A A A

Archiwa internetu

PC Format 04/2012
Setki wersji stron WWW, począwszy od połowy lat 90., są przechowywane w archiwum internetu. Właśnie tam można szukać informacji, które zostały z jakiegoś powodu usunięte z zasobów sieci. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Strony WWW znikają z sieci z wielu powodów. Może to być atak DoS polegający na przeciążeniu serwera. Witryna może też zniknąć w wyniku wzrostu zainteresowania zamieszczonymi na niej informacjami. Wtedy przyczyną awarii jest zwykle wyczerpanie transferu, który jest dostępny w wykupionym przez właściciela koncie hostingowym. Na szczęście, gdy strona „pada”, nadal można się do niej dostać. Trzeba tylko skorzystać z kopii serwisu, która jest przechowywana na przykład przez wyszukiwarki internetowe Google i Bing. Tym sposobem da się jednak odnaleźć tylko informacje z zawieszonych na krótko stron. Stron usuniętych przed kilkoma laty można szukać w archiwum internetu.

Szukanie kopii stron w cache wyszukiwarek Google i Bing

Właściciele wyszukiwarek internetowych przechowują aktualną kopię całego internetu. Dzięki temu, jeśli jakaś strona nie działa, można sięgnąć do tych danych i uzyskać potrzebną informację.


Wejdź na stronę www.google.pl. Następnie wpisz do pola wyszukiwania adres strony, do której nie możesz dostać się bezpośrednio, np. pcformat.pl. Możesz także wpisać słowa kluczowe prowadzące do konkretnej podstrony.


Gdy się pojawi lista wyników, znajdziesz na pierwszym miejscu odnośnik do strony. Naprowadź na niego kursor myszy. Z prawej strony pojawią się „strzałki”, które musisz wskazać kursorem. Wyświetli się obraz strony wraz z nazwą i odnośnikiem. Obok odnośnika znajdziesz link Kopia, który prowadzi do zapisanej w archiwum treści witryny.


Kopia może się różnić od aktualnej wersji strony. Aktualność kopii możesz sprawdzić, zerkając na datę jej zapisania, którą znajdziesz w nagłówku strony. Im częściej strona jest modyfikowana i odwiedzana przez użytkowników wyszukiwarki, tym częściej aktualizowany jest obraz. W przypadku popularnych serwisów obraz może pochodzić sprzed kilku godzin.


Możesz także zobaczyć samą treść strony, klikając na Wersja tekstowa. Przydaje się to, jeśli chcesz coś skopiować bez formatowania. Korzystając z archiwum Google’a, musisz pamiętać, że na kopii strony mogą nie działać pewne elementy, np. niektóre skrypty. Nie ma też reklam.


Podobną rzecz możesz zrobić w przeglądarce Bing. Alternatywa jest ważna, bo w cache drugiej przeglądarki może być bardziej aktualna wersja poszukiwanej strony. W przeglądarce wpisz adres  www.bing.pl. Następnie w polu wyszukiwania wpisz adres potrzebnej strony, np. pcformat.pl. Na wyświetlonej liście wyników, pod opisem trafienia kliknij link  Cached page.


Wersja z przeglądarki Bing ma w nagłówku informację o dacie jej zapisania.


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Snapchat zachęca do głosowania
7 sierpnia 2020
Znana aplikacja, która do tej pory służyła głównie rozrywce, teraz chce zachęcić młodych Amerykanów do głosowania w nadchodzących...


TikTok zakazany w USA
7 sierpnia 2020
Donald Trump podpisał rozporządzenie zabraniające właścicielowi TikToka prowadzenia działalności w Stanach Zjednoczonych.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto