A A A

Bezpłatna domena

PC Format 03/2016
Rejestratorzy domen kuszą promocjami, w których oferują nawet kilka adresów za darmo. Zanim zdecydujesz się skorzystać z takiej oferty, upewnij się, jakie koszty poniesiesz po upływie pierwszego roku. Sprawdziliśmy, gdzie najtaniej zarejestrujesz swój adres i gdzie najmniej zapłacisz za przedłużenie domeny. Mateusz Nosel


Z ostatniego raportu NASK wynika, że pod koniec trzeciego kwartału minionego roku w rejestrze domen .pl znajdowało się 2,6 mln nazw, które były w posiadaniu ponad 992 tys. abonentów. Z analiz wynika, że dziennie rejestrowane są ponad 3000 adresów w domenie z końcówką .pl.

Każdy, kto planuje uruchomienie strony internetowej, powinien zacząć od wymyślenia nazwy i zarejestrowania odpowiedniej domeny u jednego z polskich rejestratorów, ponieważ prywatny adres i poczta we własnej domenie to podstawa do zaistnienia w sieci. I choć kilka lat temu początkujący internauci szukali raczej darmowych adresów dla swoich stron, korzystając z ogólnodostępnych aliasów WWW, z upływem lat ten trend zupełnie się zmienił – dostępne stały się prywatne domeny internetowe dołączane są za darmo do pakietów hostingowych. Niektóre firmy mają większy gest i w specjalnych, cyklicznych promocjach proponują nawet do kilku domen za darmo.

Niestety te atrakcyjne na pierwszy rzut oka oferty nie zawsze są warte uwagi – czar pryska po upływie pierwszego roku, gdy przychodzi faktura za przedłużenie ważności posiadanych domen. W wielu przypadkach nie powiedzie się nawet próba przeniesienia domen do innego rejestratora, bo decydując się na promocyjną cenę, użytkownik zaakceptował warunki oferty, w których zaznaczone było, że w przypadku chęci przedłużenia domeny o kolejny rok możliwe jest zrobienie tego tylko u tego samego operatora, bez możliwości transferu do innej firmy. Dlatego zanim zdecydujesz się skorzystać z kuszącej promocji, przejrzyj dokładnie regulaminy i cennik odnowień domen – unikniesz dzięki temu przykrej niespodzianki po upływie pierwszego roku.

Domeny z serwerem

Większość rynkowych firm hostingowych oferuje bezpłatną domenę .pl w zestawie z serwerem. Tak jest m.in. w uwzględnionych w naszym zestawieniu firmach Cal.pl, Domeny.pl, Futurehost.pl, Masternet.pl, Nazwa.pl i Ovh.pl. Nieco inaczej jest w Kei.pl, które za symboliczną złotówkę dodaje adres do dowolnego pakietu hostingowego.

Swój adres możesz wybrać samodzielnie zazwyczaj na etapie rejestracji konta WWW, choć w niektórych przypadkach wymaga to uprzedniego kontaktu z biurem obsługi klienta danej firmy. Domena otrzymana gratis jest pełnowartościowa i niczym nie różni się od tych kupowanych samodzielnie u rejestratorów domen. Taki bonus to niewątpliwie ukłon w kierunku klientów, ale przed wyborem hostingu warto sprawdzić cennik odnowień domen, jeśli zależy ci na tanim utrzymaniu domeny po upływie pierwszego roku.

Abonament gratis i antywirus w prezencie

Kupując dostęp do serwera w Cal.pl, oprócz darmowej domeny .pl, otrzymasz trzymiesięczną licencję na program antywirusowy G Data Antyvirus. Ponadto jeśli zdecydujesz się przenieść swój hosting z innej firmy, możesz otrzymać do czterech miesięcy abonamentu gratis. Aby skorzystać z promocji, zgłoś się do biura obsługi klienta i przedstaw kopię faktury lub potwierdzenie przelewu, które udowodni posiadanie usługi hostingowej u konkurencji.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto