A A A

Bezkarne P2M

PC Format 1/2008
Korzystanie z tradycyjnych sieci P2P wiąże się z coraz większym ryzykiem. Czy musisz zatem rezygnować z filmów, muzyki i innych plików? Otóż nie! Pokażemy, jak legalnie pobierać najnowsze pliki z internetu.

Zanim zaczniesz korzystać z P2M

Peer-to-mail rządzi się swoimi prawami. Użytkownicy używają różnych nazw i wiedzą, jak funkcjonuje cały mechanizm wymiany plików poprzez konta pocztowe. Zanim rozpoczniesz korzystanie z P2M, powinieneś poznać zasady jego działania i trudne terminy. Wszystkie zamieszczane pliki są zapisywane w skrzynkach pocztowych. Dane muszą być podzielone na segmenty (ograniczenie wielkości jednej przesyłki), które są później scalane przy pobieraniu. Najważniejszym terminem w P2M są tak zwane hashcody. Są to niewielkie pliki tekstowe, w których zawarto wszystkie informacje o pliku z właściwymi danymi (film, muzyka, program). Tekst zawiera informacje o liczbie segmentów, lokalizacji pliku (mirrorach), wielkości. W hashcode jest także zakodowane hasło do skrzynki. Dzięki temu nikt nie może się do niej zalogować i zamienić (fake) czy skasować plików. Hashcode jest zawsze oznaczony znakami << na początku i >> na końcu ciągu. Mirrory to serwery pocztowe, na których są przechowywane kopie zapasowe wysłanego pliku. Są to alternatywne serwery dla źródła głównego.

Kary za rozpowszechnianie pirackich wersji utworów nie są już tylko groźnymi opowieściami zza oceanu. W Polsce coraz sprawniej działają sekcje policji stworzone do walki z przestępczością internetową. Chociaż PC Format był kilka razy zapewniany, że policja nie czyha na drobnych piratów, to jednak co chwila słychać o wejściach do prywatnych domów i kontrolowaniu osiedlowych sieci. Wystarczy zwykły donos, aby funkcjonariusze podjęli próbę sprawdzenia, czy nie popełniono przestępstwa.

Nielegalne P2P

Tradycyjne programy P2P działają na prostej zasadzie. Aby coś pobierać, trzeba niestety także udostępniać (wysyłane są nawet części plików, które aktualnie ściągasz). Samo pobieranie pirackich plików nie jest przestępstwem, natomiast ich rozpowszechnianie już tak. Warto zatem uniknąć potencjalnej kary i korzystać z legalnego sposobu pobierania plików. Takie możliwości daje peer--to-mail, czyli wymiana plików poprzez darmowe skrzynki pocztowe. Jest to możliwe dzięki zwiększaniu pojemności bezpłatnych kont. Już teraz mogą one pomieścić nawet największe nagrania.

Jak działa P2M

Zaletą P2M jest to, że możesz tylko pobierać pliki, nie udostępniając przy tym nawet bajta danych. Takie rozwiązanie nie jest według polskiego prawa przestępstwem. Kolejnym plusem wymiany plików przez pocztę jest praktycznie bardzo małe prawdopodobieństwo zablokowania tej usługi przez administratora sieci. Dane pobierasz jak zwykłe załączniki z poczty elektronicznej przez port 80. Umożliwia to ściąganie plików nawet w rygorystycznych sieciach korporacyjnych, gdzie większość innych usług jest zablokowana. Możesz także korzystać z MoorHunta Portale, nie instalując go na dysku twardym. Program zapisujesz na pendrive.

Wyszukiwanie

Minusem P2M jest brak specjalizowanych wyszukiwarek zasobów. Jeżeli chcesz coś pobrać, musisz znać lokalizację pliku, dane skrzynki, w której został umieszczony, oraz hasło. Na szczęście w sieci powstają fora internetowe przeznaczone tylko do wymiany informacji o zamieszczanych plikach. Tego typu witryny są bardzo przejrzyste. Skatalogowane pliki można łatwo i szybko odnaleźć.

Pokażemy, gdzie szukać plików, jak wprowadzać odpowiednie dane oraz pobierać pliki za pomocą programu MoorHunt. Jest to aplikacja rodzimej produkcji, łatwa i bardzo wygodna w obsłudze.


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
ippummarra
opera
20 grudnia 2009, 00:45
Jedyny wart uwagi serwis P2M
Jeżeli ktoś jeszcze nie zna: www.haszkod.pl Polecam
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualnościGorsze dni Mozilli
17 stycznia 2020
Korporacja Mozilla zwalnia 70 pracowników ze względu na kurczące się wpływy od sponsorów.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto