A A A

Anonimowo i bezpiecznie

PC Format 9/2007
Internet jest niewątpliwie skarbnicą wiedzy i rozrywki, ale jest także pełen zagrożeń. Z pewnością nieraz słyszałeś tego typu ostrzeżenia. Bez obaw, nie będziemy straszyć. Wręcz przeciwnie. Pokażemy, że możesz korzystać z internetu zupełnie bezpiecznie i na dodatek anonimowo. Zobaczysz także, jak pobierać pliki audio i wideo, nie łamiąc prawa.
W artykule znajdziesz:
 • Porady, jak bezpiecznie przeglądać strony WWW
 • Proste w zastosowaniu metody nagrywania muzyki nadawanej online
 • Informacje, w jaki sposób możesz anonimowo pobierać dane z sieci P2P
 • Podpowiedzi, jak w prosty sposób zapisać na dysku nadawane w internecie programy wideo

Hakerzy, wirusy, robaki, trojany, złośliwy kod, phishing, kradzieże tożsamości – te wszystkie hasła nie istniałyby, gdyby nie globalna sieć – internet. Czy jednak korzystanie z internetu musi się wiązać z atmosferą zagrożenia? Czy konieczne jest, byś się uczył skomplikowanej niejednokrotnie terminologii sieciowej, konfiguracji zapór sieciowych, byś obwarowywał domowy komputer niezliczonymi programami zabezpieczającymi? Owszem, rozsądna ochrona powinna być obowiązkiem każdego świadomego użytkownika internetu. Ale przede wszystkim korzystanie z internetu powinno służyć poszerzaniu własnych horyzontów. Nie musisz się czuć zagrożony, co staramy się udowodnić właśnie w bieżącym temacie numeru.

Surfowanie bez obaw

Wystarczy odrobina rozwagi, zdrowego rozsądku, trochę chęci i zainstalowane odpowiednie oprogramowanie, by móc korzystać z zasobów sieci WWW bez obaw o to, czy przypadkiem kod zaszyty w przeglądanej aktualnie stronie WWW nie spowoduje spustoszenia wśród danych na dysku, czy też nie narazi naszej prywatności na szpiegowskie lub spamerskie działania. Z pewnością ucieszy cię informacja, że wszystkie programy, do których wykorzystania namawiamy, są darmowe. Zatem nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów tego, by wygodniej i bezpieczniej korzystać z internetu.

Dbałość o prywatność

Pierwszą część tematu numeru poświęciliśmy także kwestii anonimowego korzystania z sieci wymiany danych, powszechnie znanych jako sieci peer-to-peer (P2P). Zablokowanie ciekawskim możliwości śledzenia własnych poczynań w tych sieciach jest dość proste. Wystarczy skorzystać ze specjalnych serwerów pośredniczących w komunikacji między twoim komputerem a docelowymi komputerami w internecie. Podczas lektury dowiesz się, jak ustawić serwer proxy – bo o takim mowa, w popularnym, darmowym programie Azureus – kliencie sieci peer-to-peer działających z wykorzystaniem protokołu BitTorrent. Dzięki serwerowi proxy szpieg, który będzie chciał namierzyć komputer pobierający i udostępniający dane, otrzyma adres serwera pośredniczącego, a nie adres komputera użytkownika.

Legalna rozrywka

W internecie działa m.in. mnóstwo serwisów nadających online muzykę oraz filmy. Z założenia wymagają one stałego łącza, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś mógł zupełnie legalnie zarejestrować interesujący cię teledysk, piosenkę czy amatorski film na dysku twardym. Dzięki temu przegrane pliki będziesz mógł oglądać i słuchać ich także bez potrzeby podłączania komputera do internetu. Właśnie metodom przegrywania na dysk twardy multimediów nadawanych online poświęciliśmy kolejne dwa artykuły. Prezentowany przez nas sposób nie tylko zapewnia legalne korzystanie z internetu, ale także jest w pełni bezpieczny. Mamy nadzieję, że po lekturze będziesz się mniej obawiał np. złośliwych stron WWW czy szpiegów w internecie. Będziesz mógł po prostu spokojnie korzystać z dobrodziejstw globalnej sieci.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Python013
opera
17 sierpnia 2007, 10:06
Hmm.....
Wrzuciłem McAfee do IE 6 Nie działa tak jak to opisano po teście na IE 7
zgłoś do moderacji »
avatar
Darek85
opera
6 sierpnia 2007, 19:02
Na czasie
Posiadaczem internetu w domu jestem od kilku tygodni, chociaż korzystam z niego od sześciu lat. Wtedy mnie nie interesowały problemy z bezpieczeństwem surfowania, a teraz dostałem jak na zawołanie świetny i obszerny poradnik jak nie stać się ofiarą w tym świetnym, acz niebezpiecznym dla mnie i komputera świecie. Gratulacje!
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności
Karaoke ze Spotify?
2 lipca 2020
Serwis uruchomił funkcję wyświetlania tekstów piosenek w czasie rzeczywistym.
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto