A A A

Bezpieczniejsze niż w głowie

PC Format 07/2016
Aplikacje do przechowywania haseł zwalniają z konieczności zapamiętywania loginów i skomplikowanych ciągów znaków. Jednocześnie ułatwiają korzystanie z programów i stron wymagających częstego logowania. Grzegorz Łukasik


W sklepie z aplikacjami Google znajdziesz kilkanaście programów do zarządzania hasłami, ale zasada działania wszystkich jest taka sama. Program zapisuje wszystkie twoje loginy i hasła do aplikacji i stron internetowych w zaszyfrowanej formie. Dostęp do nich jest chroniony za pomocą hasła-klucza. W ten sposób zamiast pamiętać kilkanaście kombinacji musisz jedynie znać klucz do menedżera haseł (lub kilkucyfrowy kod PIN).

Automatyzacja

W momencie, gdy chcesz skorzystać z któregoś hasła zapisanego w menedżerze, nie musisz samodzielnie szukać go w archiwum i ręcznie przepisywać. Aplikacja zrobi to automatycznie – wypełni potrzebne pola w aplikacji. Uzupełnianie danych działa też w przeglądarce internetowej. W niektórych przypadkach musisz skorzystać z przeglądarki wybudowanej w menedżer haseł, ale większość aplikacji współpracuje z popularnymi przeglądarkami mobilnymi, np. Chrome’em.

Synchronizacja

Programy do zarządzania hasłami działają na wielu platformach – w smartfonie, na tablecie i komputerze. Hasła są synchronizowane między urządzeniami – jeśli dotychczas korzystałeś z menedżera haseł na pececie, w momencie instalacji tego samego programu na urządzeniu mobilnym wszystkie zapisane hasła zostaną do niego przeniesione.

Dodatkowe funkcje

W menedżerze haseł możesz przechowywać również zaszyfrowane notatki, dokumenty tożsamości oraz dane kart kredytowych. Niektóre aplikacje zamiast hasła-klucza pozwalają używać skanu linii papilarnych. Inne oferują możliwość wysyłania zaszyfrowanych e-maili. Przydatną funkcją jest udostępnianie hasła zaufanym osobom – zamiast dyktować poufne dane przez telefon lub wysyłać je e-mailem możesz zrobić to przez menedżera haseł. Odbiorca odczyta dane, posługując się tym samym programem.

Nadszarpnięte zaufanie

W ubiegłym roku doszło do wycieku danych z bazy aplikacji LastPass. W wyniku włamania przejęto e-maile, hasła, pytania bezpieczeństwa użytkowników, a nawet zaszyfrowane hasła-klucze. Decydując się na użycie menedżera pamiętaj, że oddajesz w cudze ręce bardzo wrażliwe dane. Być może najważniejsze hasła np. do banku lepiej zachować dla siebie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (11)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
26 września 2016, 17:32
Tylko tak Ci się wydaje Dawidzie. Nie jedną infekcję systemu widziałem, która bez problemu ominęła niejednego antywirusa z płatną licencją i aktualną bazą danych. :E Szkoda, że nadal wierzysz w magiczne działanie antywirusa, który ma problem z malware szyfrującym dane na dysku 256 bitowym kluczem. :E
avatar
~Anonim
26 września 2016, 15:57
Emiel: Od tego mam "G Datę", żeby strzegła mój komp przed infekcjami :P . Poza tym... Taki plik z hasłami trzymał bym na pewno na jakimś zewnętrznym nośniku (dysk USB, pendrive).
avatar
Emiel
26 września 2016, 15:52
Bo to każdego serwisu masz inne hasło? A tutaj wystarczy jedno wpisać aby mieć dostęp do pozostałych? Powodzenia jak złapiesz jakaś infekcje na komputer co wtedy dadzą ci hasła w notatniku :E
avatar
~Anonim
26 września 2016, 15:47
koneton: Ale jeśli zapiszesz swoje hasła w takim menadżerze, a później zapomnisz tego hasła do menadżera, to klapa. To tylko problem powstanie. I na co komu taki wynalazek? :oczy: Zresztą - taki program MOŻE jest przydatny jak z jednego komputera w domu korzysta kilka osób. Ale jak korzystam ja sam, to przecież absurdem by było korzystanie z takiego wynalazku. To lepiej by mi było spisać wszystkie hasła w "Notatniku", "Wordzie" lub "Excelu" i... Tyle! ;)
koneton
koneton
26 września 2016, 15:38
Nie Dawidzie, menadżer haseł dostępny bez hasła, jest jak trzymanie wszystkich kluczy na ulicy, z opisem do czego pasują - każdy może je wykorzystać. Na pewno tak nie robisz, tylko przechowujesz je w domu. To jak są bezpieczne zależy od tego, jak zabezpieczone jest Twoje mieszkanie. Tak samo jest w menedżerach haseł. Bezpieczeństwo Twoich wszystkich haseł zależy od tego, jak bezpieczne jest Twoje hasło do menedżera.
avatar
~Anonim
26 września 2016, 15:06
Ale hasło do menedżera, w którym trzymamy inne hasła (do poczty, do różnych witryn internetowych, itp.) jest jak... Trzymanie kluczy do domu/samochodu w szafce zamykanej na kluczyk. Jak dla mnie - jeden wielki absurd! :oczy:
avatar
Emiel
26 września 2016, 12:34
To jak nie chcesz hasła do menadżera to po co menadżer? Trzymaj hasła na pulpicie w pliku .txt. Kamel no niestety, jeżeli hasła mają być rożne, trudne i długie dla każdego serwisu to niestety bez menadżera haseł ani rusz, sam korzystam z KeePass.
avatar
~Anonim
26 września 2016, 11:52
koneton: To do menedżera haseł też jest potrzebne hasło (nawet jak tylko jedna osoba korzysta z komputera)? :oczy: To do kitu... kamel16: A dlaczego mają nie być bezpieczne, jak w danym domu tylko jedna osoba korzysta z komputera?
avatar
~Anonim
26 września 2016, 11:21
~Anonim napisał(a): A jak hasła będą gdzieś w bezpiecznym miejscu przechowane, to można spać spokojnie ;) . Skąd przekonanie, że hasła w menedżerze haseł są bezpieczne?
koneton
koneton
26 września 2016, 10:48
A kto będzie pamiętał hasło do takiego managera?
avatar
~Anonim
26 września 2016, 10:15
Witam! W sumie - tytuł jest trafiony w 10-tkę. Człowiek może zachorować (udar mózgu, amnezja, Alzheimer) - i hasła zapomni i nie zaloguje się ani do poczty, ani nigdzie. A jak hasła będą gdzieś w bezpiecznym miejscu przechowane, to można spać spokojnie ;) .
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto