikatem z informacją o konieczności posiadania jednego z dwóch wymienionych Kickstart ROM-ów. Naciśnij przycisk OK, a na ekranie pojawi się główne okno.


Korzystając z umieszczonego po lewej stronie paska opcji konfiguracyjnych, przejdź do ustawień ścieżek dostępu. Znajdziesz tutaj nie tylko listę domyślnych lokalizacji poszczególnych typów plików takich jak Kickstart ROM, zapisane konfiguracje czy stany gier, ale także specjalny przycisk służący do ponownego przeskanowania wskazanych folderów w poszukiwaniu ROM-ów. Na tym etapie po jego naciśnięciu ujrzysz jedynie puste okienko. UWAGA! Jeżeli posiadasz jakiekolwiek Kickstart ROM-y, to po wrzuceniu ich do głównego katalogu programu i ponownym przeskanowaniu folderów (Rescan ROMs) pojawią się one w okienku wraz z informacją o obsługiwanych przez nie modelach.


Niezależnie jednak od tego, czy dysponujesz dodatkowymi ROM-ami czy nie, przed rozpoczęciem zabawy musisz wiedzieć, jak w razie ewentualnych problemów z uruchomieniem gry dokonać drobnych korekt konfiguracji. W tym celu przejdź do zakładki CPU and FPU i zwróć uwagę na znajdujące się tutaj typy CPU. Nie wdajemy się w szczegóły przeznaczone raczej dla zaawansowanych użytkowników – zapamiętaj, że z myślą o starych grach z Amigi 500 najlepiej zaznaczyć opcję 68 000, a by grać w nowsze – 68 020. Bardziej wymagające gry z Amigi 4000 mogą potrzebować stosowanego w niej procesora – zaznacz 68 040.


Kolejny krok to ustawienia ROM. Jeśli nie posiadasz żadnych innych Kickstarterów poza wbudowanym AROS KS ROM-em, nie potrzebujesz niczego zmieniać. Program automatycznie skorzysta z dostępnego pliku rozruchowego. Jeśli jednak wcześniej wgrałeś inne ROM-y, znajdziesz je w rozwijanym menu System ROM Settings. Korzystając z niego, dobierz taki ROM, który najlepiej odpowiada docelowej platformie uruchamianej gry.


Następnie w ustawieniach wyświetlania (Display) zweryfikuj rozdzielczość ekranu w trybie pełnoekranowym (Fullscreen) oraz podczas grania w oknie (Windowed), dopasowując ją do swoich preferencji.


Jeśli naprawdę chcesz cofnąć się w czasie, możesz jeszcze na koniec włączyć charakterystyczny dźwięk amigowej stacji dyskietek – będzie on dobiegał z głośników komputera podczas wczytywania się gry. Wystarczy, że w zakładce Sound, w sekcji Floppy Drive Sound Emulation, wybierzesz opcję A500 (WinUAE built-in).


Tagi: gry porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto