A A A

Bezbłędnie do celu

PC Format 7/2009
Do testów wybraliśmy przystępne cenowo zestawy do nawigacji z ekranami 3,5- oraz 4,3-calowymi, wyposażone w najnowsze wersje programów do nawigacji. Mogą służyć zarówno do podróży po Polsce, jak też w czasie zwiedzania innych krajów.

Moim zdaniem

 • Michał Szulowski
  współpracownik redakcji, od lat zajmujący się testami GPS
Najważniejsza w nawigacji GPS jest dobra mapa, dlatego warto kupować zestawy wyposażone w AutoMapę. Oprogramowanie daje duże możliwości, a i same mapy są najbardziej aktualne. Istotne jest też wyposażenie: ekran, na którym kierowca obserwuje drogę, oraz pewne mocowanie uchwytu do szyby, a następnie urządzenia do uchwytu. Odtwarzacz audio-wideo, przeglądarka zdjęć czy port bluetooth są miłymi dodatkami, ale nie powinny stanowić o wyborze konkretnego zestawu.
W artykule znajdziesz
 • Najlepsze mapy do nawigacji
 • Dodatkowe wyposażenie
 • Cechy dobrego zestawu
 • Opisy 16 testowanych zestawów

W sprzedaży jest kilkaset zestawów do nawigacji, różniących się cenami, ekranami i dostępnymi mapami. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wybrać produkt najlepiej odpowiadający potrzebom nabywcy.

Możliwości mapy

O skuteczności zestawu do nawigacji decyduje przede wszystkim jego oprogramowanie, głównie mapa. Oprogramowanie powinno umożliwić zaplanowanie trasy bez sygnału GPS, np. w domu. Przebieg drogi powinien się wyświetlić w całości, łącznie z podsumowaniem przewidywanego czasu i dystansu do pokonania. Najciekawszym rozwiązaniem jest jednoczesna prezentacja różnych wariantów trasy, bo to ułatwia wybranie najlepszej opcji. W czasie wybierania trasy program musi uwzględniać, jakimi drogami kierowca chce jechać, a także czy chce korzystać z promów, autostrad czy dróg, po których można się poruszać tylko, mając specjalne zezwolenie. Idealna mapa ma też zaznaczone wszelkie wiadukty, tunele i kładki piesze, co pozwala wykorzystać ją również w mieście.

Cechy dobrego zestawu do nawigacji GPS

 • DOBRA MAPA
  Dobra mapa to taka, która ma aktualne dane, duże możliwości dopasowania do potrzeb użytkownika, działa szybko i zarazem jest prosta w obsłudze.
 • WYPOSAŻENIE
  Podstawą jest duży, czytelny ekran o dużej rozdzielczości. Zestaw do nawigacji powinien mieć też pewne mocowanie z przegubem kulowym, a także przyciski do regulacji głośności. Oprócz ładowarki samochodowej przyda się sieciowa.
 • DODATKOWE FUNKCJE
  Bluetooth pozwala połączyć zestaw nawigacji z telefonem, kamera może zwiększyć możliwości urządzenia podczas nawigacji, a odtwarzacz MP3 pozwoli słuchać muzyki podczas jazdy.

Dobra mapa powinna być często aktualizowana. Najlepsze programy zapewniają bezpłatne aktualizacje przez rok lub dwa, jednak w większości przypadków pobierane są opłaty za możliwość aktualizacji map. Czasami są one bardzo wysokie, porównywalne do kosztu zakupu innej mapy.

Planując zakup urządzenia GPS, trzeba rozważyć, czy będzie wykorzystywane tylko na terenie Polski, czy w całej Europie. Mapy zawierające dane tylko naszego kraju są tańsze, ale mogą się okazać niewystarczające i mniej uniwersalne. Na szczęście oprogramowanie nie jest stałym elementem urządzenia. Zwykle można dokupić mapy innych krajów albo w ogóle zmienić oprogramowanie do nawigacji.

Wyposażenie zestawów

Wybierając urządzenie do nawigacji, należy obejrzeć jego ekran. Polecamy zestawy z ekranami o matowej powierzchni. Błyszcząca sprawia, że w czasie jazdy samochodem wszystko się w ekranie odbija, co utrudnia obserwację drogi. Ważna jest wielkość ekranu, bo 4,3-calowy wyświetla znacznie więcej informacji niż 3,5-calowy, zwykle ma też lepszą rozdzielczość.

Warto sprawdzić rodzaj uchwytu mocującego odbiornik do szyby samochodu. Najłatwiejsze dostosowanie do potrzeb kierowcy zapewniają uchwyty z przegubem kulowym. Najgorsze są uchwyty w postaci giętkiego ramienia, bo mocno przenoszą drgania samochodu na urządzenie. W dużych samochodach nie sprawdzają się też krótkie uchwyty – z dużej odległości obraz nie jest wystarczająco czytelny, a do urządzenia ciężko sięgnąć ręką.

Gniazdo zasilające powinno być umieszczone z boku urządzenia, a nie od spodu. Można wtedy oprzeć odbiornik o deskę rozdzielczą, co zmniejsza drgania i nie ogranicza pola widzenia kierowcy. Dobrze jest, gdy do ładowania akumulatora urządzenia można wykorzystać złącze mini-USB, co umożliwia ograniczenie liczby zabieranych za sobą ładowarek.

Urządzenie powinno umożliwiać regulację głośności. Mimo funkcji autoregulacji takie pokrętło znacznie zwiększa komfort obsługi, bo przy większym hałasie łatwo ustawić głośność komunikatów.

Warto dodać, że najbardziej rozbudowane zestawy mogą zawierać kamery, które ułatwiają parkowanie albo mogą nakładać na rzeczywisty obraz wskazówki dotyczące zajęcia odpowiedniego pasa. Ciekawym dodatkiem jest też wbudowany nadajnik FM. Wśród testowanych urządzeń żadne nie miało takiego wyposażenia.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Apple będzie dbać o nasze zdrowie
26 maja 2020
Prawdopodobnie firma chce w nowych słuchawkach AirPods wykorzystać czujniki światła do monitorowania stanu zdrowia użytkownika.Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto