A A A

Bez dużych zmian

PC Format 02/2016
W sklepach będą pojawiać się kolejne procesory Intela z rodziny Skylake, ale ceny dostępnych obecnie układów, a także płyt głównych z podstawką LGA 1151, zdążyły się w zasadzie ustabilizować. Siłą rzeczy stałość cen dotyczy też ponad trzyletniej platformy AMD AM3+. GRZEGORZ ŁUKASIK

Proponowane przez nas konfiguracje komputerów korzystają z dwóch platform: w przypadku Intela jest to LGA 1151, a w zestawach z AMD – platforma AM3+. Obie idealnie nadają się do użytku domowego. AMD ma w ofercie jeszcze inną platformę, FM2+, w której stosuje układy APU ze zintegrowaną grafiką, ale wydajność takiej grafiki wystarczy tylko najmniej wymagającym graczom, dlatego pomijamy te rozwiązania.

Intel również ma inne platformy, choćby LGA 2011 do zastosowań profesjonalnych (płyty kosztują od 900 zł, procesory – od 1300 zł), albo niewielkie, energooszczędne płyty ze zintegrowanymi procesorami Atom lub Celeron, ale to z kolei sprzęt o bardzo niskiej wydajności.

Platformy Intela

Mimo wielu cech wspólnych komputery z procesorami Intela są bardzo zróżnicowane. Najtańszy jest pozbawiony wielu nowoczesnych rozwiązań, ale dzięki niezłej karcie graficznej powinien wystarczyć do grania. Chociaż karty graficzne z układami Nvidii trochę podrożały, ceny wszystkich zestawów zmieściły się w założeniach.

Zestaw za 3500 zł

Komputer bazuje na płycie głównej z chipsetem Z170 (w tym miesiącu zmieniliśmy ją na tańszy model firmy MSI), który pozwala na podkręcanie procesora i pamięci RAM. Co prawda zastosowane komponenty nie dają się podkręcać, ale można zdecydować się nie nieco droższy procesor Core i5-6600K, a także moduły RAM o wyższej częstotliwości, co pozwoli wykorzystać potencjał płyty głównej. Jeśli zaś jesteś pewien, że nie potrzebujesz wyższej wydajności, możesz wybrać płytę z tańszym chipsetem, np. H170 – w ten sposób oszczędzisz około 100 zł.

Konfiguracja za 3500 zł jako jedyna wśród zestawów „intelowskich” wykorzystuje dysk SSD o pojemności 240 GB, która powinna być wystarczająca dla większości osób. Poprawi on komfort korzystania z peceta, przede wszystkim przyspieszy uruchamianie systemu, gier i aplikacji.

Zestaw za 2700 zł

W porównaniu z najdroższym komputerem ten został okrojony o kilka elementów, ale nie powinno to znacząco wpłynąć na wydajność. Różnice polegają na wykorzystaniu nieco wolniejszego procesora i braku dysku SSD, natomiast pozostały taka sama karta graficzna i pamięć RAM.

W konfiguracji wykorzystaliśmy płytę główną z chipsetem H110 – nie ma ona złącza M.2 ani SATA Express, ale można się bez nich obejść. Do chłodzenia procesora proponujemy wykorzystać standardowy, sprzedawany z nim w komplecie wentylator. Może nie będzie on tak skuteczny i cichy jak Fera 2, ale bez problemu poradzi sobie z chłodzeniem takiego układu.

Zestaw za 2000 zł

Ten sprzęt ma najniższą cenę, a co za tym idzie również mocno ograniczoną wydajność. Zamiast procesora Core wykorzystuje Pentium, ma też wyraźnie wolniejszą kartę graficzną z układem GeForce GTX 950 (w tym miesiącu proponujemy kartę MSI zamiast Asusa, bo jest trochę tańsza).

Komputer kosztuje sporo poniżej 2000 zł, więc można dokonać kilku modyfikacji, np. dokupić napęd optyczny, zamienić dysk twardy na hybrydowy (po dopłaceniu niecałych 100 zł) lub SSD 240 GB (dopłata wyniesie 120 zł), albo kupić trochę szybszy procesor, np. Pentium G4500.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto