A A A

Aplikacje dla ucznia

PC Format 10/2017
Smartfon świetnie sprawdza się jako pomoc naukowa w szkole, a także ułatwia organizowanie czasu, zbieranie informacji do prac pisemnych czy rejestrowanie wykładów. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Pytania naukowe


Serwis WolframAlpha jest skarbnicą danych naukowych z 30 dziedzin. Zaletą jest dostęp do statystyk historycznych, m.in. danych klimatycznych, socjologicznych czy ekonomicznych. By móc pobierać informacje, niezbędny jest dostęp do płatnej wersji serwisu (5,5 USD/mies.). Płatna jest też sama aplikacja mobilna (kosztuje 14 zł), natomiast za darmo można korzystać z aplikacji internetowej pod adresem www.wolframalpha.com.
Nazwa: WolframAlpha
Adres: http://pcformat.pl/u/3047

Dla chemika


Aplikacja przybliżająca układ okresowy pierwiastków to niezbędne narzędzie dla każdego licealisty czy studenta uczącego się chemii. Oprócz tablicy Mendelejewa zawiera rozbudowaną bazę danych o wszystkich pierwiastkach. Jeśli przytrzymasz dłużej nazwę wybranego pierwiastka w tabeli, pojawi się szczegółowe omówienie jego właściwości fizycznych i chemicznych. Ciekawostką jest animowany model powłok elektronowych, który pozwala lepiej zrozumieć możliwości tworzenia związków chemicznych przez dany pierwiastek. Dodatkowe narzędzia, takie jak kalkulator mas molowych czy tabelę rozpuszczalności, można odblokować po zakupieniu wersji płatnej (19 zł). Po uiszczeniu opłaty rozszerzone zostaną także opisy poszczególnych pierwiastków, pojawi się też zdjęcie substancji.
Nazwa: Układ okresowy
Adres: http://pcformat.pl/u/3048

Wspomaganie powtórek


Doskonałą metodą nauki do klasówek czy kolokwiów jest tworzenie map myśli. Można je tworzyć bardzo wygodnie w smartfonie za pomocą aplikacji SimpleMindFree. Dodawanie kolejnych elementów jest intuicyjne. Każdy obiekt można opatrzyć dodatkowymi notatkami, które uszczegóławiają wizualizację. Dostępnych jest wiele stylów map myśli, co pozwala dostosować je do indywidualnych preferencji.
Nazwa: SimpleMind Free
Adres: http://pcformat.pl/u/3055

Podręczny skaner


CamScanner przekształca smartfona w skaner książek. Zaletą aplikacji jest możliwość tworzenia wielostronicowych dokumentów. Podczas fotografowania można korzystać z narzędzi, które pomagają w zarejestrowaniu dobrej jakości obrazu. Każda fotografia jest automatycznie wyostrzana, podnoszony jest także kontrast, co zwiększa czytelność tekstu. Po wykonaniu serii zdjęć można ją zapisać w postaci PDF-a. CamScanner jest wyposażony w moduł OCR, który niestety nie działa skutecznie. Jeśli potrzebujesz przekształcić obraz na tekst, możesz użyć doskonałej apki Text Fairy.
Nazwa: CamScanner
Adres: http://pcformat.pl/u/3049

Nagrywanie wykładów


Z nagrań wykładów nie da się korzystać tak efektywnie jak z notatek, gdyż nie są one ani selektywne, ani zindeksowane. Cogi umożliwia nagrywanie wyłącznie najważniejszych fragmentów wykładu. Po uruchomieniu nowej sesji nagrywania aplikacja rozpoczyna nasłuch otoczenia, tworząc bufor z zarejestrowanym dźwiękiem. Jeśli w czasie wykładu padnie zdanie, które chcesz zachować, wystarczy nacisnąć przycisk. Spowoduje to zapisanie pliku z bufora. Cogi umożliwia także robienie zdjęć.
Nazwa: Cogi
Adres: http://pcformat.pl/u/3050

Gromadzenie notatek


Spośród wielu aplikacji do notowania Google Keep jest jedną z najbardziej uniwersalnych i przyjaznych użytkownikowi. Notatkami można zarządzać także przez aplikację internetową oraz rozszerzenie do Chrome’a. Notatka może mieć formę tekstową, rysunku, zdjęcia lub nagrania. Dostępne są listy rzeczy do zrobienia, co w połączeniu z mechanizmem udostępniania elementów innym użytkownikom pozwala wykorzystać Google Keep do zarządzania prostymi projektami szkolnymi.
Nazwa: Google Keep
Adres: http://pcformat.pl/u/3051

Plan lekcji


Oto doskonała aplikacja do zarządzania czasem i zadaniami w szkole lub na uczelni – a plan lekcji to ułamek możliwości tego narzędzia. Możesz dodawać przypomnienia o nadchodzących sprawdzianach lub inne, np. o pracach domowych. Gdy będzie zbliżał się termin, aplikacja przypomni o tym. Zaletą My Study Life jest możliwość definiowania lekcji oraz zadań w wygodnej aplikacji internetowej https://app.mystudylife.com, która jest synchronizowana z aplikacją mobilną.
Nazwa: My Study Life – School Planner
Adres: http://pcformat.pl/u/3053

Tworzenie bibliografii


Aby nie mylić się w tworzeniu poprawnych adresów bibliograficznych, warto powierzyć ich tworzenie wyspecjalizowanej aplikacji Bibliography Helper. Po uruchomieniu trzeba wybrać rodzaj źródła. Narzędzie obsługuje nie tylko książki, z których tworzenie przypisów jest relatywnie proste, ale także pozwala definiować odnośniki do prac zbiorowych, artykułów z gazet oraz czasopism naukowych, a także stron WWW. Po utworzeniu wpisu należy z listy wybrać format przypisu. Do wyboru są trzy najpopularniejsze style odnośników. Adresy bibliograficzne można wyeksportować do pliku tekstowego. Aby z takiego adresu utworzyć przypis, wystarczy po wklejeniu go do formularza przypisu w edytorze dopisać numer strony, na której znajduje się cytowana informacja.
Nazwa: Bibliography Helper
Adres: http://pcformat.pl/u/3052


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 2/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto