A A A

Bez ryzyka i bez śladów

PC Format 11/2011
Przeglądarka stron to twój pierwszy łącznik z zawartością internetu. Korzystając z niej, zostawiasz wiele śladów w sieci i na swoim komputerze. Pokazujemy, co zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo surfowania i dokładnie zacierać ślady, oraz jakie wybrać dodatki zwiększające funkcjonalność przeglądarek. PAWEŁ BIJATA

Korzystanie z trybu prywatnego

Najpopularniejsze przeglądarki (Firefox, Internet Explorer i Chrome) są wyposażone w funkcję nazywaną ogólnie trybem prywatnym. Aplikacja działająca w tym trybie nie zbiera podczas surfowania informacji, które standardowo zapisuje przeglądarka stron WWW. Dzięki funkcji przeglądania w trybie prywatnym na twój dysk nie trafia historia odwiedzonych witryn i pobranych plików, nie są na nim zapisywane formularze, cookies (ciasteczka), grafiki czy adresy WWW.

Z tego warsztatu dowiesz się, jak skorzystać z opcji, która pozwala na buszowanie po sieci bez zapisywania historii w przeglądarce. Możesz jej używać zamiennie wraz z trybem standardowego surfowania, mając jednocześnie otwarte okna i strony zarówno oficjalne, jak i te prywatne, o których nikt nie powinien wiedzieć.

Tryb prywatny

Funkcja incognito (tak czasami jest nazywany tryb prywatny) przydaje się nie tylko w domu, gdy nie chcesz, aby inni domownicy wiedzieli, jakie miejsca odwiedzasz, ale także gdy nie chcesz przypadkowo kliknać „lubię to” na niepożądanej stronie. Warto wykorzystać opcję trybu prywatnego przy wizycie u znajomych czy podczas pracy na komputerze publicznym. Należy pamiętać, że dotychczasowa historia, która została odnotowana przed wejściem w tryb prywatny, nie zostanie skasowana. Również wyświetlone zakładki zostaną przywrócone. Przejście w tryb prywatny może być przeprowadzone w dowolnej chwili.

Internet Explorer


W przeglądarce Microsoftu funkcja trybu prywatnego jest dostępna od 8. wersji programu i nazwa się InPrivate. Aby przejść do trybu prywatnego, kliknij Narzędzia, a następnie z rozwiniętego menu wybierz polecenie Przeglądanie InPrivate.Aplikacja uruchamia nowe okno IE, które automatycznie funkcjonuje w trybie prywatnym. Otwarte poprzednio okno pozostaje aktywne wraz z otwartymi w nim zakładkami. O pracy w trybie prywatnym informuje grafika obok paska adresu oraz stosowny komunikat na belce programu. Aby wyjść z trybu prywatnego, wystarczy zamknąć okno przeglądarki.Aplikacja Internet Explorer ma dodatkowe opcje filtrowania InPrivate. Dzięki temu żadne informacje o twoich działaniach nie są przekazywane administratorom odwiedzanych witryn. Aby włączyć tę funkcję, z menu Narzędzia wybierz Filtrowanie InPrivate.

Firefox


Jeżeli używasz przeglądarki Firefox, możesz skorzystać z funkcji trybu prywatnego, wybierając z menu Narzędzia polecenie Przejdź do trybu prywatnego. Możesz też skorzystać z kombinacji klawiszy [Ctrl]+[Shift]+[P]. Pamiętaj, że nie musisz zapisywać otwartej sesji (zakładki zostaną zapamiętane).Na ekranie widzisz tylko jedną zakładkę, która już działa w trybie prywatnym. Stan sygnalizowany jest ikoną maski obok paska adresu oraz komunikatem na głównej belce programu.W każdej chwili możesz opuścić tryb prywatny. W tym celu kliknij Narzędzia i wybierz polecenie Opuść tryb prywatny lub ponownie użyj skrótu klawiszowego [Ctrl]+[Shift]+[P]. Przeglądarka powróci do otwartej poprzednio sesji (wszystkie przeglądane poprzednio zakładki zostaną wyświetlone).

Chrome


W aplikacji od Google’a funkcja trybu nosi nazwę incognito. Aby włączyć funkcję, kliknij przycisk klucza i wybierz polecenie Nowe okienko incognito. Dzięki temu wywołasz nowe okno przeglądarki.


Od tej chwili program działa w trybie prywatnym. Informuje o tym ikona widoczna na poniższym obrazku. W każdej chwili możesz opuścić ten tryb pracy, zamykając okno. Należy pamiętać, że tryb incognito jest w osobnym oknie przeglądarki, dlatego przeglądane poprzednio strony (w trybie zwykłym) nie zostają zamknięte.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto