A A A

Boczny pasek

PC Format 10/2008
W codziennej pracy warto wykorzystać proporcje panoramicznego ekranu do wyświetlania paska bocznego, który nie przeszkadzając działającym programom, będzie pełnił rolę informacyjnego niezbędnika.

Alternatywny pasek boczny do Windows

Thoosje Vista Sidebar to pasek boczny, który możesz zainstalować zarówno w Windows XP, jak i w Windows Vista. Bez względu na to, w którym systemie zostanie zainstalowany, ma podobny wygląd (przypomina nieco oryginalny pasek boczny systemu Windows Vista). Thoosje Vista Sidebar instaluje się razem z zestawem wbudowanych gadżetów. Zestaw ten można rozbudowywać, ale już niestety tylko w systemie Windows Vista. Posiadaczom Windows XP musi wystarczyć ten instalacyjny. Niemniej, jeżeli ktoś nie potrzebuje bogactwa dodatków, a chce jedynie upodobnić choć trochę interfejs XP do interfejsu Visty, może użyć tego programu.

Pasek boczny systemu Windows to element, w który są standardowo wyposażane wszystkie edycje najnowszego systemu firmy Microsoft. Jednak idea prezentowania informacji w formie widocznego na pulpicie paska nie jest nowością. Także użytkownicy systemu Windows XP mogą korzystać z funkcji, jakie oferuje boczny pasek zawierający różne zestawy interaktywnych paneli informacyjnych, zwanych – w zależności od produktu – gadżetami, widżetami czy czasami jeszcze inaczej. Jedyne, czego potrzebują, żeby właściwie działać, to odpowiednie oprogramowanie. W artykule pokazujemy, w jaki spsoób efektywnie korzystać z aplikacji Desktop Sidebar, dodającej do standardowego pulpitu systemu Windows pasek boczny.

Instalacja i pierwszy kontakt z Desktop Sidebarem

Jeżeli masz komputer pracujący pod kontrolą Windows XP i chciałbyś korzystać z paska bocznego tak jak użytkownicy Windows Vista, proponujemy znacznie lepszy program. Desktop Sidebar, bo o nim mowa, ma dużo większe możliwości niż pasek boczny systemu Vista, i jest za darmo.


Dwukrotnie kliknij ikonę sidebarb116 lub wybierz opcję instalacji z menu naszego krążka. Jeżeli pojawi się okno: Otwieranie pliku - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, kliknij w nim przycisk Uruchom.


W oknie instalatora Desktop Sidebar kliknij Next. Następnie, jeżeli chcesz zainstalować program tylko dla siebie (ściślej – dla aktualnie zalogowanego w systemie użytkownika), kliknij Next jeszcze raz. Jeżeli natomiast chcesz, by program był zainstalowany dla wszystkich, wybierz opcję Everyone i dopiero kliknij Next.Jeszcze raz kliknij Next, a po przekopiowaniu plików programu na dysk kliknij przycisk Close.

Pierwszy kontakt i konfiguracja


Uruchom program Desktop Sidebar, wybierając z menu Start kolejno: folder Desktop Sidebar, a następnie skrót Desktop Sidebar.


Podczas pierwszego uruchomienia musisz poczekać na załadowanie się standardowego zestawu gadżetów (zwanych tu panelami) Desktop Sidebara (potrzebne jest połączenie z internetem). Aby przejść do opcji konfiguracyjnych programu, kliknij pasek tytułowy paska bocznego Sidebar prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz Opcje....


W oknie Opcje, które się pojawi, domyślnie aktywna jest zakładka Ogólne. W sekcji Ogólne warto zaznaczyć pole: Uruchom ten program podczas uruchamiania Windows. W sekcji Okno ze szczegółami określasz, w jaki sposób wywoływane będą okna przyporządkowane poszczególnym panelom. Ponieważ w dalszej części założyliśmy domyślną konfigurację programu, pozostaw na razie domyślnie zaznaczoną opcję Wyświetlaj okno ze szczegółami, gdy wskażę panel. W sekcji Okno powiadomienia możesz wybrać, czy pasek ma ciebie powiadamiać o zdefiniowanych zdarzeniach (np. zmianie kursu akcji, nowym e-mailu itp.). Jeżeli chcesz być powiadamiany, pozostaw zaznaczone pole wyboru Wyświetlaj okno powiadomienia.


Kliknij zakładkę Wygląd. Tutaj znajdziesz opcje decydujące o wyglądzie paska. W sekcji Wygląd z rozwijanej listy Skóra możesz wybrać jeden z predefiniowanych motywów wzorniczych. Po wybraniu którejkolwiek pozycji kliknij Podgląd, by zobaczyć daną skórkę. W sekcji Pozycja określasz, gdzie ma być wyświetlany pasek boczny (domyślnie po prawej stronie) oraz w jakiej kolejności. Ponieważ Desktop Sidebar został tak opracowany, że okna innych aplikacji po maksymalizacji nie przesłaniają go, zalecamy pozostawienie domyślnych wartości, tj. zaznaczonej opcji Zawsze na wierzchu.


Pod zakładką Internet najważniejsze są opcje dotyczące automatycznej aktualizacji Sidebara. Jednak domyślna konfiguracja jest naszym zdaniem optymalna i nie musisz nic modyfikować. Aby zaakceptować ewentualne zmiany wprowadzone we wcześniej opisywanych zakładkach, kliknij OK.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

TMTG ma szefa
9 grudnia 2021
Kongresman Devin G. Nunes, członek komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów, będzie zarządzać firmą Trump Media & Technology Group (TMTG).

Samolot napędzany wodorem
9 grudnia 2021
Opracowano koncepcję samolotu średniej wielkości, którego wodorowe silniki pozwolą pokonać duże dystanse bez lądowania.


Artykuły z wydań

 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto