A A A

Bezpieczna odnowa

PC Format 6/2008
Zyski związane z aktualizacją BIOS-u płyty głównej to poprawki błędów, a więc stabilniejsza i wydajniejsza praca komputera, dostosowanie płyty do współpracy z nowymi procesorami, a także opcje, których producent pierwotnie nie przewidywał, np. overclocking procesora, większy zakres dostępnych częstotliwości A straty? Podpowiemy, jak ich uniknąć.

UWAGA!

Opisywane tu czynności stanowią głęboką ingerencję w komputer. Jej skutki mogą być nieodwracalne. Informujemy, że redakcja z dużą starannością przygotowuje i sprawdza wszelkie materiały. Jednak liczba różnych możliwych produktów, przypadków, konfiguracji jest tak duża, że nie sposób przewidzieć wszystkiego. W przypadku płyt głównych istotny jest nie tylko producent i model, lecz także tzw. rewizja płyty, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, poszukując BIOS-u do płyty. Czytelnik musi mieć świadomość, że wszelkie czynności opisane w artykule wykonuje na własną odpowiedzialność.

W artykule zrezygnowaliśmy z prezentacji najstarszej metody aktualizacji BIOS-u, w której wykorzystuje się dyskietkę. Wiele komputerów nie ma już stacji dyskietek, ponadto instrukcja takiej aktualizacji była już opisywana na łamach naszego pisma – zamieszczamy ją w postaci pliku PDF na dołączonej do bieżącego numeru płycie CD. Nie prezentujemy też aktualizacji BIOS-u z systemu Windows, bo obecnie ta metoda jest bardziej ryzykowna (zresztą zawsze stwarzała spore ryzyko). Oprogramowanie do aktualizacji jest zwykle przystosowane do pracy w systemie Windows XP, ale część osób wykorzystuje je w Windows Vista, co może mieć przykre konsekwencje. Lepiej więc tego unikać.

Oprócz opisu sposobu aktualizacji BIOS-u podajemy zalecenia, które zminimalizują ryzyko niepowodzenia. Poza tym przedstawiamy szereg czynności, które pozwolą przywrócić sprawność płyty głównej po nieudanej próbie aktualizacji BIOS-u. Procedura jest nieco skomplikowana, ale w wielu wypadkach skuteczna.

Prawidłowa aktualizacja BIOS-u

Wiele nowych płyt głównych jest sprzedawanych z krążkami CD, które zawierają odpowiednie sterowniki i oprogramowanie, ale jednocześnie są płytami startowymi. Dzięki nim aktualizacja BIOS-u jest banalnie prosta. Jeśli płyty CD umożliwiającej aktualizację nie ma w zestawie, możesz ją przygotować we własnym zakresie. Przyda się również pamięć USB flash.

Dość wygodnym rozwiązaniem jest aktualizacja z poziomu samego BIOS-u, co jest możliwe w niektórych płytach głównych. Wystarczy zatem pamięć USB flash (lub karta pamięci z czytnikiem) bez płyty startowej.

Płyta startowa


Na pamięć USB flash skopiuj najnowszą wersję BIOS-u, a także program do jego aktualizacji. Pozostaw pamięć USB flash w porcie USB.


Do napędu optycznego włóż startową płytę CD dostarczoną przez producenta płyty głównej, ewentualnie samodzielnie przygotowaną płytę z systemem FreeDOS. Obraz systemu możesz nagrać na płycie za pomocą dowolnego programu do wypalania płyt.


Uruchom komputer. Klawiszem [Del] (lub innym właściwym dla twojej płyty głównej) wejdź do BIOS-u. Następnie wejdź do sekcji Boot, zaznacz Boot Device Priority i naciśnij [Enter].


W podmenu domyślnie powinieneś mieć zaznaczoną opcję 1st Boot Device. Jeśli tak nie jest, zaznacz ją i naciśnij [Enter]. W otwartym okienku zaznacz funkcję CDROM (w przypadku startu z płyty) i naciśnij klawisz [Enter].


Wyjdź z BIOS-u, zapisując ustawienia. Naciśnij [Esc], przejdź do zakładki Exit. Naciśnij [Enter] i gdy pojawi się okienko, w którym zaznacz opcję YES. Zatwierdź wykonane czynności klawiszem [Enter]. Po resecie system się uruchomi z płyty CD.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto