A A A

Bez ryzyka i bez śladów

PC Format 11/2011
Przeglądarka stron to twój pierwszy łącznik z zawartością internetu. Korzystając z niej, zostawiasz wiele śladów w sieci i na swoim komputerze. Pokazujemy, co zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo surfowania i dokładnie zacierać ślady, oraz jakie wybrać dodatki zwiększające funkcjonalność przeglądarek. PAWEŁ BIJATA

Korzystanie z trybu prywatnego

Najpopularniejsze przeglądarki (Firefox, Internet Explorer i Chrome) są wyposażone w funkcję nazywaną ogólnie trybem prywatnym. Aplikacja działająca w tym trybie nie zbiera podczas surfowania informacji, które standardowo zapisuje przeglądarka stron WWW. Dzięki funkcji przeglądania w trybie prywatnym na twój dysk nie trafia historia odwiedzonych witryn i pobranych plików, nie są na nim zapisywane formularze, cookies (ciasteczka), grafiki czy adresy WWW.

Z tego warsztatu dowiesz się, jak skorzystać z opcji, która pozwala na buszowanie po sieci bez zapisywania historii w przeglądarce. Możesz jej używać zamiennie wraz z trybem standardowego surfowania, mając jednocześnie otwarte okna i strony zarówno oficjalne, jak i te prywatne, o których nikt nie powinien wiedzieć.

Tryb prywatny

Funkcja incognito (tak czasami jest nazywany tryb prywatny) przydaje się nie tylko w domu, gdy nie chcesz, aby inni domownicy wiedzieli, jakie miejsca odwiedzasz, ale także gdy nie chcesz przypadkowo kliknać „lubię to” na niepożądanej stronie. Warto wykorzystać opcję trybu prywatnego przy wizycie u znajomych czy podczas pracy na komputerze publicznym. Należy pamiętać, że dotychczasowa historia, która została odnotowana przed wejściem w tryb prywatny, nie zostanie skasowana. Również wyświetlone zakładki zostaną przywrócone. Przejście w tryb prywatny może być przeprowadzone w dowolnej chwili.

Internet Explorer


W przeglądarce Microsoftu funkcja trybu prywatnego jest dostępna od 8. wersji programu i nazwa się InPrivate. Aby przejść do trybu prywatnego, kliknij Narzędzia, a następnie z rozwiniętego menu wybierz polecenie Przeglądanie InPrivate.Aplikacja uruchamia nowe okno IE, które automatycznie funkcjonuje w trybie prywatnym. Otwarte poprzednio okno pozostaje aktywne wraz z otwartymi w nim zakładkami. O pracy w trybie prywatnym informuje grafika obok paska adresu oraz stosowny komunikat na belce programu. Aby wyjść z trybu prywatnego, wystarczy zamknąć okno przeglądarki.Aplikacja Internet Explorer ma dodatkowe opcje filtrowania InPrivate. Dzięki temu żadne informacje o twoich działaniach nie są przekazywane administratorom odwiedzanych witryn. Aby włączyć tę funkcję, z menu Narzędzia wybierz Filtrowanie InPrivate.

Firefox


Jeżeli używasz przeglądarki Firefox, możesz skorzystać z funkcji trybu prywatnego, wybierając z menu Narzędzia polecenie Przejdź do trybu prywatnego. Możesz też skorzystać z kombinacji klawiszy [Ctrl]+[Shift]+[P]. Pamiętaj, że nie musisz zapisywać otwartej sesji (zakładki zostaną zapamiętane).Na ekranie widzisz tylko jedną zakładkę, która już działa w trybie prywatnym. Stan sygnalizowany jest ikoną maski obok paska adresu oraz komunikatem na głównej belce programu.W każdej chwili możesz opuścić tryb prywatny. W tym celu kliknij Narzędzia i wybierz polecenie Opuść tryb prywatny lub ponownie użyj skrótu klawiszowego [Ctrl]+[Shift]+[P]. Przeglądarka powróci do otwartej poprzednio sesji (wszystkie przeglądane poprzednio zakładki zostaną wyświetlone).

Chrome


W aplikacji od Google’a funkcja trybu nosi nazwę incognito. Aby włączyć funkcję, kliknij przycisk klucza i wybierz polecenie Nowe okienko incognito. Dzięki temu wywołasz nowe okno przeglądarki.


Od tej chwili program działa w trybie prywatnym. Informuje o tym ikona widoczna na poniższym obrazku. W każdej chwili możesz opuścić ten tryb pracy, zamykając okno. Należy pamiętać, że tryb incognito jest w osobnym oknie przeglądarki, dlatego przeglądane poprzednio strony (w trybie zwykłym) nie zostają zamknięte.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Xiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.Artykuły z wydań

 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2021
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto