A A A

Bezpieczna chmura

PC Format 03/2014
Jeśli chcesz mieć pewność, że informacja przesłana do chmury pozostanie prywatna, musisz ją wcześniej zaszyfrować, na przykład programem Boxcryptor, który współpracuje ze wszystkimi popularnymi serwisami: Dropbox, Google Drive, Skydrive i Box. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Boxcryptor ma dwie fundamentalne zalety (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Po pierwsze właściwie nie wymaga konfiguracji, a więc jest bardzo prosty w użyciu. Wykrywa wszystkie popularne usługi synchronizacji i automatycznie je konfiguruje. Po drugie, mimo prostoty gwarantuje wysoki poziom zabezpieczeń dzięki zastosowaniu renomowanego algorytmu kryptograficznego AES 256-bit. Program zapewnia także pełną automatyzację szyfrowania. Odbywa się to za pośrednictwem wirtualnego dysku, który w czasie rzeczywistym szyfruje i dekoduje informacje.

Program Boxcryptor jest bezpłatny tylko do zastosowań niekomercyjnych. Jedynym poważnym ograniczeniem darmowej wersji jest możliwość podłączenia tylko jednego folderu synchronizowanego z chmurą. Do obsługi wielu kont niezbędna jest wersja komercyjna kosztująca około 50 dolarów na rok. W warsztacie pokażemy krok po kroku, jak utworzyć konto i założyć szyfrowany folder na wrażliwe informacje.

Zabezpieczanie plików przechowywanych w chmurze

W warsztacie użyjemy desktopowej wersji programu Boxcryptor do Windows. Zasada działania wersji na inne systemy i aplikacji mobilnych jest taka sama. Program potrzebuje do działania środowiska .Net 4. Jeśli go nie masz, musisz je pobrać ze strony Microsoftu i zainstalować przed rozpoczęciem warsztatu.


Plik instalacyjny najlepiej pobrać ze strony producenta. Podczas instalacji program ma domyślnie aktywowaną opcję  Disable Encrypting File System, czyli szyfrowania wbudowanego w system plików NTFS. Ta funkcja jest dostępna tylko w profesjonalnych edycjach Windows (od wersji 2000), Pozostaw tę opcję bez zmian.Kreator instalacji instaluje oprócz oprogramowania sterownik wirtualnego dysku, który pozwala łatwo kopiować pliki do bezpiecznego folderu w chmurze za pomocą Eksploratora Windows. Dlatego po naciśnięciu Install, gdy pojawi się okno Windows Security z pytaniem o zezwolenie, zaznacz Always trust software from "EldoS Corporation" i kliknij Install.


Po zakończeniu instalacji pojawi się okno Boxcryptor 2.0 Setup z informacją o konieczności restartu systemu. Zamknij wszystkie programy i kliknij Yes. Po ponownym uruchomieniu komputera Boxcryptor wystartuje automatycznie i wyświetli okno logowania. Aby utworzyć konto, kliknij  Sign up, wypełnij formularz i kliknij OK.
W kolejnym oknie pojawi się ostrzeżenie o konieczności pamiętania hasła, bo ze względów bezpieczeństwa Boxcryptor nie ma mechanizmu odzyskiwania. Zaznacz opcję pokazaną na obrazku i ponownie naciśnij OK. Po utworzeniu konta zobaczysz wybór rodzaju usługi. Kliknij Free i potwierdź przyciskiem OK, a w kolejnym oknie kliknij  Skip Tour.


W skrzynce pocztowej kliknij link weryfikacyjny. W oknie, które się pojawi, kliknij Login. Przy pierwszym uruchomieniu Boxcryptora program utworzy wirtualny dysk, który będzie interfejsem do szyfrowania plików w chmurze. Jeśli klikniesz ten dysk w oknie Mój komputer, zobaczysz w nim foldery obsługiwane przez zainstalowane w twoim systemie usługi synchronizacji.Aby zaszyfrować folder, wejdź na bezpieczny dysk Boxcryptor i przejdź do katalogu używanej przez ciebie usługi synchronizacji plików. Kliknij wybrany folder prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybierz Boxcryptor, Encrypt. Nazwa folderu zrobiła się zielona i pojawiło się w niej słowo encrypted, co znaczy, że zawartość jest zakodowana. W podobny sposób można szyfrować pojedyncze pliki.


W każdej chwili możesz zdjąć zabezpieczenie. Wystarczy z menu kontekstowego folderu na wirtualnym dysku Boxcryptor wybrać opcję Boxcryptor, Decrypt i w oknie, które się pojawi kliknąć Tak. Folder zostanie zsynchronizowany i w chmurze pojawi się zdekodowany plik.Warto też wykonać kopię zapasową kluczy kryptograficznych, co pozwoli odszyfrować dane np. po reinstalacji systemu bez korzystania z internetowego konta Boxcryptora. Jest to możliwe dzięki opcji konta lokalnego dostępnej podczas instalacji. Klucze kryptograficzne można także zaimportować do innego konta w serwisie.


Aby zapisać klucze na dysku, wejdź na stronę aplikacji internetowej Boxcryptora, zaloguj się, przewiń stronę na dół i kliknij Import keys. Ze strony konta możesz też pobrać i zainstalować program dla innych systemów. Jest to możliwe tak długo, jak długo Boxcryptor jest zalogowany do tego samego konta, a zakodowane pliki są podłączone do wirtualnego dysku Boxcryptor.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto