A A A

Automapa bez tajemnic

PC Format 08/2011
Korzystając z Automapy, nie musisz się ograniczać do wybierania punktu startowego i docelowego. Możesz znacznie więcej: szybko znaleźć lekarza czy szpital lub dotrzeć do taryfikatora mandatów. W artykule pokazujemy niestandardowe możliwości bardzo rozbudowanego programu. AGNIESZKA SERAFINOWICZ, DARIUSZ HAŁAS

Automapa to najpopularniejszy w Polsce program do nawigacji samochodowej. Znajdziemy go w wersjach na Windows (możesz zainstalować na laptopie lub tablecie PC) na iOS (iphone’y, ipady) oraz edycje przeznaczone na wszelkie urządzenia typu pocket PC i smartfony z systemem Windows Mobile. Automapa jest także preinstalowana w wielu gotowych zestawach do nawigacji samochodowej, np. w wyróżniających się egzemplarzach opisanych w naszym teście opublikowanym na 70.

Z artykułu dowiesz się, jak łatwo korzystać z tego programu w wersji na każdą z opisanych platform. Liczba danych zawartych w najnowszych wydaniach Automapy zastępuje nie tylko bardzo rozbudowany atlas, ale także encyklopedię i obszerną książkę telefoniczną.

Początki nawigowania z Automapą

Podpowiadamy, jak najszybciej rozpocząć nawigację za pomocą programu Automapa w wersji na Windows i urządzenia pocket PC oraz system iOS (iphone, ipad).

Na Windows i PocketPC

Automapa w wersji na systemy Windows i na urządzenia typu pocket PC wygląda tak samo. Również zestawy nawigacyjne oferowane z preinstalowaną Automapą zawierają tę wersję programu. 


Korzystanie z Automapy w wersji na PC wymaga najpierw wybrania tzw. profilu uzależniającego ustawienia programu od typu pojazdu, którym się poruszasz. Program ma predefiniowane profile dla samochodu osobowego, ciężarowego oraz terenowego. Od wyboru konkretnego profilu zależy sposób wytyczania przyszłych tras. Po wybraniu np. profilu dla samochodów ciężarowych Automapa nie będzie wytyczała tras prowadzących przez drogi, którymi pojazdy ciężarowe nie mogą się poruszać. Jeżeli nie zamierzasz później zmieniać profilu, po jego wyborze zaznacz pole Użyj jako profil domyślny.


Okno, które zobaczysz, zawiera informację dotyczącą bezpieczeństwa jazdy. Ostrzega, żeby nie dokonywać zmian ustawień programu podczas prowadzenia samochodu. Kliknij przycisk OK.


W kolejnym oknie dialogowym masz możliwość aktywacji technologii LiveDrive stanowiącej istotny składnik systemu Automapa Traffic. Automapa Traffic to system wyznaczania optymalnej trasy przejazdu nie tylko na podstawie załadowanych w programie map i stałych informacji o infrastrukturze drogowej, ale również rzeczywistych danych o ruchu drogowym. Dzięki LiveDrive urządzenie, na którym masz zainstalowaną Automapę, będzie na bieżąco otrzymywało informacje na temat aktualnej sytuacji na drogach, wszelkich zatorów, korków itp., i będzie wytyczało trasy, uwzględniając rzeczywiste warunki. Pamiętaj jednak, że aby możliwe było korzystanie z LiveDrive, urządzenie musi być podczas podróży połączone z internetem – dane na temat utrudnień w ruchu przesyłane są właśnie przez internet. W praktyce oznacza to, że aktywacja LiveDrive ma sens jedynie na urządzeniach wyposażonych w modem 3G/HSDPA. Jeżeli nie masz modemu 3G w urządzeniu nawigacyjnym (komputerze lub smartfonie), odznacz pole wyboru Włącz LiveDrive. Kliknij strzałkę w prawo.


Zobaczysz okienko powitalne, w którym masz do wyboru ustawienia nawigacji, GPS-u oraz przegląd map. Zakładając, że chcesz jak najszybciej rozpocząć nawigację, wybierz Prowadź do.


Jeżeli chcesz po prostu dojechać pod konkretny adres, kliknij w oknie Prowadź do / Szukaj ikonę Adresy, następnie w kolejnym oknie uzupełnij dane adresowe. Kliknij pole Miasto lub kod, a następnie wprowadź kolejno nazwę docelowego miasta, nazwę ulicy oraz numer posesji. Kliknij Prowadź do.


W nowym oknie wybierz ikonę Prowadź do, a następnie w oknie Kalkulacja trasy potwierdź domyślne ustawienia wytyczania trasy. Program rozpocznie nawigację od aktualnego miejsca (wykrytego przez moduł GPS) do wskazanego przez ciebie adresu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto