A A A

Brak miejsca na C:!

PC Format 12/2007
Podczas próby instalacji nowej aplikacji pojawia się komunikat o braku miejsca na dysku. Ratunkiem jest zmiana położenia plików. Zrobisz to bez reinstalacji systemu czy ręcznego poprawiania ścieżki w każdym nowo instalowanym programie.

Uwaga!

Opisywane działania stanowią głęboką ingerencję w system. Redakcja ze starannością przygotowuje materiały, a publikowane porady testowane są na komputerach redakcyjnych. Jednak liczba możliwych konfiguracji i zestawów aplikacji jest tak duża, że nie sposób przewidzieć reakcji systemu w każdej sytuacji. Czytelnik musi mieć świadomość, że wszelkich zmian dokonuje na własną odpowiedzialność.

W artykule pokazujemy dwa sposoby przeniesienia plików. Pierwszy polega na pozostawieniu zainstalowanych programów w ich dotychczasowym położeniu (czyli najprawdopodobniej na dysku C: w folderze Program Files) i takim zmodyfikowaniu rejestru systemu, by każdy nowy program był automatycznie instalowany w nowo wskazanym miejscu, tzn. na bardziej pojemnym dysku twardym czy partycji.

Oprócz modyfikacji rejestru proponujemy zastosowanie innego triku. Polega on na skorzystaniu z obecnego w systemie plików NTFS (domyślnym w systemie Windows XP) mechanizmu punktów połączenia, zwanych też symlinkami, z ang. junction points. Dzięki nim można tworzyć foldery wirtualne, tzn. takie, które dla aplikacji wyglądają jak prawdziwe, chociaż przestrzeń zajmowana przez przechowywane w nich pliki pochodzi z innego dysku.

Metoda pierwsza – modyfikacja rejestru Windows XP

Sposób ten, jak każda modyfikacja rejestru, jest dość ryzykowny, dlatego pamiętaj o wykonaniu kopii zapasowej rejestru. Instrukcję jej wykonania znajdziesz w archiwalnym artykule zamieszczonym na krążku.


Mając uruchomiony system Windows, wciśnij skrót klawiszowy [Windows+R]. Pojawi się okno Uruchamianie. W polu tekstowym Otwórz wpisz polecenie regedit i kliknij OK.


W oknie Edytor rejestru, rozwijając gałęzie rejestru widoczne po lewej stronie, odnajdź i zaznacz kliknięciem katalog: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion


Przejdź na prawą stronę okna, odszukując wartości CommonFilesDir i ProgramFilesDir.


Kliknij dwukrotnie CommonFilesDir i w oknie Edytowanie ciągu w polu Dane wartości wpisz nową ścieżkę dostępu – w naszym przykładzie jest to Z:\Programy\Common. Oczywiście w systemie musi istnieć dysk o danej literze oraz wskazywane foldery na tym dysku; pamiętaj o ich utworzeniu przed modyfikacją rejestru) i kliknij OK. W analogiczny sposób edytuj wartość ProgramFilesDir.


Teraz zamknij okno Edytora rejestru i ponownie uruchom system Windows. Od tej pory każdy nowy program powinien być domyślnie instalowany w nowych folderach wskazywanych przez podane wartości rejestru. Zanim przystąpisz do modyfikowania rejestru systemowego, zapoznaj się jeszcze z uwagami zawartymi w ramce poniżej: „O czym trzeba pamiętać podczas modyfikacji rejestru Windows”.

O czym trzeba pamiętać podczas modyfikacji rejestru Windows

 • Nazwa utworzonych przez ciebie folderów, które mają być zastępcze dla domyślnych folderów Program Files oraz Common Files, jest całkiem dowolna, ale jeżeli instalujesz nie tylko polskojęzyczne oprogramowanie, to lepiej w nazwach nowych folderów nie używać polskich znaków.
 • Modyfikacja rejestru nie powoduje przeniesienia domyślnego foldera Program Files. „Stary” folder wciąż będzie istniał na dysku systemowym (najczęściej jest to dysk C:), ale nie będzie się już rozrastał w trakcie instalowania jakiegokolwiek nowego programu, gdyż ten będzie umieszczony w nowym, wskazanym w wartościach rejestru, folderze.
 • Jeżeli po ponownym uruchomieniu systemu rozwiniesz menu i zobaczysz „puste” ikony, kliknij po prostu taką ikonę. System powinien sam ustalić położenie danego programu i po ponownym rozwinięciu menu Start w miejscu „pustej” ikony powinna się pojawić właściwa. Niestety, sposób ten nie zadziała w przypadku programu Outlook Express. Jeżeli zatem odbierasz pocztę za pomocą tego programu, użyj metody przeniesienia foldera Program Files opisanej w warsztacie „Metoda druga – skorzystanie z punktów połączenia NTFS”.
 • Pod żadnym pozorem nie usuwaj „starego” foldera Program Files umieszczonego na dysku systemowym. Choć nie będzie on uwzględniany przez nowe aplikacje, to wciąż z niego korzysta wiele komponentów i aplikacji instalowanych razem z Windows, jak np. Internet Explorer czy Windows Media Player.
 • Niestety, z opisaną metodą wiąże się ryzyko dotyczące mechanizmu automatycznej aktualizacji Windows XP. Mechanizm Windows Update „zakłada”, mimo zmiany w rejestrze, że domyślnym folderem instalacji dla nowych aplikacji jest wciąż C:\Program Files (o ile system był instalowany na dysku C:). Rezultat trudno przewidzieć, ale bardzo możliwe, że automatycznie pobrana poprawka czy łata nie będzie mogła być poprawnie zainstalowana, nie zadziała, pojawią się błędy itp.

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Efektowna obudowa na pilota
17 czerwca 2019
Wydajne podzespoły wymagają porządnej oprawy. Genesis Irid 400 RGB to nowy model obudowy, który może przypaść do gustu miłośnikom...


Monitor graficzny BenQ PD2720U
17 czerwca 2019
BenQ wprowadza na polski rynek nowy monitor graficzny z serii Pro Designer – model PD2720U. Zaprojektowano go z myślą o pracy kreatywnej czyli...
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto