A A A

Bariera antyspamowa

PC Format 07/2014
Dziewięć na dziesięć e-maili to spam. Jest on jednym ze sposobów, w jaki rozpowszechniają się po sieci wirusy i trojany. Pokazujemy, jak skutecznie walczyć z tym uciążliwym zjawiskiem. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Osoby korzystające z serwisów Gmail czy Outlook są, dzięki informacjom o niepożądanych listach dostarczanych przez dziesiątki milionów użytkowników, automatycznie chronione przed spamem. Pozostali muszą z niechcianymi wiadomościami walczyć na własną rekę. Najskuteczniejsza jest instalacja dodatkowego filtra antyspamowego, który będzie skanował pocztę podczas ściągania i oznaczał spam, zanim ten trafi do skrzynki odbiorczej. Wymaga to jednak korzystania z serwera POP3 (a nie popularnego IMAP) i przechowywania e-maili na lokalnym komputerze, bo e-maile są sortowane podczas ich pobierania z serwera.

Dobry darmowym program tego typu to PopFile (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Program ten filtruje spam w skrzynce za pomocą mechanizmów statystycznych. W pierwszym okresie użytkowania trzeba go nauczyć, co jest spamem, a co nie jest, po takim kursie osiąga skutecznośc rzędu 99 proc.

W warsztacie pokażemy, jak skonfigurować filtr antyspamowy we współpracy z programem pocztowym Mozilla Thunderbird.

Konfiguracja klienta pocztowego, połączenie otwarte

PopFile obsługuje zarówno konta z połączeniem nieszyfrowanym, jak i te, które wymuszają stosowanie bezpiecznego połączenia SSL. Ponieważ konfiguracja różni się nieco w obydwu przypadkach, opiszemy je po kolei. Jako przykład konta z połączeniem nieszyfrowanym użyjemy Poczty O2, która pozwala na ściąganie korespondencji także po otwartym połączeniu.


Po uruchomieniu programu Mozilla Thunderbird kliknij na ekranie powitalnym w sekcji Utwórz konfigurację konta odnośnik E-mail. Gdy pojawi się kreator, kliknij przycisk  Pomiń i użyj istniejącego adresu e-mail, a w kolejnym oknie podaj login i kliknij Kontynuuj w celu uruchomienia automatycznej konfiguracji konta pocztowego.


Pobrane ustawienia musisz zmodyfikować, tak by program pobierał pocztę przez serwer proxy, utworzony przez filtr antyspamowy. W tym celu zaznacz POP3 (jeżeli kreator domyślnie zaproponował konfigurację poprzez IMAP), a następnie kliknij  Konfiguracja zaawansowana. W przypadku serwisu Poczta O2 Thunderbird domyślnie konfiguruje pocztę nieszyfrowaną.


Jeśli pojawiły się ustawienia połączenia szyfrowanego, a wiesz, że w twoim koncie dostępne jest opcjonalne połączenie nieszyfrowane, w wierszu ustawień:  Serwer poczty przychodzącej, POP3, z listy Port wybierz 110, a z listy  SSL, opcję Bez szyfrowania. Teraz zanotuj adres POP3 serwera, np. poczta.o2.pl (będzie potrzebny za chwilę), wykasuj go z pola Adres serwera i wpisz w to pole: 127.0.0.1, czyli adres IP lokalnego komputera, który wskazuje na miejsce, gdzie działa proxy PopFile.


Przejdź do pola Nazwa użytkownika. Ustaw kursor na początku i wpisz w tym polu adres serwera POP3, który zanotowałeś w poprzednim kroku. Postaw za nim dwukropek, po którym powinna się znaleźć nazwa konta, jakiej używasz do logowania. Dla konta w portalu O2 wpis powinien wyglądać tak: poczta.o2.pl:nazwa_uzytkownika, np. poczta.o2.pl:mrozewski. Kliknij Gotowe, a przy ostrzeżeniu o nieszyfrowanym połączeniu, zaznacz Rozumiem ryzyko i kliknij  Gotowe. Następnie wykonaj czynności opisane w kroku 5 warsztatu „Konfiguracja klienta pocztowego, połączenie SSL”, by móc bez problemu wysyłać pocztę.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
EUROPA
EUROPA
12 listopada 2014, 11:02
Podobnie jak CezaryFair korzystam z Opery i proszę o poradę w sprawie blokady spamu na tej przeglądarce.
avatar
CezaryFair
11 września 2014, 07:29
Siemanko;p właśnie przeczytałem ten art. Muszę przyznać: dość ciekawe. Mam tylko jedno pytanko: tutaj wszystko jest oparte na Mozilli, ja bazuję na Operze:czy jest w mojej przeglądarce coś w podobie? Może to banalne pytanie ale mam po prostu dość napraw PC ;)
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto